Deprecated: Function mysql_numrows() is deprecated in /home/sivildus/public_html/head_contente.php on line 51
Adana, 3’üncü Portakal Çiçeği Karnavalı için gün sayıyor
Türkiye’nin ilk ve tek sokak karnavalı “Portakal Çiçeği Karnavalı”nın üçüncüsü için hazırlıklar tüm hızıyla sürüyor. Resmi açılışı 4 Nisan Cumartesi günü olan ve 50 bin kişinin katılmasının beklendiği kortej yürüyüşle başlayacak karnavalda, kültürel ve sanatsal etkinlikler 1 Nisan’da başlayacak ve 15 Nisan tarihine kadar sürecek.
07 Subat 2015 - 12:35:49

Her yıl portakal ağaçlarının çiçek açtığı dönemde düzenlenen, yurt içinden ve yurt dışından gelen binlerce kişiyi Adana’da buluşturan karnavalda bu yıl katılım rekorunun kırılması bekleniyor.

Portakal Çiçeği Karnavalı’nın fikir babası olan Toyota Türkiye Pazarlama ve Satış A.Ş. CEO’su Ali Haydar Bozkurt, Portakal Çiçeği Karnavalı boyunca, toplumun her renginden farklı kesimleri gerçek bir kardeşlik havasında, hoşgörüyle birlikte olmaya davet ettiklerini belirtti. Bozkurt, karnavalın en önemli ilkesinin kimseyi ötekileştirmeden herkesi kucaklaması olduğunun altını çizerek şunları söyledi:

“Portakal Çiçeği Karnavalı, yerel ve mülki yönetimlerin, STK’ların, kanaat önderlerinin, medyanın, ünlülerin ve özel sektörün sahiplendiği ilk etkinlik projesi olma özelliğini taşıyor. Karnavalın en büyük özelliklerinden biri de farklı sanatsal çalışmaların sergilenmesi amacıyla bir çeşit sanat platformu için imkan sağlamasıdır. Bu çalışmalar sonucunda oluşacak turizm hareketi, Adana’nın olduğu Türkiye’nin de ekonomisine ve sosyal yaşantısına katkıda bulunacaktır. Herkesin davetli olduğu karnaval şenlikleri boyunca, siyasetsiz bir gün yaşanması en büyük dileğimiz. Centilmence bir rekabet içinde kentimizi başarıyla temsil eden ve her ikisi de birbirinden değerli Adanaspor ile Adana Demirspor taraftarlarını da karnaval kortejinde kendi formalarıyla kol kola, omuz omuza görmeyi arzu ediyoruz.”

Bozkurt, Portakal Çiçeği Karnavalı’nda kentin tüm sokakları tam bir şenlik havasına bürüneceğini, Adana’nın her köşesinde ilçe belediyelerinin katılım ve organizasyonlarıyla birçok sahne kurularak aktivitelerin gerçekleştirileceğini de kaydetti. Adana halkına seslenen Bozkurt “Hazırlayacakları özel kostümleriyle Türkiye’nin çeşitli yerlerinden gelecek ziyaretçiler ile birlikte karnaval kortejinde onları görmek istiyoruz. Ayrıca tüm okullarımızın karnaval kortejine bando takımlarını göndermelerini de bekliyoruz” diye konuştu.
Karnaval boyunca gürültü kirliliğinin en büyük nedenlerinden biri olan korna çalınmaması konusunda hassas davranılmasını ve sokakları kirletmemek konusunda da özen gösterilmesini beklediklerini belirten Toyota Türkiye Pazarlama ve Satış A.Ş. CEO’su Ali Haydar Bozkurt şöyle konuştu;
“Karnavalın gelenekselleşmesi için atılan adımlar başarıyla sürüyor. Portakal Çiçeği Karnavalı Adana halkı, Adana’ya gönül verenlerin destekleriyle kısa sayılabilecek bir zamanda çok ses getiren büyük bir etkinliğe dönüştü. Yemekleri, yetiştirdiği ünlüleri, tarihi, geleneksel ve kültürel değerleriyle tanınan Adana’ya dikkatleri çekerek farkındalık yaratmayı başardık. Bunu daha ileri bir düzeye götürme kararlılığındayız. Adana sokaklarını, kentimizin her köşesini spor, kültür ve sanat aktiviteleriyle birlikte muhteşem bir karnaval alanına çevirerek, ülkemizin her yerinden ve yurt dışından yüzbinlerce kişinin karnavala katılmasını sağlamak şehrimize bir canlılık getirecektir. Adana halkını ve dışarıdan gelecek tüm misafirlerimizi portakal çiçeği mucizesinin yarattığı sevgi, kardeşlik ve hoşgörü dolu bir atmosferde güzel anlar geçirmeye bekliyoruz. Herkesin Adana’daki bu mucizeye tanıklık etmesini sağlamak ve Adana’yı bir marka kent yapmak öncelikli hedeflerimiz arasındadır.”

KARNAVALA ÖZEL MOBİL UYGULAMA YAYINDA
Bu yılki karnaval için bir mobil uygulama da yayına alındı. Mobil uygulama karnavala destek vermek amacıyla iOS ve Android platformları için Arox Bilişim Sistemleri tarafından ücretsiz olarak geliştirildi. Cep telefonu ve mobil cihazlara ücretsiz olarak ve kolaylıkla yüklenebilen bu mobil uygulama sayesinde, Adana’da gezilecek yerler, yemek yenilecek yerler, oteller, tarihi yerler, karnaval programı ve ihtiyaç duyulacak tüm bilgilere kolaylıkla ulaşmak mümkün olacak.

Apple Store ve Google Play üzerinden “Nisan’da Adana’da “ uygulamasını bir kaç saniye içerisinde ve ücretsiz olarak cep telefonlarına veya mobil cihazlarına indirenler, sadece karnaval esnasında değil, her Adana’ya gelişlerinde bu uygulamadan ücretsiz olarak devamlı yararlanabilecekler. Ayrıca, sadece Adana’ya dışarıdan gelenler değil, Adana’da yaşayanlarından sürekli faydalanabileceği bu uygulamadan yararlanabilecekler.

Portakal Çiçeği Karnavalı ile ilgili olarak fikir, düşünce ve etkinlik önerileri için Nisan’da Adana’da Karnaval Komitesi ile irtibata geçmek üzere info@nisandaadanada.com adresine e-posta yollamak yeterli olacak. Karnaval ile ilgili güncel duyurular ise www.nisandaadanada.com web sitesinden takip edilebilir. 


K: iha

YORUM BIRAKIN
YORUMLAR  ( 0 Yorum )
Habere hiç yorum yapılmamış
BENZER HABERLER
F.Bahçe'de çift idman
Fenerbahçe, yeni sezon hazırlıklarını günün ikinci antrenmanıyla sürdürdü
'G.Saraylılar böyle bir şey yapmaz'
Fenerbahçe'nin efsane Başkanı Ali Şen, katıldığı bir televizyon programında Fenerbahçe ve Beşiktaş'a verilen cezaları yorumladı
“Uçan Hollandalı” Lyon’da
Liberetto ve bestesi Richard Wagner tarafından hazırlanan üç perdelik opera “Uçan Hollandalı” Lyon’da sahne aldı. Wagner’in Heindrich Heide’nin 1834 tarihli eski bir efsaneyi alaycı bir şekilde gün yüzüne taşıdığı eseri, kıyamet gününe kadar ilahi güçler tarafından denizlerde yelkenli gemi kullanmaya mahkum edilmiş bir Hollandalı kaptanı anlatıyor.
Mehmet Ali Erbil: Bana neden çapkın deniyor
Ünlü şovmen Mehmet Ali Erbil, üzerine yapışan ‘çapkın’ imajı yüzünden şaşkın...
Cavcav 3.kez Kulüpler Birliği'nin başında
Gençlerbirliği Başkanı İlhan Cavcav, Kulüpler Birliği başkanlığına seçildi.
65. Uluslararası Berlin Film Festivali başladı
65. Uluslararası Berlin Film Festivali, Isabel Coixet'nin yönettiği ve Juliette Binoche'un başrolünü oynadığı "Nobody Wants the Night" filminin gösterimiyle başladı.
AVUSTURYA'DAN SIĞINMACILARA ASKERİ SET
KERRUBİ AÇLIK GREVİNE BAŞLADI
ABD'DEN KUZEY KORE AÇIKLAMASI
BM GENEL SEKRETERİ'NDEN KUZEY KORE AÇIKLAMASI
İNGİLİZ BAKANDAN 'TÜRKİYE' AÇIKLAMASI
TİLLERSON'DAN KİM JONG UN AÇIKLAMASI
VENEZUELA HALKI ABD'NİN 'ASKERİ MÜDAHALE' İMASINA TEPKİ GÖSTERDİ
TRUMP'TAN IRKÇILIK AÇIKLAMASI
İSRAİLLİ DERNEKTEN AL JAZEERA'NIN KAPATILMASINA TEPKİ
ÇİN'DEN BMGK'NIN YENİ KUZEY KORE KARARINA TEPKİ
DUTERTE: İNSAN HAKLARI MI? CANI CEHENNEME!
MISIR'DA BOMBALI SALDIRI
EN ÇOK OKUNANLAR