Deprecated: Function mysql_numrows() is deprecated in /home/sivildus/public_html/head_contente.php on line 51
Uyuşturucu farkındalığı afişlerle artacak
Ankara İl Milli Eğitim Müdürlüğü, uyuşturucuyla mücadele amacıyla şehrin dört bir yanındaki otobüs durakları, bilboardlar ve liselerde kullanılmak üzere "Uyuşturucuya Hayır" sloganlarını içeren afiş ve posterler hazırlattı.
08 Subat 2015 - 17:40:46

Ankara İl Milli Eğitim Müdürlüğü Özel Eğitim ve Rehberlik Şube Müdürlüğü ve Ankara Büyükşehir Belediyesi işbirliğiyle hazırlanan afiş ve posterlerde, "Bağımlı Olma Özgür Ol", "Çocuğum Yapmaz Demeyin", "Uyuşturucuyu Reddet, Hayata Devam Et", "Madde Bağımlılığı Zevk Değil, Esarettir", "Madde Bağımlılığı Yanlış Arkadaş Seçimiyle Başlar", "Bağımlılık Sizi Sevdiklerinizden Koparır" sloganlarını içeren uyarılar yer alıyor.

Şehrin çeşitli kesimlerine asılması beklenen afişlerin yanında öğretmenlere ve velilere yönelik hazırlanan uyuşturucu bağımlılığına karşı uyarıların yer aldığı "Uyuşturucu Maddeler, Uyuşturucu Bağımlılığı ve Önlemleri Kılavuzu"ndan da 500 bin basılarak dağıtılacak. Kılavuzda, uyuşturucu kullanan bir kişinin nasıl anlaşılacağına dair bilgilere yer veriliyor. 

Ankara İl Milli Eğitim Müdürü Erol Bozkurt, AA muhabirine, kasım ayında başlattıkları "Uyuşturucu Bağımlılığı ile Mücadele Programı"nın detaylarını anlattı.  Bozkurt, uyuşturucu kullanma alışkanlığının özellikle genç nüfus kesimini etkilediği ve uyuşturucu kullanımına başlama yaşının küçüldüğüne işaret ederek, uyuşturucu bağımlılığı nedeniyle ölümlerin belirgin olarak arttığının gözlendiğini söyledi. 

Sadece bireyi değil, toplumun tamamını etkileyen ve tedavi maliyeti önlem maliyetinden fazla olan uyuşturucu bağımlılığının ortadan kaldırılmasının, toplumun tüm fertlerinin bilinçlendirilmesiyle ve topyekun bir mücade­leyle sağlanacağını ifade eden Bozkurt, bu kapsamda uyuşturucu bağımlılığı ile ilgili okul yöneticilerine, öğretmenlere, okulda çalışan diğer personele, öğrencilere ve velilere uyuşturucu bağımlılığı konusunda eğitimler verilerek toplumun bilinçlendirilmesine ve farkındalık kazandırılmasının amaçlandığını belirtti. 

Bozkurt, İl Milli Eğitim Müdürlüğü Özel Eğitim ve Rehberlik Şube Müdürlüğünce  2014-2015 eğitim öğretim yılının başında "Uyuşturucu Bağımlılığı ile Mücadele Programı" hazırlandığını belirterek, eylem planında öğrenciler arasında uyuşturucu kullanımını önlemek, ortak bir dil oluşturmak ve yaş gruplarına uygun olarak öğrencileri uyuşturucu problemi hakkında bilgilendirmek, bu konuda farkındalık seviyelerini arttırmanın hedeflendiğini bildirdi. 

AMATEM'le işbirliği 

Eylem planı çerçevesinde, Uyuşturucu Bağımlılığı İl Koordinatörlerinin, yöneticilere, rehber öğretmenlere, öğrencilere, diğer okul çalışanlarına ve ailelere yönelik ayrı ayrı eğitim kılavuzları, programı tanıtan broşürleri, kitapçıklar, afişler ve sloganlar hazırlandığını bildiren Bozkurt, ilçe koordinatörlerine de eğitim kılavuzları, programı tanıtan broşürler, kitapçıklar, afişlerin tanıtımının yapıldığını ve çalışmanın startının verildiğini kaydetti. 

Bozkurt, 10-14 Kasım 2014 tarihleri arasında uyuşturucu bağımlılığı ve önleme çalışmaları ile ilgili “Ankara Numune Eğitim ve Araştırma Hastanesi AMATEM Kliniği" ile işbirliği yapılarak, ilçe koordinatörlerine hizmetiçi eğitim kursunun da verildiğini söyledi. Bozkurt, okul müdürü, rehber öğretmen, öğretmen, diğer personel, veli ve öğrenci toplam 139 bin 350 kişiye ulaşılarak, program ve materyal tanıtımı ve bilgilendirme eğitimleri verdiğini bildirdi.

Bu eğitimi alan rehber öğretmenlerin de aralık itibarıyla okullarında öğretmenlere, diğer okul personeline, öğrencilere ve velilere hazırlanan materyaller doğrultusunda eğitim vermeye başladığını ifade eden Bozkurt, her ay yapılan eğitimler kapsamında ulaşılan yönetici, öğretmen, diğer okul personeli, öğrenci ve veli sayısının düzenli olarak raporlanacağını ve eğitimlerin 30 Haziran 2015'e kadar devam edeceğini söyledi. 

Ankara Büyükşehir Belediyesi ile bir işbiriği yapıldığını da bildiren Bozkurt, belediye tarafından hazırlanan afişlerin Ankara'daki bilboardlara, il milli eğitim müdürlüğünün de okullara asacağını belirtti. Öğretmenlere ve velilere yönelik hazırlanan  "Uyuşturucu Maddeler, Uyuşturucu Bağımlılığı ve Önlemleri Kılavuzu"ndan da 500 bin basıldığını ifade eden Bozkurt, bunların da yakın zamanda dağıtımının yapılacağını sözlerine ekledi. 


K: A.A

YORUM BIRAKIN
YORUMLAR  ( 0 Yorum )
Habere hiç yorum yapılmamış
BENZER HABERLER
Gece körlüğünün tedavisinde umut
Bilim adamları, yeni bir yöntemle gece körlüğüne yakalanan farelerin tekrar görebilmesini sağladı.
Ramazan ayında dişlere dikkat!
Dt. A. Doğan Bircan, her zaman dikkat edilmesi gereken ağız ve diş sağlığının Ramazan ayında oruç tutarken daha da büyük bir önem kazandığını belirtti.
Oruç tutmak isteyen böbrek hastalarına uyarı
Özel Konya Hospital Hastanesinde Üroloji Uzmanı Op.Dr. İskender Nesimioğlu, Ramazan ayında oruç tutmak isteyen böbrek hastalarının mutlaka sağlık kontrolünden geçmesi gerektiği tavsiyesinde bulundu.
Deodorant kullananlar dikkat!
Bilim insanları, ter önleyici rolon, deodorant ve spreylerde bulunan alüminyumun neden olabileceği tehlikelere dikkat çekti.
İtalyan cerrah: 2 yıl içinde tam vücut nakli yapılabilir
Sergio Canavero adlı İtalyan cerrah, iki yıla kadar tam vücut nakli operasyonu yapmanın mümkün hale geleceğini söyledi.
Ünlü isimler organ bağışı için hayata yelken açtı
Organ bağışı konusunda toplumsal farkındalık oluşturmak amacıyla düzenlenen “Hayata Yelken Aç” projesinin ilk yarışı 18 Nisan’da gerçekleştirildi.
AVUSTURYA'DAN SIĞINMACILARA ASKERİ SET
KERRUBİ AÇLIK GREVİNE BAŞLADI
ABD'DEN KUZEY KORE AÇIKLAMASI
BM GENEL SEKRETERİ'NDEN KUZEY KORE AÇIKLAMASI
İNGİLİZ BAKANDAN 'TÜRKİYE' AÇIKLAMASI
TİLLERSON'DAN KİM JONG UN AÇIKLAMASI
VENEZUELA HALKI ABD'NİN 'ASKERİ MÜDAHALE' İMASINA TEPKİ GÖSTERDİ
TRUMP'TAN IRKÇILIK AÇIKLAMASI
İSRAİLLİ DERNEKTEN AL JAZEERA'NIN KAPATILMASINA TEPKİ
ÇİN'DEN BMGK'NIN YENİ KUZEY KORE KARARINA TEPKİ
DUTERTE: İNSAN HAKLARI MI? CANI CEHENNEME!
MISIR'DA BOMBALI SALDIRI