Deprecated: Function mysql_numrows() is deprecated in /home/sivildus/public_html/head_contente.php on line 51
İngiltere'de IŞİD operasyonu onayı çıktı
İngiltere Parlamentosu'nda, DAEŞ'e yönelik yürütülen hava operasyonlara Birleşik Krallık'ın katılmasına izin veren tezkere kabul edildi.
03 Aralik 2015 - 01:28:56

Parlamentonun alt kanadı Avam Kamarası'nda yaklaşık 11 saat süren oturumun ardından yapılan oylamada, 397 milletvekili tezkereye onay verirken, 223 milletvekili karşı yönde oy kullandı.

Parlamentoda gün boyu hararetli tartışmalar yaşandı. İktidardaki Muhafazakar Parti'nin lideri ve Başbakan David Cameron, "DAEŞ''i Suriye'de bombalamanın İngiltere'yi güvende tutacağını" söyleyerek, "DAEŞ'in bize saldırmasını bekleyemeyiz. Şimdi harekete geçmemiz gerekiyor" dedi.

Muhalefetteki İşçi Partisi'nde ise hava operasyonuna katılıma ilişkin derin görüş ayrılıkları yaşandı. Partinin genel başkanlığına eylül ayında seçilen Jeremy Corbyn, İngiltere'nin savaşa çekilmemesi gerektiğini ve Suriye'deki hava operasyonuna katılımın askeri anlamda farklılık yaratmayacağını savundu. Ancak Corbyn'in gölge kabinesinin yarısı ve partisinden yaklaşık 60 milletvekili operasyondan yana oy verdi.

İngiltere Parlamentosu'ndaki üçüncü büyük parti olan ve 54 milletvekili bulunan İskoç Ulusal Partisi (SNP) tezkereye karşı çıkarken, sekizer milletvekili olan Kuzey İrlanda Demokratik Birlik Partisi (DUP) ile Liberal Demokrat Parti de tezkereyi destekledi. Savaş karşıtı gruplar ise gün boyu süren oturum ve tezkerenin oylanması sırasında tarihi parlamento binası önünde protesto gösterisi yaptı.

"Parlamento, majestelerinin hükümetinin Suriye'de münhasıran DAEŞ'e karşı hava saldırıları şeklinde askeri eyleme geçmesine destek verir" ifadelerinin yer aldığı tezkerenin onayıyla, İngiltere uluslararası koalisyonun DAEŞ hedeflerine yönelik düzenlenen hava operasyonlarının Suriye ayağına da katılacak.

Güney Kıbrıs'taki hava üssünü kullanacak İngiltere'nin halihazırda burada 8 Tornado jeti bulunuyor. İngiltere geçen yıl eylül ayından bu yana uluslararası koalisyonun DAEŞ'e karşı düzenlediği hava operasyonlarının sadece Irak ayağına destek veriyor.

YORUM BIRAKIN
YORUMLAR  ( 0 Yorum )
Habere hiç yorum yapılmamış
BENZER HABERLER
Rusya'dan 'Musul' açıklaması
Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, IŞİD'in Musul'dan Suriye'ye kayma riski olduğunu belirterek, böyle bir durumda askeri karar alacaklarını söyledi.
Milyarder iş adamı Donald Trump Başkanlık yarışında
ABD'de milyarder iş adamı Donald Trump, 2016 ABD Başkanlık seçimlerinde Cumhuriyetçi Parti adayının belirleneceği parti içindeki yarışa katıldığını açıkladı.
İngiliz Times'tan PYD propagandası
PKK'yı terör örgütü olarak kabul eden İngiltere'de yayımlanan The Times Gazetesi, PYD'li bir kadını kapak fotoğrafı yaptı.
Kuzey Irak'ta patlama: 2 asker ağır yaralı
Kuzey Irak'taki Nirva Seytu Dağı bölgesinde teröristler tarafında araziye tuzaklanan el yapımı patlayıcının infilak etmesi sonucu 2 asker ağır yaralandı.
Yemen'de El Kaide lideri Rubayş öldürüldü
Yemen'de ABD insansız hava aracıyla düzenlenen saldırıda, El-Kaide liderlerinden İbrahim er-Rubayş öldürüldü.
Ruhani'nin rakibi seçimlerden çekildi
İran'da cumhurbaşkanlığı seçimleri Ruhani ve Reisi arasında geçecek gibi görünüyor.
AVUSTURYA'DAN SIĞINMACILARA ASKERİ SET
KERRUBİ AÇLIK GREVİNE BAŞLADI
ABD'DEN KUZEY KORE AÇIKLAMASI
BM GENEL SEKRETERİ'NDEN KUZEY KORE AÇIKLAMASI
İNGİLİZ BAKANDAN 'TÜRKİYE' AÇIKLAMASI
TİLLERSON'DAN KİM JONG UN AÇIKLAMASI
VENEZUELA HALKI ABD'NİN 'ASKERİ MÜDAHALE' İMASINA TEPKİ GÖSTERDİ
TRUMP'TAN IRKÇILIK AÇIKLAMASI
İSRAİLLİ DERNEKTEN AL JAZEERA'NIN KAPATILMASINA TEPKİ
ÇİN'DEN BMGK'NIN YENİ KUZEY KORE KARARINA TEPKİ
DUTERTE: İNSAN HAKLARI MI? CANI CEHENNEME!
MISIR'DA BOMBALI SALDIRI