Deprecated: Function mysql_numrows() is deprecated in /home/sivildus/public_html/head_contente.php on line 51
Yargıtay Birinci Başkanı Cirit oldu
Yargıtay Birinci Başkanlığına, 13. Ceza Dairesi Başkanı İsmail Rüştü Cirit seçildi.
10 Subat 2015 - 14:32:21
Yaş haddinden emekliye ayrılan Ali Alkan'dan boşalan Yargıtay Birinci Başkanlığı için seçim yapıldı.

Seçimde, 3. Ceza Dairesi Başkanı Erdal Gökçen, 20. Hukuk Dairesi Başkanı Feyzi Altınok, 13. Ceza Dairesi Başkanı İsmail Rüştü Cirit, 6. Ceza Dairesi Üyesi Ali Suat Ertosun ve Yargıtay Cumhuriyet Başsavcıvekili Mehmet Ekmekçi yarıştı.

İlk turda 280 oy alan Cirit, Yargıtay Birinci Başkanı oldu.

Diğer adaylardan Gökçen 55, Ertosun 98, Altınok 36, Ekmekçi 13 oy aldı.

Seçimde 11 oy boş çıktı, 9 oy da geçersiz sayıldı.

"İşbiriliği içerisinde hareket edilecektir"

Cirit, seçimin ardından, Hukuk Genel Kurulu Salonu'nda düzenlediği basın toplantısında, kendisine onurlu ve çok zor bir görev verildiğini, bunun altından en iyi şekilde kalkmaya, Türk halkının teveccühüne layık olmaya çalışacağını ifade etti.

Alkan'ın veda konuşmasında Cahit Sıtkı Tarancı'nın "memleket" şiirini okuduğunu hatırlatan Cirit, "Ben de Türk halkının teveccühüne layık olan, birlik beraberliği temin eden, salt adaleti, gerçek adaleti tesis eden bir Yargıtay özlemiyle konuşmama başlıyorum" diye konuştu.

Cirit, "Sayın Alkan, 'Yargıtayda ben 4-6 nöbeti tuttum' diyor. Biz 12-2, daha zor bir nöbet tutacağız ama Türk halkının yargıya karşı inanılırlık ve güvenilirlik noktasında teveccühünü, saygınlığını, en üstlere çıkarmak için çalışacağız" ifadelerini kullandı.

Gerek ilk derece yargısının, gerekse yüksek yargının yapısal, fiziksel sorunlarının bulunduğunu belirten Cirit, bunun yanında son dönemlerde Anayasa'ya göre eşitler arasında eşitsizlik meydana getiren bir yapısı olduğunu söyledi.

Yüksek yargının Anayasa Mahkemesi, Yargıtay ve Danıştaydan oluştuğunu hatırlatan Cirit, şunları kaydetti:

" Bunlar, eşit ve birbiriyle uyumlu çalışan erkler, mahkemelerdir. Kuvvetler ayrılığı olmazsa olmazımızdır. Kuvvetler ayrılığında, alana müdahale edilmemek koşul ve şartıyla bu konuda işbirliği içerisinde harekettir. Anayasamızın gerekçesinde tanımlandığı gibi, kuvvetler ayrılığı aynı ahenkli bir orkestranın bestesi gibi kimisi keman çalar, kimisi piyano çalar ama sonunda güzel bir beste çıkar. Kuvvetler ayrılığında, alanımıza müdahale edilmemek koşul ve şartıyla işbiriliği içerisinde hareket edilecektir. Hakim teminatı, hakim bağımsızlığı, hakim tarafsızlığı altını kalın kalın çizmek suretiyle vazgeçemeyeceğimizdir. Yargı adaleti sağlamak içindir. Türk halkının güvenine, yargı olarak, son zamanlarda düşen güvenine layık olmaya çalışacağız. Bu konuda önemli görevler düşmektedir. Bu önemli görevleri de arkadaşlarımla birlikte yerine getireceğim. Dört kıymetli arkadaşımla yarıştım. Onlar da birbirinden değerli, çok kıymetli, birlikte çalıştığımız arkadaşlarımızdır."

Cirit, konuşmasının sonunda, Yargıtayın teveccühüne en iyi şekilde layık olmaya çalışacağını yineledi.

Başbakan Davutoğlu'ndan tebrik

Başbakanlık Basın Müşavirliğinden yapılan yazılı açıklamaya göre, Başbakan Ahmet Davutoğlu, Yargıtay Başkanlığına seçilen Cirit'i arayarak, demokratik süreçle göreve gelmesinden ötürü kutladı.

Açıklamada, Davutoğlu'nun, hükümet olarak bugüne kadar olduğu gibi bağımsız yargıya her türlü desteği vermeye hazır oldukları yönündeki ifadelerine yer verildi. 

Cirit'in özgeçmişi

Burhaniye'de 1955'te dünyaya gelen Cirit, İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesinden 1978'de mezun oldu. 

Burhaniye hakim adayı olarak mesleğe başlayan Cirit, sırasıyla Hakkari, Araklı, Ahlat Hakimliği, Zile Ağır Ceza Mahkemesi Başkanlığı, Kadıköy Hakimliği ve Üsküdar Ağır Ceza Mahkemesi Başkanlığı görevlerinde bulundu.

Yargıtay üyeliğine, 2004'te seçilen Cirit, Yargıtay Büyük Genel Kurulunca 2011 tarihinde Yargıtay 13. Ceza Dairesi Başkanlığına seçilmişti.

-Önceki başkanlar

"Divan-ı Ahkam-ı Adliye" adıyla 6 Mart 1868'de kurulan Yargıtayın ilk başkanlığını Osmanlı devet adamı, tarihçi ve hukukçu Ahmet Cevdet Paşa yaptı.

Ahmet Cevdet Paşa'nın ardından, Yargıtay Başkanlığı görevini sırasıyla Hasan Fehmi, Ömer Lütfi Salman ve İhsan Ezgü yürüttü.

İhsan Ezgü, 18 yıl bu görevde kalarak, en uzun süre görev yapan Yargıtay Birinci Başkanı oldu.

Yargıtay Birinci Başkanlığı görevini yürüten diğer isimler ve görev yaptıkları dönemler şöyle:

"Halil İbrahim Özyörük (1943-1950), Fevzi Bozer (1950-1952), Selim Nafiz Akyollu (1952-1953), Bedrettin Köker (1953-1956), Münir Akyürek (1956-1959), Dr. Ahmet Recai Seçkin (1960-1966), İmran Öktem (1966-1969), Ferruh Adalı (1969-1972), Cevdet Menteş (1972-1980), Derviş Turhan (1980-1984), Nihat Renda (1984-1986), Ahmet Coşar (1986-1989), İsmet Ocakçıoğlu (1989-1993), Müfit Utku (1993-1997), Mehmet Uygun (1997-1999), Sami Selçuk (1999-2002), Eraslan Özkaya (2002-2004), Osman Arslan (2004-2007), Hasan Gerçeker (2008-2011), Nazım Kaynak (2011-2012) ve Ali Alkan (2012-2015)."


K: A.A

YORUM BIRAKIN
YORUMLAR  ( 0 Yorum )
Habere hiç yorum yapılmamış
BENZER HABERLER
AYM AK Parti ve CHP'nin bazı harcamalarını kanuna aykırı buldu
İki parti hakkında mali denetimini yapan Anayasa Mahkemesi, yapılan masrafların hazineye ödenmesine karar verdi
9 emniyet görevlisinden 5'ine tutuklanma
Hrant Dink’in öldürülmesiyle ilgili soruşturmada 9 emniyet görevlisinden 5'i tutuklanma talebiyle mahkemeye sevk edildi.
FETÖ'nün avukatlığını kabul etmiyor
FETÖ ana davasında, Ankara Barosu'nun görevlendirdiği avukat Alihan Uncu, istifa dilekçesi verdi.
Gülen ve Karaca'ya AYM'den kötü haber!
Anayasa Mahkemesi, Fethullah Gülen ve Hidayet Karaca'nın başvurusunu reddetti.
İŞTİRAK NAFAKASI NEDİR?
Artan boşanmalarla birlikte işlenmesi gereken konulardan biri de 'İştirak Nafakası'dır.
Duygusal şiddet sebebiyle boşanma
Türk Medeni Kanununda yer alan eşlerin sadakat yükümü duygusal sadakati de içermektedir.
AVUSTURYA'DAN SIĞINMACILARA ASKERİ SET
KERRUBİ AÇLIK GREVİNE BAŞLADI
ABD'DEN KUZEY KORE AÇIKLAMASI
BM GENEL SEKRETERİ'NDEN KUZEY KORE AÇIKLAMASI
İNGİLİZ BAKANDAN 'TÜRKİYE' AÇIKLAMASI
TİLLERSON'DAN KİM JONG UN AÇIKLAMASI
VENEZUELA HALKI ABD'NİN 'ASKERİ MÜDAHALE' İMASINA TEPKİ GÖSTERDİ
TRUMP'TAN IRKÇILIK AÇIKLAMASI
İSRAİLLİ DERNEKTEN AL JAZEERA'NIN KAPATILMASINA TEPKİ
ÇİN'DEN BMGK'NIN YENİ KUZEY KORE KARARINA TEPKİ
DUTERTE: İNSAN HAKLARI MI? CANI CEHENNEME!
MISIR'DA BOMBALI SALDIRI