Avusturya'da başörtülü kadına tazminat
Avusturya'da bir mahkeme, başörtüsüyle alay edilen kadına, bin 550 avro tazminat ödenmesine karar verdi.
10 Subat 2015 - 21:03:45

Viyana Eşit Muamele Ombudsmanı tarafından yapılan açıklamaya göre; Yukarı Avusturya'da mesleki eğitim alan başörtülü bir kadın, metal işleme şirketinde çalışmak üzere iş başvurusunda bulundu. Kadınla iş görüşmesi yapan patron, "Başındaki bez parçasını çıkarırsan seni işe almayı düşünebiliriz" dedi. Başörtüsünü çıkarmayacağını fakat peruk takabileceğini belirten kadınla dalga geçen ve gülerek ''sen aptalsın'' ifadesini kullanan işveren, daha sonra yeniden iş başvurusu yapmasını, ancak bu kez ''başı açık fotoğraf" göndermesini istedi. 

Genç kadın, söz konusu işvereni Viyana'daki Eşit Muamele Ombudsmanı'na şikayet etti. İlgili komisyon, genç kadına yapılanların "dini temelli ayrımcılık" olduğuna karar verdi.

Yukarı Avusturya Eyaleti İş Odası ve Eşit Muamele Ombudsmanı, başörtülü kadın lehine ilgili işveren hakkında dava açtı. Mahkeme, işverenin başörtülü kadına bin 550 avro tazminat ödemesine karar verdi.

K: A.A

YORUM BIRAKIN
YORUMLAR  ( 0 Yorum )
Habere hiç yorum yapılmamış
BENZER HABERLER
AB'den Türkiye'ye uyarı!
Avrupa Birliği (AB) Türkiye'ye, Hollanda ve diğer AB ülkeleri ile ilişkileri daha da kötüleştirecek aşırı söylem ve eylemlerden kaçınması çağrısında bulundu.
Avustralyalılar İslam karşıtı gösteriyi engelledi
Avustralya'nın Melbourne kentinde İslam karşıtı gösteri yapmak isteyen grup, eyleme tepki gösteren bir başka grup tarafından engellendi.
ABD'den garip YPG paylaşımı: Savaşmaya hazırlar
ABD Merkez Komutanlığı, YPG'nin yoğun destek verdiği Suriye Demokratik Güçleri üyelerinin yer aldığı bir fotoğraf yayınladı.
ABD'den IŞİD'e Paris mesajı
IŞİD'in Paris'teki terör saldırılarının ardından hava operasyonlarını artıran ABD, füzelerin üzerine 'Paris'ten sevgilerle' yazıyor.
ABD'nin en büyük uçak gemisi İsrail'de
ABD’nin on gemilik uçak gemi filosunun ve dünyanın en büyük uçak gemisi W.Bush, İsrail’e gitti.
Ruhani: Mina'da ölen hacıların kanından vazgeçmeyeceğiz
Kurban Bayramı’nın ilk günü Mina’da ‘şeytan taşlama’ sırasında çıkan izdihamda hayatını kaybeden İranlı hacılar için düzenlenen törende konuşan Cumhurbaşkanı Ruhani, "Eğer bu olayda bazı görevlilerin kusurları belirlenirse bilinsin ki, biz hiç bir şekilde hacılarımızın kanından vazgeçmeyeceğiz" dedi.
AVUSTURYA'DAN SIĞINMACILARA ASKERİ SET
KERRUBİ AÇLIK GREVİNE BAŞLADI
ABD'DEN KUZEY KORE AÇIKLAMASI
BM GENEL SEKRETERİ'NDEN KUZEY KORE AÇIKLAMASI
İNGİLİZ BAKANDAN 'TÜRKİYE' AÇIKLAMASI
TİLLERSON'DAN KİM JONG UN AÇIKLAMASI
VENEZUELA HALKI ABD'NİN 'ASKERİ MÜDAHALE' İMASINA TEPKİ GÖSTERDİ
TRUMP'TAN IRKÇILIK AÇIKLAMASI
İSRAİLLİ DERNEKTEN AL JAZEERA'NIN KAPATILMASINA TEPKİ
ÇİN'DEN BMGK'NIN YENİ KUZEY KORE KARARINA TEPKİ
DUTERTE: İNSAN HAKLARI MI? CANI CEHENNEME!
MISIR'DA BOMBALI SALDIRI