Çözüm süreci milli sporcu sayısını artırdı
Gençlik ve Spor Bakanlığınca çözüm sürecinde Mardin'de hayata geçirilen projeler, genç yeteneklere milli takım yolunu açtı.
11 Subat 2015 - 14:24:25

Bakanlıkça hazırlanan projelerle Mardin'de 5 sentetik çim futbol sahası ve 2 gençlik merkezinin yapımı tamamlandı, 2 gençlik merkezi, olimpik yüzme havuzları ve bir spor salonunun inşaatı ise sürüyor.

4 yıl önce milli sporcu bulunmazken spora yapılan yatırımla genç yeteneklerin gün yüzüne çıktığı Mardin'den gençlerin sportif aktivitelere yönlendirilmesiyle çeşitli branşlarda 10 sporcu milli takıma gönderildi.

"Çözüm süreci gençlere milli olmanın heyecanını yaşattı"

Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürü Mustafa Kuzu, AA muhabirine, çözüm sürecinin sağladığı huzur ve güven ortamında Mardin'de spora yatırımın arttığını söyledi.

Kuzu, sürecin getirdiği huzur ve güven ortamının spora yansımalarının tüm bölge halkınca görüldüğüne işaret etti.

"Mardin tarihi boyunca yaşamadığı sportif başarıyı 2 yılda yaşadı. Çözüm sürecinde sağlanan sportif destek gençlere ve çocuklara milli olmanın heyecanını yaşattı" diyen Kuzu, şunları dile getirdi:

"Artık masa tenisinde 1. ve 2. Lig'de, hentbolda 2. Lig'de takımlarımız var. Bunlar çözüm sürecinin etkisiyle yapılan yatırımların sonucu sağlanan başarılardır. Atıcılıkta pek az ile nasip olabilecek 6 Türkiye rekorumuz var. Bisiklet dalında milli sporcumuz Ali Çakas olimpiyatlarda kamptaki ilk 6 sporcu arasına girdi. İlk 3'e girdiği takdirde olimpiyatlarda Mardin'i temsil edecek ilk sporcumuz olacak inşallah."

"Çözüm sürecinin meyvelerini görüyoruz"

Mardin'in genç nüfusunun 500 bine yakın olduğunu vurgulayan Kuzu, yatırımlar arttıkça bundan istifade eden genç nüfusun başarılarının artacağını belirtti.

"Çözüm sürecinin meyvelerini görüyoruz" ifadesini kullanan Kuzu, kentte Türkiye'nin tüm bölgelerindeki müsabakalara gönderecek sporcuların bulunduğunu anlattı.

Milli takımda olduğu kadar atıcılık, masa tenisi, basketbol ve atletizmde milli takım havuzuna alınan sporcular da bulunduğuna dikkati çeken Kuzu, "2011 yılında Mardin'de milli sporcu yoktu. Şu anda ise 10 faal millisporcumuz var. Milli takımların havuzlarına alınan ve milli olmasını beklediğimiz de 10 civarında sporcumuz var. Bu yaşanan gelişmeye en güzel örnektir" şeklinde konuştu.

Kuzu, daha önce çocuklarının spora yönlenmesine ön yargı ile yaklaşan ailelerin yaptıkları görüşmeler sonucu artık çocuklarını destekler hale geldiklerini kaydetti.

"Milli takıma giden sporcular model oluyor"

Hentbol milli antrenörü Murat Dur da Mardin'de 120 sporcu ile antrenmanların sürdüğünü, amaçlarının sporcuların hem lige hem de milli takıma gitmesi olduğunu söyledi.

Gençlerin hentbola büyük ilgi gösterdiğini anlatan Dur, son 2 yıldır Türkiye finallerine gittiklerini, milli takıma da 4 sporcu kazandırdıklarını ifade etti.

Dur, "Seçilen sporcular kamptaki diğer sporculara da model oluyor, onları başarıya teşvik ediyor. Arkadaşlarının başarısını gören gençlerin hentbola ilgileri artarak kayıt yaptırıyor" diye konuştu.

Sporcu Abdulkadir Çeçen ise ağabeyinin Trabzonspor'da oynadığını, bu nedenle onu model aldığını belirtti.

Hedefinin milli sporcu unvanı almak olduğunu vurgulayan Çeçen, daha sonra ağabeyi gibi Süper Lig takımlarında oynamak istediğini, kendisine güvendiği için milli takıma seçileceğinden emin olduğunu sözlerine ekledi.


K: A.A

YORUM BIRAKIN
YORUMLAR  ( 0 Yorum )
Habere hiç yorum yapılmamış
BENZER HABERLER
'Çözüm sürecinin karşısında gösterme çabaları beyhude'
Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ı çözüm sürecinin karşısındaymış gibi gösterme çabalarının beyhude olduğunu söyledi.
Çözüm Sürecinde Hükümet konuşuyor, HDP sessiz
Çözüm sürecinde son haftalarda görüşmeler hızlandı. Gelinen noktada taraflar arasında kriz yok ama bir takım görüş ayrılıkları “sessiz sedasız” çözülmeye çalışılıyor. İki taraftan gelen mesajlar da tarafların birbirinden somut adım beklediğini ortaya koyuyor. Gelecek hafta süreç açısından önemli gelişmeler bekleniyor.
Almanya Dışişleri'nden Türkiye'ye 'Çözüm Süreci' uyarısı
Terör örgütü PKK ile çatışmaların artması ve buna bağlı olarak şiddetin tırmanmasından endişe ettiğini belirten Almanya Dışişleri Bakanı Steinmeier, barış sürecinde yaşanacak bir aksamanın bölge için ölümcül sonuçlar doğurabileceğini söyledi.
Uçaklarda Kürtçe anons dönemi başlayacak
Çözüm konusunda devreye girecek yeni mekanizma, hükümet ile vatandaş arasında köprü olacak. Uçaklarda Kürtçe anons dönemi başlayacak.
Çelik: Silahların bırakılması ile ilgili çağrı önemli bir süreçtir
Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik, Şanlıurfa’da Öcalan ve HDP’nin silahsızlandırma çağrısının önemli bir süreç olduğunu belirterek, ibretle izleneceğini savunduğu süreçte, samimi olanların ve olmayanların net bir şekilde görüleceğini ifade etti.
Çözüm Süreci'nde kararlıyız
Başbakan Yardımcısı Arınç, "Hükümet adına, Çözüm Süreci'nde yapmamız gereken her şeyi yapıyoruz, yapacağız, bunda kararlıyız" dedi.
AVUSTURYA'DAN SIĞINMACILARA ASKERİ SET
KERRUBİ AÇLIK GREVİNE BAŞLADI
ABD'DEN KUZEY KORE AÇIKLAMASI
BM GENEL SEKRETERİ'NDEN KUZEY KORE AÇIKLAMASI
İNGİLİZ BAKANDAN 'TÜRKİYE' AÇIKLAMASI
TİLLERSON'DAN KİM JONG UN AÇIKLAMASI
VENEZUELA HALKI ABD'NİN 'ASKERİ MÜDAHALE' İMASINA TEPKİ GÖSTERDİ
TRUMP'TAN IRKÇILIK AÇIKLAMASI
İSRAİLLİ DERNEKTEN AL JAZEERA'NIN KAPATILMASINA TEPKİ
ÇİN'DEN BMGK'NIN YENİ KUZEY KORE KARARINA TEPKİ
DUTERTE: İNSAN HAKLARI MI? CANI CEHENNEME!
MISIR'DA BOMBALI SALDIRI