Çözüm süreci milli sporcu sayısını artırdı
Gençlik ve Spor Bakanlığınca çözüm sürecinde Mardin'de hayata geçirilen projeler, genç yeteneklere milli takım yolunu açtı.
11 Subat 2015 - 14:24:25

Bakanlıkça hazırlanan projelerle Mardin'de 5 sentetik çim futbol sahası ve 2 gençlik merkezinin yapımı tamamlandı, 2 gençlik merkezi, olimpik yüzme havuzları ve bir spor salonunun inşaatı ise sürüyor.

4 yıl önce milli sporcu bulunmazken spora yapılan yatırımla genç yeteneklerin gün yüzüne çıktığı Mardin'den gençlerin sportif aktivitelere yönlendirilmesiyle çeşitli branşlarda 10 sporcu milli takıma gönderildi.

"Çözüm süreci gençlere milli olmanın heyecanını yaşattı"

Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürü Mustafa Kuzu, AA muhabirine, çözüm sürecinin sağladığı huzur ve güven ortamında Mardin'de spora yatırımın arttığını söyledi.

Kuzu, sürecin getirdiği huzur ve güven ortamının spora yansımalarının tüm bölge halkınca görüldüğüne işaret etti.

"Mardin tarihi boyunca yaşamadığı sportif başarıyı 2 yılda yaşadı. Çözüm sürecinde sağlanan sportif destek gençlere ve çocuklara milli olmanın heyecanını yaşattı" diyen Kuzu, şunları dile getirdi:

"Artık masa tenisinde 1. ve 2. Lig'de, hentbolda 2. Lig'de takımlarımız var. Bunlar çözüm sürecinin etkisiyle yapılan yatırımların sonucu sağlanan başarılardır. Atıcılıkta pek az ile nasip olabilecek 6 Türkiye rekorumuz var. Bisiklet dalında milli sporcumuz Ali Çakas olimpiyatlarda kamptaki ilk 6 sporcu arasına girdi. İlk 3'e girdiği takdirde olimpiyatlarda Mardin'i temsil edecek ilk sporcumuz olacak inşallah."

"Çözüm sürecinin meyvelerini görüyoruz"

Mardin'in genç nüfusunun 500 bine yakın olduğunu vurgulayan Kuzu, yatırımlar arttıkça bundan istifade eden genç nüfusun başarılarının artacağını belirtti.

"Çözüm sürecinin meyvelerini görüyoruz" ifadesini kullanan Kuzu, kentte Türkiye'nin tüm bölgelerindeki müsabakalara gönderecek sporcuların bulunduğunu anlattı.

Milli takımda olduğu kadar atıcılık, masa tenisi, basketbol ve atletizmde milli takım havuzuna alınan sporcular da bulunduğuna dikkati çeken Kuzu, "2011 yılında Mardin'de milli sporcu yoktu. Şu anda ise 10 faal millisporcumuz var. Milli takımların havuzlarına alınan ve milli olmasını beklediğimiz de 10 civarında sporcumuz var. Bu yaşanan gelişmeye en güzel örnektir" şeklinde konuştu.

Kuzu, daha önce çocuklarının spora yönlenmesine ön yargı ile yaklaşan ailelerin yaptıkları görüşmeler sonucu artık çocuklarını destekler hale geldiklerini kaydetti.

"Milli takıma giden sporcular model oluyor"

Hentbol milli antrenörü Murat Dur da Mardin'de 120 sporcu ile antrenmanların sürdüğünü, amaçlarının sporcuların hem lige hem de milli takıma gitmesi olduğunu söyledi.

Gençlerin hentbola büyük ilgi gösterdiğini anlatan Dur, son 2 yıldır Türkiye finallerine gittiklerini, milli takıma da 4 sporcu kazandırdıklarını ifade etti.

Dur, "Seçilen sporcular kamptaki diğer sporculara da model oluyor, onları başarıya teşvik ediyor. Arkadaşlarının başarısını gören gençlerin hentbola ilgileri artarak kayıt yaptırıyor" diye konuştu.

Sporcu Abdulkadir Çeçen ise ağabeyinin Trabzonspor'da oynadığını, bu nedenle onu model aldığını belirtti.

Hedefinin milli sporcu unvanı almak olduğunu vurgulayan Çeçen, daha sonra ağabeyi gibi Süper Lig takımlarında oynamak istediğini, kendisine güvendiği için milli takıma seçileceğinden emin olduğunu sözlerine ekledi.


K: A.A

YORUM BIRAKIN
YORUMLAR  ( 0 Yorum )
Habere hiç yorum yapılmamış
BENZER HABERLER
Çözüm süreci meyvelerini veriyor
Bir taraftan çözüm sürecinin devam etmesi diğer taraftan silahların bırakılması konusundaki görüşmeler yöreye hayat veriyor.
Bahçeli: Özgürlük ve demokrasi, şerefsizliğin sığınağı
Çözüm Süreci'nde gelinen aşamaya ilişkin değerlendirmelerde bulunan MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, HDP ve AK Parti'ye yönelik eleştirilerini sürdürdü.
Yangına TOMA müdahalesi
Viranşehir İlçesinde, bir apartmanın bodrum katında çıkan yangın mahalle sakinlerine korkulu anlar yaşattı. Yangına itfaiyeden önce polisler TOMA ile müdahale etti.
Ateşkes için Öcalan şartı!
HDP Eş Genel Başkanı Demirtaş ile görüşen KCK yöneticileri, Öcalan ile görüşme olmadan ateşkes dahil hiçbir karar almayacaklarını söyledi.
''Silahlara Veda Mitingi'' Düzenliyoruz!
Yıllarca devam eden ve binlerce kardeşimizin canına mal olan silahlar sustu. Şimdi sıra sivil birlik ve beraberlikte!
Başbakan Davutoğlu'ndan çözüm sürecinde kararlılık mesajı
Başbakan Ahmet Davutoğlu, “Çözüm sürecini her ne olursa olsun sonuna kadar götüreceğiz” dedi.
AVUSTURYA'DAN SIĞINMACILARA ASKERİ SET
KERRUBİ AÇLIK GREVİNE BAŞLADI
ABD'DEN KUZEY KORE AÇIKLAMASI
BM GENEL SEKRETERİ'NDEN KUZEY KORE AÇIKLAMASI
İNGİLİZ BAKANDAN 'TÜRKİYE' AÇIKLAMASI
TİLLERSON'DAN KİM JONG UN AÇIKLAMASI
VENEZUELA HALKI ABD'NİN 'ASKERİ MÜDAHALE' İMASINA TEPKİ GÖSTERDİ
TRUMP'TAN IRKÇILIK AÇIKLAMASI
İSRAİLLİ DERNEKTEN AL JAZEERA'NIN KAPATILMASINA TEPKİ
ÇİN'DEN BMGK'NIN YENİ KUZEY KORE KARARINA TEPKİ
DUTERTE: İNSAN HAKLARI MI? CANI CEHENNEME!
MISIR'DA BOMBALI SALDIRI