Deprecated: Function mysql_numrows() is deprecated in /home/sivildus/public_html/head_contente.php on line 51
Türk hükümeti ve CIA ortaklığı iddiası TBMM'de
CHP İstanbul Milletvekili Şafak Pavey, ABD'li gazeteci Seymour Hersh'in, Türk hükümetinin CIA ile işbirliği yaparak silah kaçakçılığı suçu işlediği iddialarını Meclis gündemine taşıdı.
28 Aralik 2015 - 18:53:00
Hersh makelesinde, hükümeti ağır iddialarla suçlayarak, "Amerikan istihbarat servisi CIA'in, Katar ve Suudi Arabistan'ın desteğiyle, Libya'daki silahları Türkiye aracılığıyla Suriye'ye taşımıştır" ifadelerini kullandı.
T24'ten Hülya Karabağlı'nın haberine göre, Başbakan Ahmet Davutoğlu'nun yanıtlaması istemiyle verdiği önergede CHP'li Pavey, "Hükümetiniz CIA ile yasadışı silah kaçakçılığı suçunu işlemiş midir?" diye sordu. Hersh'in kaleme aldığı makalede, "Amerikan istihbaratının, telefon dinlemeleri ve insan kaynakları aracılığıyla, Tayyip Erdoğan'ın yıllar boyunca Nusra Cephesi'ni, daha sonra da IŞİD'i desteklediğini kanıtladığı" ifadelerinin yer aldığını belirten Pavey, "Bir başka ülkeye silah göndermeyi hangi meclis kararı ve uluslararası hukuk kurallarına dayanarak yaptınız?" diye sordu.
Pavey'in CIA ve yasa dışı silah kaçakçılığına ilişkin soru önergesi şöyle:
London Review of Books'un gelecek hafta yayınlanacak olan (1-7 Ocak 2016) 38. sayısının internet tanıtımında ABD'li gazeteci Seymour Hersh'in hükümetinizi ağır iddialarla suçlayan bir makalesi yer almaktadır. Bu makaleye göre; "Amerikan istihbarat servisi CIA'in, Katar ve Suudi Arabistan'ın desteğiyle, Libya'daki silahları Türkiye aracılığıyla Suriye'ye taşımıştır" iddiası yer almaktadır.
‘SİLAHLAR TÜRKİYE ÜZERİNDEN GİTTİ'
Makaleye göre ABD Genelkurmay'ı CIA'e "Libya'daki silah pazarı pahalı, ayrıca silahların Suriye'ye gitmesi için deniz yolculuğu da riskli. Bunun yerine, Türkiye'nin cephaneliğindeki silahları Suriyeli muhaliflere gönderelim. Hem daha ucuz, hem ulaşması daha az zaman alır" önerisi sunmuştur.
‘MODASI GEÇMİŞ SİLAHLAR CİHATÇILARA'
Makalede ABD'li üst düzey bir danışmanın ‘modası geçmiş, düşük model silahları cihatçılara gönderdiklerini' söylediği, "Bu sayede Esad'a, Başkanlık politikasına zarar verebileceğimizi gösterdik" dediği de yer almaktadır.
Makalede, Amerikan istihbaratının, telefon dinlemeleri ve insan kaynakları aracılığıyla, Tayyip Erdoğan'ın yıllar boyunca Nusra Cephesi'ni, daha sonra da IŞİD'i desteklediğini kanıtladığı söylenmektedir.
— Hükümetiniz CIA ile yasadışı silah kaçakçılığı suçunu işlemiş midir?
— Bir başka ülkeye silah göndermeyi hangi meclis kararı ve uluslararası hukuk kurallarına dayanarak yaptınız?
— 2013 ve 2014 yıllarında 24. dönem parlamentosunda müteaddit defalar verdiğim soru önergelerine hükümetiniz hiçbir şekilde cevap vermemiştir. Oysa söz konusu önergelerde hükümetinize; THY ile taşıdığı silahların Hristiyan mı Müslüman mı öldüreceği ile ilgili endişelenen THY yetkilisi Mehmet Karakaş ile dönemin Başbakanı Recep Tayyip Erdoğan'ın danışmanlarından Mustafa Varank arasında geçen konuşmanın gerçekliğini sormuştum. Aynı cevap alamadığım sorumu 26. Dönemde de tekrarlıyorum. THY ile yasadışı silah taşındı mı?
— Yabancı bir ülke istihbarat servisiyle işbirliği yaparak yasadışı eylemde bulunan hükümet olduğuna göre;
a- ‘Silah taşıyan MİT tırlarını' haber yaptıkları için cezaevinde bulunan Cumhuriyet Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Can Dündar ve Ankara Temsilcisi Erdem Gül'ün vatana ihanet suçundan cezaevine konulması,
b- MİT'e ait tırların durdurulması görevini yaparken gözaltına alınan Tümgeneral İbrahim Aydın, Tuğgeneral Hamza Celepoğlu ve Emekli Albay Burhanettin Cihangiroğlu'nun darbe ve casusluk yapmak suçundan cezaevine konulması hukuka uygun mudur?

 
YORUM BIRAKIN
YORUMLAR  ( 0 Yorum )
Habere hiç yorum yapılmamış
BENZER HABERLER
Erdoğan Kutlu Doğum programında konuştu
Cumhurbaşkanı Erdoğan Kutlu Doğum haftası etkinliğinde açıklamalarda bulundu.
Cumhurbaşkanı Erdoğan: Hesabını vereceksiniz
Cumhurbaşkanı Erdoğan, Sabahattin Zaim Üniversitesi 2015-2016 akademik yılı mezuniyet töreninde önemli açıklamalar yaptı.
Bahçeli'den Kılıçdaroğlu'na sert tepki!
MHP lideri Bahçeli, referanduma 23 gün kala çalışmalarına devam ediyor. Bursa'da konuşan Bahçeli, CHP lideri Kılıçdaroğlu'na sert tepki gösterdi.
TSK'dan mangalı karşılama açıklaması
TSK'dan Kılıçdaroğlu'nun mangalı karşılanması hakkında açıklama yaptı.
Bakan Işık açıkladı: 20 bin 88 kişi sistem dışı bırakıldı
Milli Savunma Bakanı Işık, '16 bin 423 öğrenciyle beraber değerlendirildiğinde 20 bin 88 kişinin Türk Silahlı Kuvvetleri ile bağı kesilmiştir. Ayrıca 2 bin 855 personelin de soruşturma işlemleri sürdürülmektedir.' dedi.
Davutoğlu'ndan YÖK Başkanı Saraç'a ziyaret
Başbakan Davutoğlu, YÖK Başkanı'na veda ziyaretinde bulundu.
AVUSTURYA'DAN SIĞINMACILARA ASKERİ SET
KERRUBİ AÇLIK GREVİNE BAŞLADI
ABD'DEN KUZEY KORE AÇIKLAMASI
BM GENEL SEKRETERİ'NDEN KUZEY KORE AÇIKLAMASI
İNGİLİZ BAKANDAN 'TÜRKİYE' AÇIKLAMASI
TİLLERSON'DAN KİM JONG UN AÇIKLAMASI
VENEZUELA HALKI ABD'NİN 'ASKERİ MÜDAHALE' İMASINA TEPKİ GÖSTERDİ
TRUMP'TAN IRKÇILIK AÇIKLAMASI
İSRAİLLİ DERNEKTEN AL JAZEERA'NIN KAPATILMASINA TEPKİ
ÇİN'DEN BMGK'NIN YENİ KUZEY KORE KARARINA TEPKİ
DUTERTE: İNSAN HAKLARI MI? CANI CEHENNEME!
MISIR'DA BOMBALI SALDIRI
EN ÇOK OKUNANLAR