G.Coşkun: Halk AK Parti’nin hizmetlerini beğeniyor
Genel Koordinatörümüz Güldalı Coşkun’un seçim sonuçlarıyla ilgili ”aljazeera.net’e verdiği röportaj (30 Mart 2014 Seçimleri )
11 Subat 2015 - 14:58:45
1-Sizce Ak partinin yerel seçimleri kazanmasının sebepleri nelerdir ?

AK Parti, yerel hizmetlerde başarısını kanıtlamış bir parti. Recep Tayyip Erdoğan, 1994 yılında yapılan yerel seçimlerde,İstanbul Belediye Başkanı seçildiğinde, bazı ülkelerden daha büyük olan bu şehirde, başarısını ispatlayarak, halkın güven ve sevgisini kazandı.

Günlerce akmayan sular, hava kirliliğinin ciddi sağlık sorunlarına yol açması, çöp yığınları ve çevre kirliliği, ulaşım vb daha bir çok konudaki problemlere el attı ve çözdü..

AK partiyi sevmeyenler bile kendi aralarında konuşurken bu hizmetleri asla inkar edemezler. Belediyecilik bu partinin adeta tescillenmiş bir işidir.

Yıllarca şehirlerin “beyaz Türklerin” yaşadığı bölümlerine, çeşitli hizmetler yapılmış, yoksul kesim (varoşlar) bu hizmetlerden mahrum bırakılmıştı.. Biri geldi ve onları hatırladı…

Bu sadece teknik bir hizmet değil, aslında çok şeydi.Yok sayılan ve hakir görülen insanların da talepleri vardı ve onlarla benzer yaşamdan gelmiş biri, onları unutmamış ve değer vermişti.

AKP, Erdoğan demek ve Erdoğan da hizmet ve başarı demek. İşte bu yüzden bir kez daha AK Parti kazandı…

2- Yolsuzluk iddiaları, kasetlerın çıkması, Youtube ve Twitter’ın kapatılmasına rağmen, AK partinin popülaritesi Türkiye’de hala güçlü bir konuma sahip. Bunun sebebi nedir sizce?

Tek bir sözcükle açıklayacak olursam; güven derim…

O kasetler ilk çıktığında, mütedeyyin kesim aynen şöyle konuşuyordu. Velev ki, doğru olsun; o paralar Erdoğan’da bulunsun,; biz biliriz ki, Başbakanımız, o paraları bizler için kullanacak… Bunu “güven” dışında hangi sözcükle açıklayabilirsiniz ki!

Üstelik, geçmiş yıllarda siyasilerin yolsuzluklarına, rüşvetlere şahit olmuş bir halk var ve hala da azalsa da devam ettiğini düşünürken, söz konusu kişi Erdoğan olduğunda bunu kesin bir dille de reddebiliyor..

Bir miting alanında benzer bir soruyu sorduğumda şu cevabı aldım:

“Hikaye onlar, biz hiç birine inanmıyoruzdu. Yaşı büyük olanlar, Menderes’e de aynını yaptılar, o zaman koruyamadık Başbakanımızı ama şimdi canımız pahasına yanındayız diyorlardı. Seksen beşinde bir amca, ömrün sonundayım ama içim rahat torunlarımı bırakıp gideceğim dedi. Siz gençsiniz kızım, bizim yaptığımız hatayı yapmayın sahip çıkın başvekilinize dedi.

Bu konuda en çarpıcı yanıt, yine bir köylü teyzeden geldi. Evladım biz toprak insanıyız, toprağı tanır gibi adamın hasını da biliriz Tayyip, dürüst adam, iftira atanlar kendileri yolsuz; demesiydi.”
Hem zaten, yolsuzluk yapanı başta Erdoğan affetmezdi. Dolayısıyla, halk bu iddiaların amacının, doğru bile olsa yolsuzlukla mücadele değil, Hükümete ve bilhassa sevdikleri liderlerine karşı yapılmış bir devirme, yıpratma girişimi olduğunu gördü..

Yine Youtube ve Twitter gibi konularda da Erdoğan’ın anlattıklarını samimi buluyor ve hatta eski ezilmişlik halinin intikamını alırcasına Başbakanlarının, dik duruşundan gurur duyuyorlar.
Erdoğan, halk ile birebir iletişim kurmayı başarabiliyor. Bu onların sözcüklerini kullanıyor anlamında değil. Aynı dili kullanıyor olması, çok kişinin sandığı gibi sadece sözcüklerden ibaret değil, sahici ve içten olması demek. Yani, siyasi bir kazanç için yapmıyor zira; kendisi de zaten onlardan biri.

Halkına, kültürüne, geleneğine tepeden bakan biri değil. Bizim gibi ülkelerin aydınlarının en büyük sorunu da bu, yani; kendileri olmaktan uzaklaşmaları..

3- Siz oy verirken neye göre öncelik belirlediniz?

Geçmişte yapmış olduğu hizmetler ve sözünde durması. Vizyon sahibi bir parti olması…
Yerel politikalardaki başarısının yanı sıra 100 yıllık sorunumuz olan Kürt sorununa da el atıp, bu konuda yaptığı çeşitli açılımlar..

Sadece ülkede değil, dünyanın birçok yerindeki haksızlıklara meydan okuma cesareti ve tüm bunları yaparken içe kapanan değil, dışa açık bir ekonomi ve AB konusundaki çalışmalarını da sürdürüyor olması…

Daha söyleyecek çok şey var da….

Şimdilik bu kadar…

Teşekkür ederim..

Güldalı COŞKUN – SİVİL DÜŞÜNCE Genel Koordinatörü.
 
 
YORUM BIRAKIN
YORUMLAR  ( 0 Yorum )
Habere hiç yorum yapılmamış
BENZER HABERLER
''Kürt halkının can ve mal güvenliği tehdit altındadır''
Genel Yayın Yönetmenimiz Semra Polat, Gazeteci, siyasetçi, Kanal 5 Genel Koordinatörü Atıf Özbey ile gündeme bomba gibi düşecek konular hakkında röportaj gerçekleştirdi. Karslı ve Kürt olması hasebiyle Doğu ve Güneydoğu'daki demografik durumu ve yaşanan hadiseleri çok iyi analiz edebilen Özbey, önümüzdeki günlerde yeni bir siyasi hareketin hazırlıklarının yapıldığının da sinyallerini ise ilk kez sivildusunce.com'a verdi.
Üşüyen çocuklara uzanan sıcacık yardım eli: Çocuklar Üşümesin
Star yazarı İlhami Işık, Şırnak'taki yoksul çocuklar ve ailelerine yönelik ''Çocuklar Üşümesin'' başlığı altında önemli bir kampanya başlattı. Sivil Düşünce Genel Koordinatörümüz Semra Polat, İlhami Işık ile kampanya hakkında röportaj yaptı.
Omar Merani: Şengal halkı PKK'dan korktuğu için geri dönmüyor!
IKBY'de faaliyet gösteren KDP Türkiye temsilcisi Omar Merani, bağımsızlık referandumu, Türkiye ile ilişkiler, DAEŞ ve PKK terörü ile ilgili Sivil Düşünce'ye önemli açıklamalarda bulundu.
'Başkanlığın gelebilmesi için kamuoyunun FETÖ ile mücadeleye inanması gerekir'
Sivil Düşünce Genel Koordinatörümüz Semra Polat, Optimar Araştırma Dan. A.Ş Başkanı Hilmi Daşdemir ile başkanlık, erken seçim, 15 Temmuz ve FETÖ operasyonları üzerine önemli bir röportaj yaptı. Optimar Araştırma Dan. A.Ş Başkanı Hilmi Daşdemir yerel ve genel seçimlerde sonucu en doğru tahmin eden araştırma şirketlerinden birinin başkanıdır.
Erdoğan'ın okul arkadaşı: Evet Tayyip bey ile aynı okulda okuduk
Günlerdir HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş ve bir kısım basın tarafından mesnetsiz bir şekilde gündemde tutulmaya çalışılan ''Erdoğan üniversite okudu mu? Okumadı mı?'' tartışmalarına Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan'ın Üniversiteden sıra arkadaşı, gazeteci yazar Rafael Sadi açıklık getirdi. Cumhurbaşkanı Erdoğan ile aynı okulda ve hatta aynı sırada okuduğunu, Erdoğan'ın sınıf arkadaşı olduğunu söyleyen Rafael Sadi, Sivil Düşünce'ye önemli açıklamalarda bulundu.
''Çözüm Süreci'nin değeri şimdi anlaşılıyor''
Kanal5 Yönetim Kurulu Başkanı Abdulkadir Ünal, Türkiye'nin dış politikası ve bölgede gelişen olaylar ile ilgili Sivil Düşünce Genel Yayın Koordinatörümüz Semra Polat'a önemli açıklamalarda bulundu.
AVUSTURYA'DAN SIĞINMACILARA ASKERİ SET
KERRUBİ AÇLIK GREVİNE BAŞLADI
ABD'DEN KUZEY KORE AÇIKLAMASI
BM GENEL SEKRETERİ'NDEN KUZEY KORE AÇIKLAMASI
İNGİLİZ BAKANDAN 'TÜRKİYE' AÇIKLAMASI
TİLLERSON'DAN KİM JONG UN AÇIKLAMASI
VENEZUELA HALKI ABD'NİN 'ASKERİ MÜDAHALE' İMASINA TEPKİ GÖSTERDİ
TRUMP'TAN IRKÇILIK AÇIKLAMASI
İSRAİLLİ DERNEKTEN AL JAZEERA'NIN KAPATILMASINA TEPKİ
ÇİN'DEN BMGK'NIN YENİ KUZEY KORE KARARINA TEPKİ
DUTERTE: İNSAN HAKLARI MI? CANI CEHENNEME!
MISIR'DA BOMBALI SALDIRI