Deprecated: Function mysql_numrows() is deprecated in /home/sivildus/public_html/head_contente.php on line 51
Erdoğan ve Kral Selman'dan flaş Suriye açıklaması
Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Kral Selman, bölgesel meselelerde her iki ülkenin görüşlerinin örtüştüğüne, Suriye'de Esed'li bir çözümün mümkün olamayacağına dikkati çekti.
29 Aralik 2015 - 21:42:49

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile Suudi Arabistan Kralı Selman bin Abdülaziz Al Suud, Riyad'daki görüşmelerinde, ikili ilişkileri ve bölgesel konuları ele aldılar.

Cumhurbaşkanlığı kaynaklarından edinilen bilgiye göre, Erdoğan'ın Suudi Arabistan'a yaptığı ziyaret vesilesiyle, Al Yamama Sarayı'nda gerçekleşen görüşmede, her iki ülkenin dost, kardeş ve stratejik ortak olduklarına işaretle, bölgenin kritik bir süreçten geçtiği bu dönemde, Türkiye ve Suudi Arabistan'ın işbirliği içinde hareket etmelerinin önemine vurgu yapıldı.

Bu çerçevede iki ülke arasında Yüksek Düzeyli Stratejik İşbirliği Konseyi'nin kurulması konusunda mutabakata varıldı.

Ekonomi, ticaret ve enerji başta olmak üzere ikili ilişkileri her alanda daha da güçlendirmenin önemine işaret eden Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Suud Kralı Selman, Suriye, Irak ve Yemen de dahil olmak üzere bölgesel konularda da görüş alışverişinde bulundu.

ESED'Lİ ÇÖZÜM MÜMKÜN DEĞİL

Bölgesel meselelerde her iki ülkenin görüşlerinin örtüştüğüne, Suriye'de Esed'li bir çözümün mümkün olamayacağına dikkati çeken Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Kral Selman, terörün her türüyle mücadele konusunda kararlı olduklarına değindi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Kral Selman, İslam'ı terörle özdeşleştirme eğilimlerinin yanı sıra eli kanlı terör örgütlerinin İslam dininin kavramlarını istismarına seyirci kalınamayacağını da vurguladı. Bu konuda, G20 Antalya Zirvesi'nde Müslüman liderlerin sergilediği duruşu son derece önemsediğini belirten Cumhurbaşkanı Erdoğan, Suudi Arabistan'ın "İslam İttifakı" girişimini de önemli bir adım olarak gördüğünü, Türkiye olarak bu ittifakta yer aldıklarını kaydetti.

YORUM BIRAKIN
YORUMLAR  ( 0 Yorum )
Habere hiç yorum yapılmamış
BENZER HABERLER
CHP lideri Kılıçdaroğlu Veda Hutbesi'yle uyardı
CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu, CHP Parti Meclisi toplantısı öncesi düzenlediği basın toplantısında FETÖ soruşturmaları hakkında uyarılarda bulundu
Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan Ermeni iddialarına sert yanıt
Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Ermeni iddialarına destek veren ülkeleri önce kendi tarihlerindeki lekeleri bir bir temizlemeye davet ediyorum" dedi.
Demirtaş'tan Arınç'a: Üzme kendini, hepimiz öleceğiz
HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, Başbakan Yardımcısı Arınç'ın Suruç'taki patlamayla ilgili, "Ölenler arasında HDP'li yönetici yok" açıklamasına twitter'dan yanıt verdi: Hepimiz bir gün eninde sonunda ölenler arasında olacağız, üzme kendini.
Demirtaş: Öcalan'ı bekleme, adım at
HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, çözüm süreciyle ilgili, iktidarı, seçimlere oynamakla eleştirdi, "Hükümet 'Öcalan çağrı yapsın' baskısı oluşturacağına kendi üzerine düşenleri yapsın" dedi.
AK Parti'den 'silahlanma' haberlerine sert tepki!
İçişleri Bakanlığı, AK Parti'li siyasetçilerin silahlanması yönündeki iddialar konusunda açıklamalarda bulundu...
Kılıçdaroğlu'ndan İsrail'e 'ezan' uyarısı
CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, İsrail'i ezan yasağı konusunda uyardı.
AVUSTURYA'DAN SIĞINMACILARA ASKERİ SET
KERRUBİ AÇLIK GREVİNE BAŞLADI
ABD'DEN KUZEY KORE AÇIKLAMASI
BM GENEL SEKRETERİ'NDEN KUZEY KORE AÇIKLAMASI
İNGİLİZ BAKANDAN 'TÜRKİYE' AÇIKLAMASI
TİLLERSON'DAN KİM JONG UN AÇIKLAMASI
VENEZUELA HALKI ABD'NİN 'ASKERİ MÜDAHALE' İMASINA TEPKİ GÖSTERDİ
TRUMP'TAN IRKÇILIK AÇIKLAMASI
İSRAİLLİ DERNEKTEN AL JAZEERA'NIN KAPATILMASINA TEPKİ
ÇİN'DEN BMGK'NIN YENİ KUZEY KORE KARARINA TEPKİ
DUTERTE: İNSAN HAKLARI MI? CANI CEHENNEME!
MISIR'DA BOMBALI SALDIRI
EN ÇOK OKUNANLAR