Deprecated: Function mysql_numrows() is deprecated in /home/sivildus/public_html/head_contente.php on line 51
Anasayfa  >   Yazar
Siyasanın Gölgesinde Aşk ve Nefret: Erdoğan
Gezi Eylemlerinin olduğu sıralardı. Sosyolojik açıdan bu toplumsal hareketin neye karşılık geldiği olayları destekleyen desteklemeyen herkesin merak ettiği bir konuydu.
31 Aralik 2015 - 18:03:20

Bir Gezi Parkı Sosyolojisi yapılıyordu küçük çocukların büyük sloganları üzerinden.

Hareketi destekleyenlerin heyecanlı durum analizlerini okuyorduk, gözlemlerini, umut ettiklerini…

İsimlendirme hiç de zor olmadı benim için; Tencere-tava devrim girişimi. Diğer yandan karşıt duranların, hadi çok tartışılan tabirle “zor tutulan yüzde elli”nin olaya dair dış mihraklar, içerdeki hainler şeklindeki tanımları hem gündeme hem de mizaha damga vuruyordu.

İşin garip tarafı iki tavır alış şeklinin de ortak noktası  “Erdoğan”dı.

Tırnak içine alıyorum çünkü bir kişinin artık zatından soyutlaşmasını kasdediyorum. Düşünsel  olması beklenen tavır alışları bile etkileyebilmesi, kendisine karşı olanları dahi dönüştürebilen bir soyut güce sahip olduğunu gösteriyor.

Bir “kişi” olmaktan çıkıp adeta bir mihenk taşı haline geldi. İnsanlar öyle ki en yakın ilişkilerini bile bu mihenk taşında  test ediyor ve ona göre eliyor, mesafe koyuyordu.

Bunun tam olarak bu ne zaman başladığını kestirmek zor ancak Gezi Parkı ile zirveyi gördüğü noktasında hemen herkes mutabık. Erdoğan’ı sevenler ve sevmeyenler şeklinde gerçekten de fifty –fifty bir kamplaşma olmuş ve çatışma en ayıp ifadeleri hoyratça cümleler arasına serpiştirmeye dönüşmüştü.

Tabir yerindeyse +18 siyaseti.

Hatta öyleki daha sonraları bir “ortak acı” olması gereken Soma Faciasında bile bu tarafgirlik devam etmiş ve yas tutmak yerine Recep T. Erdoğan üzerinden olayı konuşma garabeti devam etmişti.

Elbette sorumluluk açısından ülkedeki değişim, gelişim, problemler dönemin yöneticilerini bağlar ve kendilerine yöneltilecek her tondan soru olmalıdır.

Ancak ortaya çıkan durum cenaze evine kırmızı elbise giyip gitmek gibi bir şeydi. Acının kendisi bir siyaset nesnesi olmuştu ve bu da ürkütücü bir şekilde sadece bir isim üzerinden dönüp duruyordu.

İşte o zaman Sosyolog Nilüfer Göle bir röportaj vermişti olaylarla ilgili. Aklımda kalan ve beni oldukça etkileyen bir cümlesi olmuştu : “ Gelin bir dakikalığına Başbakanı ( Erdoğan’ı) unutalım!”

Sanırım o dönemde duyduğum en sağlam cümleydi bu.  Çünkü bu cümlenin sonrasında ne söylenirse söylensin diğer bütün bakış açılarından daha sıhhatli bir sonuca varılır.

Bir dakikalığına en  büyük bela olarak gördüğümüz adamın, adı ne olursa olsun, öldüğünü düşünelim ya da aslında hiç olmadığını ve sonrasında tekrardan konuştuğumuz bütün meseleleri önümüze alalım; yolsuzluğu, iktidar dilini, ekonomik sorunları, ahlaki problemleri, mahalle duvarlarının sertliğini… Hepsini tekrar konuşup çözülebilecek olanların yanına bir mim işareti koyalım.

Sistem sorunları, anayasa değişikliği talepleri bile Erdoğan üzerinden konuşuluyorsa, muhalefet liderleri seçim vaadlerini kalkıp bir kişinin ne olup olmayacağı üzerinden kurguluyorsa sizce  bu toplumun  Erdoğan’ı zihinsel olarak menfi/müsbet  aşamadığı anlamına gelmez mi ?

Başkanlık Sistemini konuşmak  Erdoğan’ı istemek veya istememek demek oluyorsa bizim yönetici sorunundan çok yönetilen problemimiz var demektir.

Sahiden Erdoğan’ı bir dakikalığına yokmuş gibi düşünsek ve tekrardan konuşsak şu Başkanlık Sistemini, hem  belki de iyi bir şeydir …

Zeynep R .Karataş

YORUM BIRAKIN
YORUMLAR  ( 0 Yorum )
Habere hiç yorum yapılmamış
BENZER HABERLER
Güldalı Coşkun: Bir seçim günü yazısı
Günlerden Pazar, eylemlerden seçim, vakitlerden sükût zamanı. Söylenecek ne varsa söylendi. Akşama kadar siyaset yok, sürtüşme ve kutuplaşma yok. Umarım sakin ve huzurlu bir seçim gününü geride bırakır ve ülkemiz için en hayırlı sonuçları elde ederiz.
İç İnfazlara “Mücadele Şehitleri” Demek (?)
PKK her yıl mayıs ayını “Kürdistan Şehitler Ayı” diyerek, 18 Mayıs’ı da “Kürdistan Şehitler Günü” (18 Mayıs 1977, Öcalan’ın ‘benim gizli ruhum gibiydi’ dediği, PKK’nın kurucu kadroları arasında yer alan Haki Karer’in ölüm tarihidir.) olarak kutlar. Terör örgütü tarafından bu amaçla mayıs ayında çeşitli anma etkinlikler düzenlenir, KCK Üst düzey yöneticileri tarafından da “kahramanlık ve şehitlik” yazıları kaleme alınır. Bu yazıların ortak özelliği, 68 kuşağı olarak bilinen diğer sol terör örgütleri içerisinde faaliyet göstermiş olan birçok ismin deyer bulmasıdır.
“Gönül Erleri” Maskesinin Altındaki Çirkef
Türkiye’de toplumsal ve siyasal alana etki eden İslami eğilimler temelde iki başlık altında ele alınabilirler.
Ahmet Pekiyi: Algı terörü 2
Global dünyada terörün bin bir versiyonuyla karşılaşıyoruz. Biyolojik, kimyasal, nükleer, konvansiyonel, siber, siyasi terör bu terör başlıklarından bazıları olarak isimlendiriliyor.
ARİSTOKRATLAR VE DUVAR !!!!
Açıkçası bu tespitlere göre, paranın delikanlılığı bozduğu gibi demokrasiyi de bozacağı anlamı çıkmaktadır… Aslında istişare anlamına gelen, neticesi ne olursa olsun istişare sonucu çıkan karara saygı duyulması ,sanırım demokrasi denen bu işin olmazsa olmazıdır.
AVUSTURYA'DAN SIĞINMACILARA ASKERİ SET
KERRUBİ AÇLIK GREVİNE BAŞLADI
ABD'DEN KUZEY KORE AÇIKLAMASI
BM GENEL SEKRETERİ'NDEN KUZEY KORE AÇIKLAMASI
İNGİLİZ BAKANDAN 'TÜRKİYE' AÇIKLAMASI
TİLLERSON'DAN KİM JONG UN AÇIKLAMASI
VENEZUELA HALKI ABD'NİN 'ASKERİ MÜDAHALE' İMASINA TEPKİ GÖSTERDİ
TRUMP'TAN IRKÇILIK AÇIKLAMASI
İSRAİLLİ DERNEKTEN AL JAZEERA'NIN KAPATILMASINA TEPKİ
ÇİN'DEN BMGK'NIN YENİ KUZEY KORE KARARINA TEPKİ
DUTERTE: İNSAN HAKLARI MI? CANI CEHENNEME!
MISIR'DA BOMBALI SALDIRI
EN ÇOK OKUNANLAR