Deprecated: Function mysql_numrows() is deprecated in /home/sivildus/public_html/head_contente.php on line 51
Bakan Yıldırım açıkladı: Trafik cezaları hatalı
Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım, İstanbul'da köprülerden geçen araç sayısının azalması, HGS cezaları ve Twitter'a verilen 150 bin liralık cezayla ilgili açıklamalarda bulundu.
06 Ocak 2016 - 14:53:31

Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım, cezaların yanlış kesilmesine neden olan vidalı plakaları basın toplantısında kamuoyuna gösterdi. Öte yandan Yıldırım bazı HGS etiketlerinin hatalı imal edildiğini belirtti. Ulaştırma Bakanı Yıldırım vatandaşların şikayet ettiği HGS cezalarında hatalı plaka uygulamalarının büyük rol oynadığını da söyledi.

İşte Yıldırım'ın açıklamalarından satırbaşları şöyle:

‘GEÇİŞLERİN AZALAMASININ NEDENİ MARMARAY'

Köprülerden geçen yolcu sayısı 150 milyondan 141 milyona geriledi. Biz de nedenini araştırdık. Nedeni Marmaray. İnsanlar araçlarıyla gitmek yerine toplu taşımayı tercih ediyorlar. Bu da trafikteki araç sayısını azaltıyor. Marmaray'da bugüne kadar 114 milyon yolcu taşıdık.

‘CEZALAR VİDALARDAN DOLAYI HATALI'

Bu HGS şikâyetleri doğru. Son günlerde gündem oldu. Nedeni 2014 yılına ait hatalı kayıtlar. Yolda, otoyolda geçerken okuyucular sizin plakanızı değerlendiriyor. Eğer paranız varsa bu geçiş normal olarak kabul ediliyor. Eğer paranız yoksa bunun on katına kadar ceza alabiliyorsunuz.

Bir ceza da hiçbir şekilde HGS OGS'niz olmuyor. Ceza yine on kat. Bazen de yanlış okumalar oluyor. Ben geçmedim diyor vatandaş. Biz de merak ettik. Şu ortaya çıktı: Hatalı plaka uygulamaları.

Normalde plakalar altta klipsleri var, plakaların yazılı olduğu asıl plakalar koyuluyor buraya. Plakada mesela sıfırın içine vida koyuluyor. Bu da sekiz gibi okunuyor ve de ilgisiz bir vatandaşın plakasına ceza kesiliyor. Bu hataların bedelini vatandaşa ödetmiyoruz.

Vatandaş haklı. Biz de bunu ciddi olarak araştırdık. Vidalar harflerin ya da rakamların üzerine gelince hatalı.

Cezalı bildirimle ilgili önce vatandaş itirazını yapsın. Ondan sonra biz gerekeni yapalım. Cezaları fazla ödeyenlerle ilgili alacakların kanunu var. Bir haksızlık varsa, bunu gidermek bizim görevimizdir. Bunun muhatabı aslında Maliye Bakanlığı'dır. Maliye Bakanlığı'na biz sonucu paylaşacağız, vatandaşların mağdur olmaması için elimizden geleni yapacağız.

TWITTER'A CEZA ABD'YE GÖNDERİLDİ

Twitter'a 150 bin liralık ceza kesildi. Amerika'daki merkezine gönderildi. 30 günlük zamanı vardı doldu. Bundan sonra hangi adımlar atılacaksa öyle devam edecek. Vazgeçmemiz mümkün değil, herkes TC yasalarına uygun hareket etmek, herkes Türkiye yasalarına uymak zorundadır.

YORUM BIRAKIN
YORUMLAR  ( 0 Yorum )
Habere hiç yorum yapılmamış
BENZER HABERLER
Bakanlar Kurulu toplandı!
Bakanlar Kurulu toplantısı Başbakan Binali Yıldırım başkanlığında başladı.
Demirtaş'tan dokunulmazlık yorumu
HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, AK Parti'nin dokunulmazlık teklifine muhalefetin destek vereceğini açıklamalarına ilişkin "Bariz bir intikam alma, siyasi öç alma girişiminin bu kadar iştahla desteklenmesi büyük hatadır" dedi.
HDP'de Hülya Avşar heyecanı
HDP tarafından Yüksek Seçim Kurulu'na (YSK) verilen listede İstanbul 1. Bölge 9. sırada Hülya Avşar adının bulunması heyecan yarattı.
Çavuşoğlu'ndan AB kararına sert tepki
Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Avrupa Parlamentosu'nun Türkiye ile ilgili kararına ilişkin açıklama yaptı.
Başbakan Yıldırım'dan 'ekonomik' müjde
Başbakan Binali Yıldırım, Dolmabahçe’deki Başbakanlık Çalışma Ofisi’nde gerçekleştirilen 9. Türkiye Yatırım Konseyi Toplantısı’nın ardından açıklamalarda bulundu.
AK Parti olağanüstü kongreye gidiyor
Cumhurbaşkanı Erdoğan ile Başbakan Davutoğlu'nun görüşmesi sona erdi. Görüşmeden sonra AK Parti'nin olağanüstü kongreye gitme kararı aldığı öğrenildi. Davutoğlu, kongrede aday olmayacak.
AVUSTURYA'DAN SIĞINMACILARA ASKERİ SET
KERRUBİ AÇLIK GREVİNE BAŞLADI
ABD'DEN KUZEY KORE AÇIKLAMASI
BM GENEL SEKRETERİ'NDEN KUZEY KORE AÇIKLAMASI
İNGİLİZ BAKANDAN 'TÜRKİYE' AÇIKLAMASI
TİLLERSON'DAN KİM JONG UN AÇIKLAMASI
VENEZUELA HALKI ABD'NİN 'ASKERİ MÜDAHALE' İMASINA TEPKİ GÖSTERDİ
TRUMP'TAN IRKÇILIK AÇIKLAMASI
İSRAİLLİ DERNEKTEN AL JAZEERA'NIN KAPATILMASINA TEPKİ
ÇİN'DEN BMGK'NIN YENİ KUZEY KORE KARARINA TEPKİ
DUTERTE: İNSAN HAKLARI MI? CANI CEHENNEME!
MISIR'DA BOMBALI SALDIRI
EN ÇOK OKUNANLAR