Deprecated: Function mysql_numrows() is deprecated in /home/sivildus/public_html/head_contente.php on line 51
İran ve Çin’den dev işbirliği
İran ve Çin ticaret hacmini yükseltme kararı aldı. ticaret hacmini 600 milyar dolara yükseltmeyi amaçlıyor
23 Ocak 2016 - 16:02:26


Çin Devlet Başkanı Şi Cinping'in İran'a yaptığı resmi ziyarette iki ülke arasında çeşitli alanlarda 17 işbirliği protokolü imzalandı. İki ülke lideri ticaret hacmini 600 milyar dolar seviyesine çıkarmak için görüşmelerde bulundu.

İran'a karşı yaptırımların kalkmasının ardından Tahran'a ilk ziyareti Çin Devlet Başkanı Şi Cinping gerçekleştirdi. Çin liderini İran gezisinde üç başbakan yardımcısı 6 bakan ve kalabalık bir işadamı heyeti eşlik ediyor.

Resmi karşılamanın ardından İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani, Çin Devlet Başkanı ile heyetler arası görüşmelerde bulundu. 
 

Görüşmenin ardından ortak basın toplantısında konuşan Ruhani, İki ülke stratejik ilişkileri, 25 yıllık kapsamlı bir eylem planının oluşturulması, iki ülke arasındaki ticaret hacmini 10 yıl içinde 600 milyar dolar seviyesine yükseltmek için görüşmelerde bulunduk diye konuştu.

Ruhani, Ekonomik ilişkilerin yanı sıra, güvenlik ve savunma konularında da görüşmeler yapıldı. Bölgeyi etkisi altına alan terörizm, aşırıcılık ve şiddetle mücadele konuları da ele alındı dedi.

İki ülke liderinin katıldığı törenle başta ekonomi, sanayi, kültür ve yargı olmak üzere çeşitli alanlarda 17 işbirliği protokolü imzalandı. Nükleer işbirliğinin arttırılması da imzalanan maddeler arsında bulunuyor.

İran lideri Ayetullah Ali Hamaney'le de görüşmesi planlanan Çin lideri, İran'a gelmeden önce Suudi Arabistan ve Mısır'da temaslarda bulunmuştu.

YORUM BIRAKIN
YORUMLAR  ( 0 Yorum )
Habere hiç yorum yapılmamış
BENZER HABERLER
Kovulan FBI Başkanı Comey'in ifadesine Trump'tan ilk tepki
ABD Başkanı Donald Trump, eski FBI Direktörü James Comey'nin ABD Senatosu'na verdiği ifadenin ardından Twitter hesabından paylaşımda bulundu.
El Nusra ile YPG arasında Halep'te şiddetli çatışma
Suriye'nin Halep kentinde Halk Savunma Birlikleri (YPG) ile aralarında El Kaide'nin Suriye kolu olan El Nusra Cephesi'nin de yer aldığı sekiz silahlı örgüt arasında şiddetli çatışmalar yaşanıyor. Çatışmalarda ölü ve yaralılar var.
Mercedes-Benz Türk'e rekabet soruşturması
Almanya ile yaşanan siyasi gerilimin ardından Türkiye, ekonomi alanında bugün iki karar aldı.
''PKK eylem hazırlığında''
Irak Kürdistan'ı partisi KDP'nin dış ilişkiler sorumlusu Hawrami, Rûdaw Tv'ye yaptığı açıklamada "PKK'ya yakın silahlanmış gruplar Süleymaniye il merkeziyle Keledıze ve Ranya ilçelerindeki hükümet binalarına saldırı hazırlığı yapıyor" dedi.
Fransa: Musul'a büyük operasyon çok yakında
Fransa Savunma Bakanı Jean-Yves Le Drian, Fransız uçaklarının Musul'daki IŞİD hedeflerini vurmasının, kentin örgütten kurtarılması için başlatılacak büyük operasyonun habercisi olduğunu belirtti.
Gömen faciası: 90 kişi öldü
Libya açıklarında gömenleri taşıyan bot battı. 90 kişi hayatını kaybetti.
AVUSTURYA'DAN SIĞINMACILARA ASKERİ SET
KERRUBİ AÇLIK GREVİNE BAŞLADI
ABD'DEN KUZEY KORE AÇIKLAMASI
BM GENEL SEKRETERİ'NDEN KUZEY KORE AÇIKLAMASI
İNGİLİZ BAKANDAN 'TÜRKİYE' AÇIKLAMASI
TİLLERSON'DAN KİM JONG UN AÇIKLAMASI
VENEZUELA HALKI ABD'NİN 'ASKERİ MÜDAHALE' İMASINA TEPKİ GÖSTERDİ
TRUMP'TAN IRKÇILIK AÇIKLAMASI
İSRAİLLİ DERNEKTEN AL JAZEERA'NIN KAPATILMASINA TEPKİ
ÇİN'DEN BMGK'NIN YENİ KUZEY KORE KARARINA TEPKİ
DUTERTE: İNSAN HAKLARI MI? CANI CEHENNEME!
MISIR'DA BOMBALI SALDIRI
EN ÇOK OKUNANLAR