2 dakika ile erken teşhis
Medicana International Ankara Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Prof. Dr. Yusuf Üstün, rahim ağzı kanserinde Multımodal Hyperspectroscopy (MHS) Işık teknolojisi sayesinde, hastanın yerinden kalkmadan 2 dakika içerisinde herhangi bir riski olup olmadığının öğrenilebildiğini söyledi.
15 Subat 2015 - 12:18:23

Medicana International Ankara Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Prof. Dr. Yusuf Üstün, rahim ağzı kanserinin önlenebilir bir kanser olduğuna dikkat çekerek, “Rahim ağzı kanseri dünyada 2’nci sıklıkta görülen kadın genital hastalığı kanserlerinden bir tanesi. Rahim ağzı kanserinin en önemli özelliği taranabiliyor olmasıdır. Çok erken dönemlerde biz rahim ağzı kanseri gelişmeden, tanısını koyabiliyoruz. Böylelikle de tedavisi yapabiliyoruz. Yaklaşık 15 yıl öncesinde rahim ağzı kanserine gidebilecek hücreleri yaptığımız taramalarda görebiliyoruz. Böylelikle de erken tedavisini yapıp, daha kanser gelişmeden hastaya herhangi bir problem çıkarmasını önlemiş oluyoruz” şeklinde konuştu.

Multımodal Hyperspectroscopy (MHS) Işık teknolojisi ve rahim ağzı kanserinde Rahim Ağzı Kanserinin erken evrede tespit edilmesinde devrim niteliğinde gelişmeler sağladığını ifade eden Üstün, “Rahim ağzındaki kansere gidebilecek hücreleri çok daha erken 2 yıl daha öncesine göre daha hızlı tanısını koymaya olanak sağlamakta. Oldukça etkin güvenilir bir yöntem. Geleneksel yöntemlere göre daha hızlı sonuç alabiliyoruz. Hasta yerinden kalkmadan 2 dakika içerisinde herhangi bir riski olup olmadığını, daha hasta masadayken öğrenebiliyoruz” diye konuştu.

Yöntemin, rahim ağzı dokusunun en derin katmanına kadar tarama özelliği bulunduğunun altını çizen Üstün, “Rahim ağzı kanserinde geleneksel olarak uyguladığımız Smear yönteminde hasta smear sonucunu beklemek zorunda kalıyor. Bir örnek alıyoruz ve patolojiye gönderiyoruz. İnceleme yapıuldıkatan bize sonuç geliyor, tabi bu biraz zaman alıyor. Bu süre zarfında hastalar kaygı duyabiliyorlar. Bu cihazla bir bu kaygıyı ortadan kaldırabiliyoruz. Hasta henüz jinekolojik muayenedeyken 2 dakika içerisinde sonuç verebiliyoruz. Aynı zamanda Smear dediğimiz konvansiyonel yöntemde yalancı pozitiflik veya negatiflik oranı bu yönteme göre biraz daha yüksek, bu test daha güvenilir. Daha uygulanabilir yöntem olduğu için önümüze bir ufuk açmış diyebiliriz. Luviva dediğimiz cihazla yalancı negatiflik, pozitiflik oranı yüzde 5 civarında. Diğerinde ise bu oran yüzde 25-30 civarında. Yapılan çalışmalar Luviva cihazıyla yalancı pozitiflik veya negatiflik oranında yüzde 95 civarında doğruluk oranına sahip olduğunu gösteriyor. Smear da bu oran yüzde 65 civarında” dedi. 

ARZU TÜRKUÇAR
ANKARA /İHA

YORUM BIRAKIN
YORUMLAR  ( 0 Yorum )
Habere hiç yorum yapılmamış
BENZER HABERLER
Limonu buzlukta dondurun! Buna çok şaşıracaksınız!
Restoranlardaki çoğu bilinçli tüketiciler limonun tamamını kullanır veya tüketirler, hiç bir kısmını ziyan etmezler.Ziyan etmeden limonun tamamını nasıl kullanırsınız?
Oruç tutmak isteyen böbrek hastalarına uyarı
Özel Konya Hospital Hastanesinde Üroloji Uzmanı Op.Dr. İskender Nesimioğlu, Ramazan ayında oruç tutmak isteyen böbrek hastalarının mutlaka sağlık kontrolünden geçmesi gerektiği tavsiyesinde bulundu.
'Baz istasyonlarının uzakta olması tehlikeli'
Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Tunaya Kalkan, baz istasyonlarının yakın ve uygun şiddette olması gerektiğini bildirdi.
Canan Karatay: 'Kolesterol uydurulmuş hastalıktır'
Prof. Dr. Canan Karatay, kolesterol, damar sertliği ve menopoz gibi hastalıkların ilaç firmaları tarafından uydurulmuş olduğuna değinerek ‘Yiyecekler ilaçlarınız olsun’ dedi.
Kanser ilacının temin edilmediği iddiasına açıklama
SGK Başkanlığı, "Opdivo 10 mg/ml 10 ml 1 vial (Nivolumab)" isimli ilacın, kurum tarafından karşılanmaması nedeniyle hasta mağduriyetleri oluştuğu yönündeki haberleri yalanladı.
Ebola aşısının klinik deneyleri durduruldu!
Kanadalı bir firma tarafından Ebola hastalığı için geliştirilen aşının, etkili olmadığı için insanlar üzerindeki denemeleri durduruldu.
AVUSTURYA'DAN SIĞINMACILARA ASKERİ SET
KERRUBİ AÇLIK GREVİNE BAŞLADI
ABD'DEN KUZEY KORE AÇIKLAMASI
BM GENEL SEKRETERİ'NDEN KUZEY KORE AÇIKLAMASI
İNGİLİZ BAKANDAN 'TÜRKİYE' AÇIKLAMASI
TİLLERSON'DAN KİM JONG UN AÇIKLAMASI
VENEZUELA HALKI ABD'NİN 'ASKERİ MÜDAHALE' İMASINA TEPKİ GÖSTERDİ
TRUMP'TAN IRKÇILIK AÇIKLAMASI
İSRAİLLİ DERNEKTEN AL JAZEERA'NIN KAPATILMASINA TEPKİ
ÇİN'DEN BMGK'NIN YENİ KUZEY KORE KARARINA TEPKİ
DUTERTE: İNSAN HAKLARI MI? CANI CEHENNEME!
MISIR'DA BOMBALI SALDIRI