Deprecated: Function mysql_numrows() is deprecated in /home/sivildus/public_html/head_contente.php on line 51
Obama: Nükleer terörizm tehdidini sürdürüyor
ABD Başkanı Obama, zirvenin ikinci gününde açılış oturumunda önemli açıklamalarda bulundu.
02 Nisan 2016 - 00:40:24

Obama’nın, ''nükleer  silahlardan arındırılmış dünya'' fikriyle 2010'da başlattığı ve iki yılda bir  tekrarlanan Nükleer Güvenlik Zirve'sinin, bu yıl sonuncusu düzenliyor.

Başkent Washington’ın önemli toplantı noktalarından Washington  Kongre Merkezi’nde düzenlenen zirveye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın da  aralarında bulunduğu 52 devlet ve hükümet başkanının yanı sıra Birleşmiş  Milletler (BM), Avrupa Birliği (AB), Uluslararası Polis Teşkilatı (INTERPOL) ve  Uluslararası Atom Enerjisi Ajansı (IAEA) temsilcileri katılıyor.

Zirvenin  ilk gününde dün ABD Başkanı Obama, zirveye iştİRAK eden devlet liderlerini Beyaz  Saray’da akşam yemeğinde ağırlamıştı.Zirvenin ikinci günü ise ''Nükleer Güvenliğin Pekiştirilmesinde Ulusal Eylemler'' oturumuyla başladı.Obama,  başkanlık ettiği açılış oturumunda, atılan ''somut'' adımlarla dünyada nükleer  terörizm riskinin azaltıldığını anlattı.

Şu zamana kadar teröristlerin  nükleer materyallere ulaşamadığını belirten Obama, DAEŞ ve diğer aşırılık yanlısı  grupların nükleer silaha ulaşmasının ''dünyanın güvenliğine yönelik en büyük  tehditlerin arasında yer aldığını'' vurguladı. 

'NÜKLEER MATERYALLERE ULAŞIRLARSA...'

Obama, ''DAEŞ, hardal gazı da  dahil kimyasal silahları zaten Suriye ve Irak’ta kullandı. Eğer bu delirmiş  adamlar nükleer bombaya veya nükleer materyallere ulaşırlarsa onları mümkün  olduğu kadar çok masum insanı öldürmek için kullanabileceklerinden şüphe yok. Bu  nedenle bizim çalışmalarımız çok önemli olmayı sürdürüyor. Nükleer terörizme  karşı en etkin savunma bu materyali tamamen güvenlik altına almaktır ki her  şeyden önce bu yanlış ellerin eline geçmesin'' diye konuştu.

Barac Obama,  teröristlerin nükleer materyallere ulaşmasının zorlaştırıldığına dikkati çekse de ''nükleer terörizm tehdidinin sürdüğü'' uyarısında bulundu. 

YORUM BIRAKIN
YORUMLAR  ( 0 Yorum )
Habere hiç yorum yapılmamış
BENZER HABERLER
Rusya'yı kana bulayan saldırganın ilk fotoğrafı
St. Petersburg'da bir metro istasyonuna saldırı düzenleyen teröristin ilk görüntüsü ortaya çıktı.
Putin istenmeyen kuruluş yasasını imzaladı
Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, yabancı kaynaklı sivil toplum kuruluşları (STK) ile ilgili yasayı onayladı.
Sınırda IŞID’e karşı Amerikan kalkanı
ABD, Suriye sınırına IŞİD’in erişimini kesme çabaları kapsamında Türkiye’ye teknoloji sağlama kararı aldı. Ankara’ya sunulacak ‘menü’de, izleme balonları ve tünel tespit eden teknolojiler bulunuyor
ABD'li Rubin'den Erdoğan'a küstahça tehdit!
15 Temmuz darbesini önceden yazan Amerikalı neo-con yazar Michael Rubin, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ı hedef alarak tehdit etti.
Nijerya'da otobüs durağına bombalı saldırı: 33 ölü
Nijerya’da üç farklı noktada gerçekleştirilen bombalı saldırı sonucunda 33 kişi yaşamını yitirdi.
ABD'den İncirlik hakkında yeni açıklama
Pentagon, IŞİD karşıtı koalisyona İncirlik Üssü'nün açılmasını takdirle karşıladıklarını, bunu gelecek görüşmelerde Türkiye'ye de ifade edeceklerini söyledi.
AVUSTURYA'DAN SIĞINMACILARA ASKERİ SET
KERRUBİ AÇLIK GREVİNE BAŞLADI
ABD'DEN KUZEY KORE AÇIKLAMASI
BM GENEL SEKRETERİ'NDEN KUZEY KORE AÇIKLAMASI
İNGİLİZ BAKANDAN 'TÜRKİYE' AÇIKLAMASI
TİLLERSON'DAN KİM JONG UN AÇIKLAMASI
VENEZUELA HALKI ABD'NİN 'ASKERİ MÜDAHALE' İMASINA TEPKİ GÖSTERDİ
TRUMP'TAN IRKÇILIK AÇIKLAMASI
İSRAİLLİ DERNEKTEN AL JAZEERA'NIN KAPATILMASINA TEPKİ
ÇİN'DEN BMGK'NIN YENİ KUZEY KORE KARARINA TEPKİ
DUTERTE: İNSAN HAKLARI MI? CANI CEHENNEME!
MISIR'DA BOMBALI SALDIRI