Deprecated: Function mysql_numrows() is deprecated in /home/sivildus/public_html/head_contente.php on line 51
Anasayfa  >   Yazar
Mezhepler ve mülteciler
‘Tüm dünyaya örnek olması için Kilis'e Nobel Barış Ödülü verilsin” diyor Kilis Belediye Başkanı Hasan Kara ve şu bilgileri aktarıyor:
27 Nisan 2016 - 13:12:13
 

Tüm dünyaya örnek olması için Kilis'e Nobel Barış Ödülü verilsin” diyor Kilis Belediye Başkanı Hasan Kara ve şu bilgileri aktarıyor:

“Kilis 2023 yılında 115 bin nüfusa göre kurgulanmış bir şehir. Şu anda 90 bin 400 nüfusa sahip. Şehrimizden yaşayan kayıtlı Suriyeli misafir sayımız ise127 binin üzerinde. Yani 90 bin nüfusumuzla 127 bin Suriyeli kardeşimizi misafir ediyoruz. Dünyada hiçbir şehir kendi nüfusundan fazla mülteciye ev sahipliği yapmamıştır.”

Kilis, Suriye sınırında bulunan, sık sık DAEŞ tarafından atılan roketlere maruz kalan, sonradan il olmuş bir yerleşim yeri. Oysa koskoca Batı ülkeleri, hani refah ve zenginliğin merkezleri; hani demokrasi, eşitlik, adalet ve insan haklarında örnek aldığımız ülkeler, mülteciler konusunda, bizlerin, iki eltim, kayınlarım bir de çocuklarını yemeğe çağırıp, üç artı bir evlerde güle oynaya ağırladığımız hallerimizden örnek, minik rakamlardan bahsediyorlar. Misal, 40 kişi alabilirmiş biri, diğeri en fazla 130. Fakat ne gam, güzel fotoğraflarla iş kotarılır. Yakışıklı polis, sınırdaki tellerin arkasında bir kara çocukla el çırpmaca oynar, patlar flaşlar. Mevzuu kapanmıştır. Algı her şeydir, gerçekler ise hiçbir şey.

Turnusol vazifesi görür bazı durumlar. Batı'nın çifte standardı, Suriyeli mültecilerle iyice netleşti. Koca koca sözlerin, slogan ve laftan ibaret olduğu da anlaşılmış oldu. Kıyıya vuran çocuk cesetleri de üç beş gün gündemde kaldıktan sonra, tüketilmiş olarak mazi çöplüğünde yerini aldı. Zaten modern dünyanın, medya aracılığıyla en iyi yaptığı şey, acılardan oyuncaklar yapıp, dram filmi izletir gibi sunduktan sonra, her çirkinliği sıradanlaştırması değil mi? Medeniyet(!) ve teknoloji ilerledikçe, çeşitli maskeler takıp, janjanlı laflar ederek, merhameti de insanlığı da unutmaya yüz tuttuk.

Türkiye, bu konuda tüm dünyaya insanlık dersi verdi. 3 milyona yakın Suriyeli mülteciye kapılarını açtı. Hangi bölge, hangi mezhep ve ırktan olduğuna bakmadan, maddi ve manevi ciddi bir kaynak ayırarak, bu zordaki insanlara yardım etti. Batı, gelip kampları denetlemekle yetindi. Çok kişinin sandığı gibi kayda değer bir yardımları olmadı. Ayrıca son anlaşmada bahsedilen 3 milyar Euro ise, proje karşılığı verilecek denildi.

Göç hareketleri başladığında, makul olan bir tampon bölge oluşturmaktı ancak işlerine gelmedi. Neticede, perişan olan halklar, Kürt, Türkmen ve Araplardı. Kurdukları düzenle, çizdikleri yapay sınırlarla ve içimize soktukları fitnelerle, bir tuşa dokunmak gibiydi amaçlarına ulaşmak. Buna karşın, bir türlü silkinemeyen, ölüm uykusundan uyanamayan, baskıcı rejimlerin karşısında tek ses olmak yerine, kiminin bu rejimleri kendi varlık nedenleri gibi görmeleri, kimilerinin de kendi baskı unsurlarını yaratması ve ideoloji ve mezhep çatışmalarını bırakıp, önce temel olan yaşam hakkına saygıda anlaşamamaları, sömürgecilerin işlerini kolaylaştırdı.

Bu noktada son İslam Konferansında, mezheplere mesafesini koyup aslolanın İslam olduğunun Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından vurgulanmasını, önemli bir başlangıç sayabiliriz. Ancak, mahalle baskısıyla, çoğumuzun bilip söyleyemediği bir şeyi de söyleme vakti geldi.  Ezilmiş olan insanların, sürekli bunu kullanıp, tarihe atıfta bulunarak asıl mezhepçiliği kendilerinin yaptığı hatta bu mezhepçilikleri yüzünden resmi ideolojinin daima yanında yer aldıkları sır değil.

Elbette genelleme yapmak doğru olmamakla birlikte, son Maraş /Pazarcık'da bulunan yaklaşık 90'a yakın köyden 50'sinin Alevi olması (Pazarcık:68 bin, kamp:27 bin kişi) ve bunlardan bir kaçının bulunduğu yerde bir mülteci kampının inşasına verilen tepki biçimi, mezheplerini öne sürerek karşı çıkmaları, farazileri gerçek gibi sunmaları, gelenleri, cihadçı terörist ilan etmeleri, en bariz delil değil mi, kimin asıl mezhepçi olduğuna. Kimse kalkıp da Maraş vb olaylardan söz etmesin. Bu topraklarda muadilleri de var, Başbağlar gibi mesela. İnançları yüzünden asılanlar var, yıllarca sürgün yaşayanlar da. Bunları yapan, yine bu kesimin taptığı resmi ideolojiydi.

“AKP, mezhep egemenliği hırsıyla Alevi-Kürt köylerini her şeyiyle kendisine bağlı kıldığı Sünni sığınmacı kolonileriyle kuşatmaya çalışıyor. AFAD'ın kamp alanı olarak seçtiği diğer mekanlar da bu zihniyetin bir yansıması: AFAD, nüfusun tamamı Alevi olan Malatya'nın Ören beldesi ile gene Alevilerin çoğunlukta olduğu Sivas'ın Zara ilçesinde de yeni sığınmacı kampları inşasına hazırlanıyor!” Bunları kim diyor, HDP tabii.

Hani şu “Halkların kardeşliği” logolu; hani, insan hakları, eşitlik, demokrasi türküleri söyleyen, hani tonlarca bomba, silah yığıp, hendek ve barikatları demokratik siyasetle,“yanlışlıkla” karıştırıp, sonra “ay pardon” diyen. Her üç günde bir 180 derece çelişen ve kanı şurup, ölen tüm insanları robot gibi gören HDP.

Kilis'e bir seyahat gerek belki, insanlık stajı için; hani olur ya…

Yok! Sözcükler tükendi; bu düzeysizliği tanımlayacak ifade kalmadı bende.guldalicoskun@hotmail.com

YORUM BIRAKIN
YORUMLAR  ( 0 Yorum )
Habere hiç yorum yapılmamış
BENZER HABERLER
FETÖ'nün ''tövbeli'' ekran bülbülleri!
15 Temmuz’da işgal kalkışmasında bulunan FETÖ ağır darbeler yemeye devam ediyor. Derdest edilen FETÖ terör örgütüne mensup çok sayıda asker, polis, iş adamı, öğretim görevlisi, hukukçu ve eski siyasetiler gözaltına alındı, bazısı tutuklanarak ceza evine gönderildi. FETÖ ile ilişkisi tespit edilen üniversiteler de ya kapatıldı ya da kayyum atandı.
Atilla Yayla:Türkiye’de gerçekten yargı var mı?
Geçtiğimiz hafta değerli yargıç ve hukuk düşünürü Kemal Şahin Liberal Düşünce Topluluğu'nda yukardaki başlıkla bir seminer Verdi.
Oğuz Ağca: Komprador
Attila İlhan'ın pek sık kullandığı bir kelime vardı: Komprador!
Savaş Hoştaş: Yandaş Yazarlık Meselesi
Yandaşlık ilk kullanımda itici bir telaffuz olarak gelse aslında kelime anlamına baktığımızda hoş bir kavramdır
Behçet Canöz: Sizi çok iyi tanıyoruz
10 Ekim 2015 Ankara Garı önünde patlatılan bombalarda eliniz var, bombalara sinmiş sesiniz var.
AVUSTURYA'DAN SIĞINMACILARA ASKERİ SET
KERRUBİ AÇLIK GREVİNE BAŞLADI
ABD'DEN KUZEY KORE AÇIKLAMASI
BM GENEL SEKRETERİ'NDEN KUZEY KORE AÇIKLAMASI
İNGİLİZ BAKANDAN 'TÜRKİYE' AÇIKLAMASI
TİLLERSON'DAN KİM JONG UN AÇIKLAMASI
VENEZUELA HALKI ABD'NİN 'ASKERİ MÜDAHALE' İMASINA TEPKİ GÖSTERDİ
TRUMP'TAN IRKÇILIK AÇIKLAMASI
İSRAİLLİ DERNEKTEN AL JAZEERA'NIN KAPATILMASINA TEPKİ
ÇİN'DEN BMGK'NIN YENİ KUZEY KORE KARARINA TEPKİ
DUTERTE: İNSAN HAKLARI MI? CANI CEHENNEME!
MISIR'DA BOMBALI SALDIRI
EN ÇOK OKUNANLAR