Deprecated: Function mysql_numrows() is deprecated in /home/sivildus/public_html/head_contente.php on line 51
Almanya'dan vize muafiyetine 'askı' önerisi
Almanya ve Fransa, belli koşullarda Türkiye’ye vize muafiyetini askıya almak için öneri sundu
29 Nisan 2016 - 18:04:51

AB ile Türkiye arasında mülteciler konusunda varılan mutabakatta Türk tarafının koşulları arasında yer alan vize muafiyetinde yeni tartışmalar gündemde.

Almanya ve Fransa'nın, acil durumlarda vize zorunluluğunun yeniden devreye girmesine imkan tanıyan bir askıya alma mekanizması için AB nezdinde bir tasarı gündeme getirdiği bildirildi.

Alman Haber Ajansı (dpa), iki ülkenin ortak önerisinde, seyahat serbestisinin suistimaline karşı mevcut AB düzenlemesinin sertleştirilmesi, böylece daha kolay ve hızlı bir şekilde uygulanılmasının sağlanmasının yer aldığını kaydetti.

Mevcut düzenlemelerin bu konuda yetersiz olduğunun belirtildiği öneride, 'Vize liberalizasyonunun askıya alınabilmesini sağlayacak etkili bir mekanizmaya sahip olunmasının' önemine dikkat çekildi.Hangi durumlarda askıya alınabilecek?

Almanya ve Fransa'nın AB ülkelerine yaptıkları ortak öneride, “Belirli kriterlerin yerine gelmemesi durumunda vize muafiyetinin askıya alınmasının gündeme gelebileceği belirtilerek, bu kriterlere örnek olarak yasadışı ikamet vakalarında ve iltica başvurularında belirgin artış kaydedilmesi ile iltica başvurusu reddedilenlerin geri kabulünde aksaklıklar yaşanması gösterildi.

AB ile Türkiye arasında varılan geri kabul anlaşması uyarınca T.C. vatandaşlarına en geç haziran ayının sonuna kadar vize zorunluluğunun kaldırılması üzerinde görüş birliği sağlanmıştı. AB Komisyonu Ankara'nın vize muafiyeti için şart koşulan 72 kriterin tamamını yerine getirip getirmediği konusunda önümüzdeki çarşamba günü karar açıklayacak.

YORUM BIRAKIN
YORUMLAR  ( 0 Yorum )
Habere hiç yorum yapılmamış
BENZER HABERLER
Slovakya'daki genel seçimden koalisyon çıktı
Sığınmacı ve Müslüman karşıtı faşizan açıklamalarıyla gündeme gelen Başbakan Fico'nun partisi Smer, seçimden birinci sırada çıkmasına rağmen parlamento çoğunluğunu kaybetti. Başbakan Fico'nun aldığı bu oy oranı, tek başına iktidar döneminin sona erdiği ve koalisyon döneminin başladığı anlamına geliyor
Onlarca gemi ve yüzlerce savaş jeti Akdeniz'de
Suriye’de sular iyice ısındı. 1 Ocak için ateşkes çağrısına az bir zaman kala bu ülkede söz sahibi olmak isteyen ülkeler harekete geçti.
Çad’da çatışma: 209 ölü, 21 yaralı
Çad’ın Nijerya sınırı yakınlarında Boko Haram örgütü ile Çadlı askerler arasında çıkan çatışmada 200 Boko Haram militanı ve 9 Çad askeri öldü, 21 asker yaralandı.
ABD ile ilgili bomba iddia! Rakka’da oyun
ABD Hava Kuvvetleri ve terör örgütü PKK'nın Suriye uzantısı PYD'nin başını çektiği güçlerin DAEŞ kontrolündeki Rakka'ya düzenlediği operasyonun arkasında da “ABD'nin PYD'ye alan açma çabası" olduğu iddia edildi
Rusya'dan flaş ateşkes açıklaması
Koalisyon güçlerinin onlarca Suriye askerini öldürmesi Rusya'nın tepkisine yol açtı. Rusya, 'ateşkes tehlikede' dedi.
İran'dan ABD'ye ağır itham!
ABD ekonomik yaptırımları kaldırdığı İran'a balistik füze programı nedeniyle yeni yaptırımlar getirdi. Yeni yaptırımlara sert tepki gösteren Tahran, "ABD yaptırımlarının yasal ve ahlaki meşruiyeti yok" dedi.
AVUSTURYA'DAN SIĞINMACILARA ASKERİ SET
KERRUBİ AÇLIK GREVİNE BAŞLADI
ABD'DEN KUZEY KORE AÇIKLAMASI
BM GENEL SEKRETERİ'NDEN KUZEY KORE AÇIKLAMASI
İNGİLİZ BAKANDAN 'TÜRKİYE' AÇIKLAMASI
TİLLERSON'DAN KİM JONG UN AÇIKLAMASI
VENEZUELA HALKI ABD'NİN 'ASKERİ MÜDAHALE' İMASINA TEPKİ GÖSTERDİ
TRUMP'TAN IRKÇILIK AÇIKLAMASI
İSRAİLLİ DERNEKTEN AL JAZEERA'NIN KAPATILMASINA TEPKİ
ÇİN'DEN BMGK'NIN YENİ KUZEY KORE KARARINA TEPKİ
DUTERTE: İNSAN HAKLARI MI? CANI CEHENNEME!
MISIR'DA BOMBALI SALDIRI