Almanya'dan vize muafiyetine 'askı' önerisi
Almanya ve Fransa, belli koşullarda Türkiye’ye vize muafiyetini askıya almak için öneri sundu
29 Nisan 2016 - 18:04:51

AB ile Türkiye arasında mülteciler konusunda varılan mutabakatta Türk tarafının koşulları arasında yer alan vize muafiyetinde yeni tartışmalar gündemde.

Almanya ve Fransa'nın, acil durumlarda vize zorunluluğunun yeniden devreye girmesine imkan tanıyan bir askıya alma mekanizması için AB nezdinde bir tasarı gündeme getirdiği bildirildi.

Alman Haber Ajansı (dpa), iki ülkenin ortak önerisinde, seyahat serbestisinin suistimaline karşı mevcut AB düzenlemesinin sertleştirilmesi, böylece daha kolay ve hızlı bir şekilde uygulanılmasının sağlanmasının yer aldığını kaydetti.

Mevcut düzenlemelerin bu konuda yetersiz olduğunun belirtildiği öneride, 'Vize liberalizasyonunun askıya alınabilmesini sağlayacak etkili bir mekanizmaya sahip olunmasının' önemine dikkat çekildi.Hangi durumlarda askıya alınabilecek?

Almanya ve Fransa'nın AB ülkelerine yaptıkları ortak öneride, “Belirli kriterlerin yerine gelmemesi durumunda vize muafiyetinin askıya alınmasının gündeme gelebileceği belirtilerek, bu kriterlere örnek olarak yasadışı ikamet vakalarında ve iltica başvurularında belirgin artış kaydedilmesi ile iltica başvurusu reddedilenlerin geri kabulünde aksaklıklar yaşanması gösterildi.

AB ile Türkiye arasında varılan geri kabul anlaşması uyarınca T.C. vatandaşlarına en geç haziran ayının sonuna kadar vize zorunluluğunun kaldırılması üzerinde görüş birliği sağlanmıştı. AB Komisyonu Ankara'nın vize muafiyeti için şart koşulan 72 kriterin tamamını yerine getirip getirmediği konusunda önümüzdeki çarşamba günü karar açıklayacak.

YORUM BIRAKIN
YORUMLAR  ( 0 Yorum )
Habere hiç yorum yapılmamış
BENZER HABERLER
Kremlin Erdoğan'dan açıklama bekliyor
Kremlin Sözcüsü Dmitriy Peskov, Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın, Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad'ın 'hükmüne son vermeyi' amaçladıkları biçimindeki açıklamasının Moskova'nın görüşleri ile uyumlu olmadığını belirtip, Ankara'nın bu konuyla ilgili bir açıklama vereceğini umduklarını söyledi.
ABD'de katliam gibi saldırı: 50 ölü
ABD'nin Florida eyaletinin Orlando kentindeki bir gece kulübünde silahlı saldırı düzenlendi. Orlando polisi silahlı baskında en az 50 kişinin öldüğünü açıkladı.
Şam'dan '100 Türk askeri Suriye'ye girdi' iddiası
Şam yönetimi, Türkiye'den 100 kişilik silahlı bir grubun Suriye topraklarına girdiğini iddia etti.
Rusya'nın 1 numaralı mafya lideri gözaltında
“Rusya’da yeraltı dünyasının en etkili ismi” olarak bilinen Zahariy Kalaşov, Rus polisinin düzenlediği operasyonda gözaltına alındı.
ABD'nin Fransız Cumhurbaşkanlarını dinlediği ortaya çıktı
ABD Ulusal Güvenlik Ajansı'nın 2006-2012 yılları arasında, dönemin Cumhurbaşkanları Chirac, Sarkozy ve Hollande'ı dinlediği bildirildi.
Barzani'den Bağdat'a: Rahatsızız!
Irak Kürdistan Bölgesi Başkanlığı, Irak Hükümeti’nde yapılan kabine değişikliği usulünden rahatsız olunduğu mesajı verdi.
AVUSTURYA'DAN SIĞINMACILARA ASKERİ SET
KERRUBİ AÇLIK GREVİNE BAŞLADI
ABD'DEN KUZEY KORE AÇIKLAMASI
BM GENEL SEKRETERİ'NDEN KUZEY KORE AÇIKLAMASI
İNGİLİZ BAKANDAN 'TÜRKİYE' AÇIKLAMASI
TİLLERSON'DAN KİM JONG UN AÇIKLAMASI
VENEZUELA HALKI ABD'NİN 'ASKERİ MÜDAHALE' İMASINA TEPKİ GÖSTERDİ
TRUMP'TAN IRKÇILIK AÇIKLAMASI
İSRAİLLİ DERNEKTEN AL JAZEERA'NIN KAPATILMASINA TEPKİ
ÇİN'DEN BMGK'NIN YENİ KUZEY KORE KARARINA TEPKİ
DUTERTE: İNSAN HAKLARI MI? CANI CEHENNEME!
MISIR'DA BOMBALI SALDIRI