Almanya'dan vize muafiyetine 'askı' önerisi
Almanya ve Fransa, belli koşullarda Türkiye’ye vize muafiyetini askıya almak için öneri sundu
29 Nisan 2016 - 18:04:51

AB ile Türkiye arasında mülteciler konusunda varılan mutabakatta Türk tarafının koşulları arasında yer alan vize muafiyetinde yeni tartışmalar gündemde.

Almanya ve Fransa'nın, acil durumlarda vize zorunluluğunun yeniden devreye girmesine imkan tanıyan bir askıya alma mekanizması için AB nezdinde bir tasarı gündeme getirdiği bildirildi.

Alman Haber Ajansı (dpa), iki ülkenin ortak önerisinde, seyahat serbestisinin suistimaline karşı mevcut AB düzenlemesinin sertleştirilmesi, böylece daha kolay ve hızlı bir şekilde uygulanılmasının sağlanmasının yer aldığını kaydetti.

Mevcut düzenlemelerin bu konuda yetersiz olduğunun belirtildiği öneride, 'Vize liberalizasyonunun askıya alınabilmesini sağlayacak etkili bir mekanizmaya sahip olunmasının' önemine dikkat çekildi.Hangi durumlarda askıya alınabilecek?

Almanya ve Fransa'nın AB ülkelerine yaptıkları ortak öneride, “Belirli kriterlerin yerine gelmemesi durumunda vize muafiyetinin askıya alınmasının gündeme gelebileceği belirtilerek, bu kriterlere örnek olarak yasadışı ikamet vakalarında ve iltica başvurularında belirgin artış kaydedilmesi ile iltica başvurusu reddedilenlerin geri kabulünde aksaklıklar yaşanması gösterildi.

AB ile Türkiye arasında varılan geri kabul anlaşması uyarınca T.C. vatandaşlarına en geç haziran ayının sonuna kadar vize zorunluluğunun kaldırılması üzerinde görüş birliği sağlanmıştı. AB Komisyonu Ankara'nın vize muafiyeti için şart koşulan 72 kriterin tamamını yerine getirip getirmediği konusunda önümüzdeki çarşamba günü karar açıklayacak.

YORUM BIRAKIN
YORUMLAR  ( 0 Yorum )
Habere hiç yorum yapılmamış
BENZER HABERLER
Hollanda'nın rezaletinde çarpıcı detay!
Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Betül Sayan Kaya, Hollanda Başkonsolosluğuna girişine izin verilmemesine ilişkin açıklamalarda bulundu.
Narışkin ve AGİT PA Başkanı, ikili ilişkileri düzeltecek
Duma Başkanı Sergey Narışkin ve AGİT Parlamenter Asamblesi Başkanı Ilkka Kanerva, 24 Temmuz'da Moskova'da bir araya gelecek. Görüşmede delegasyonlar arasındaki gerginliğin giderilmesi bekleniyor.
İsrail, Golan'da Suriye'yi vurdu: 5 ölü
Suriye tarafından 4 füze fırlatıldığı gerekçesiyle dün akşam işgal altında tuttuğu Golan Tepeleri’ndeki 14 Suriye mevzisini top ateşine tutan İsrail, bugün yine aynı bölgeyi vurdu.
Zalim ve Mazlum aynı kefeye kondu!
BM komisyonu, hem Filistin’in hem de İsrail’in savaş suçu işlemiş olabileceğini söyledi…
İdlib'de Suriye ordusuna ait üs kalmadı
Kaide bağlantılı Nusra Cephesi, Suriye’nin İdlib vilayetinde 2 yıldır kuşatma altında tuttuğu Ebu Duhur askeri havaalanının tamamını ele geçirdi. Kum fırtınası nedeniyle ordu havadan Nusra’ya operasyon yapamazken, bazı askerler sağ ele geçirildi.
IŞİD 7 yaşındaki kız çocuğunu seks kölesi yapacaktı
IŞİD tarafından Sincar'da esir alınıp Rakka'ya götürülen 7 yaşındaki Ezidi Lamia, kurtarma operasyonuyla evine geri döndü. Lamina, başından geçenleri Sputnik'e anlattı.
AVUSTURYA'DAN SIĞINMACILARA ASKERİ SET
KERRUBİ AÇLIK GREVİNE BAŞLADI
ABD'DEN KUZEY KORE AÇIKLAMASI
BM GENEL SEKRETERİ'NDEN KUZEY KORE AÇIKLAMASI
İNGİLİZ BAKANDAN 'TÜRKİYE' AÇIKLAMASI
TİLLERSON'DAN KİM JONG UN AÇIKLAMASI
VENEZUELA HALKI ABD'NİN 'ASKERİ MÜDAHALE' İMASINA TEPKİ GÖSTERDİ
TRUMP'TAN IRKÇILIK AÇIKLAMASI
İSRAİLLİ DERNEKTEN AL JAZEERA'NIN KAPATILMASINA TEPKİ
ÇİN'DEN BMGK'NIN YENİ KUZEY KORE KARARINA TEPKİ
DUTERTE: İNSAN HAKLARI MI? CANI CEHENNEME!
MISIR'DA BOMBALI SALDIRI