Deprecated: Function mysql_numrows() is deprecated in /home/sivildus/public_html/head_contente.php on line 51
Yüksek yargıda yeni dönem
Adalet Bakanlığı, Yargıtay ve Danıştay’ı yeniden dizayn edecek önemli kanun taslağı hazırladı. Düzenlemeyle mevcut üyelerin üyelikleri düşürülecek, yeniden görevlendirme yapılacak. 23’ü hukuk, 23’ü ceza olmak üzere 46 dairesi bulunan Yargıtay’da daire sayısı 24’e düşecek. 17 daire ve 196 üyesi bulunan Danıştay’daki daire sayısı 14’e, üye sayısı ise 125’e düşecek.
07 Mayis 2016 - 12:59:43

Adalet Bakanlığı, yüksek yargıyla ilgili önemli düzenlemeler getiren taslak çalışmayı tamamladı. Buna göre, Yargıtay ve Danıştay'ın üye ve daire sayıları ile yapısı değişecek. Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, önceki gün katıldığı bir programda, Yargıtay ve Danıştay'daki üye ve daire sayısını azaltan kanun çalışmasının tamamlandığını açıklamıştı. 64. Hükümet programında da yer alan ve kısa bir süre sonra TBMM'ye sevk edilmesi beklenen kanun taslağıyla ilgili ayrıntılara ulaşıldı.

ÇOK AZ SAYIDA DOSYA GİDECEK

İstinaf mahkemelerinin 20 Temmuz'da faaliyete geçmesinin ardından Yargıtay ve Danıştay'daki iş yükü ciddi bir şekilde azalacak. Ceza davalarının yüzde 91'i, hukuk davalarının yüzde 89'u, idari yargılama davalarının yüzde 80'i İstinaf Mahkemelerinde kesinleşecek. Yapılan düzenlemeyle iş yükünün azalacağı ve çok az sayıda dosyanın temyize gideceği öngörülüyor. Bu doğrultuda, yeni düzenlemeyle Yargıtay ve Danıştay'ın üye ve daire sayıları neredeyse yarı yarıya azaltılması öngörüldü.

YARGITAY 300, DANIŞTAY 125 ÜYEDEN OLUŞACAK

Yargıtay'da halen 23'ü hukuk, 23'ü ceza olmak üzere 46 daire bulunuyor. Yapılacak yeni düzenlemeyle 12'si hukuk, 12'si ceza olmak üzere sadece 24 daire kurulacak. Yargıtay'ın 516 olan mevcut üye sayısı ise 300'e düşürülecek. Danıştay'ın ise 17 dairesi ve 196 üyesi bulunuyor. Yapılacak düzenlemeyle Danıştay 14 daire ve 125 üyeli hale gelecek.

12 YIL SINIRI GETİRİLİYOR

2010 referandumunun ardından paralel yapının vesayeti altına giren HSYK, 2011 yılında Yargıtay'a 160, Danıştay'a ise 51 üye seçmişti. Üyeleri seçerken hiçbir ölçüt aramayan paralel HSYK, kendi yandaşlarını yüksek yargıya göndermişti. Paralel yapı, genç hakim ve savcıları da Yargıtay'a üye olarak seçmişti. Yargıtay'a gönderilen en genç üyenin yaşı ise 39'du. 39 yaşında Yargıtay'a seçilen 4 üye bulunurken, bu üyeler 2036 yılında emekli olacaktı. Yani söz konusu üyeler 26 yıl Yargıtay üyeliği yapmış olacaktı. Ancak yeni düzenlemeyle bu uygulamaya da son verilecek. Artık Yargıtay ve Danıştay'a seçilen üyeler 65 yaşını doldurana kadar görev yapamayacak. Buralardaki üyelik süresi yeni düzenlemeyle Anayasa Mahkemesi'nde olduğu gibi 12 yılla sınırlandırılacak. Böylece yüksek yargıda bir uyum daha sağlanmış olacak.

Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, adaletin zamanında tecellisi için pek çok düzenleme yaptıklarını ve yapmaya devam edeceklerini belirterek, “AK Parti hükümetleriyle gökten para yağmadığı gibi biz petrol de bulmadık. Bir hükümet değişikliği oldu, Türkiye'nin her tarafı şantiyeye döndü. Halkımız ne der; 'At sahibine göre kişner'. Siz ata sahibini bindirdiniz, at şaha kalktı, Türkiye'de şaha kalktı.” dedi. Bozdağ, merkez Osmangazi ilçesi Altınova Mahallesi'nde inşa edilecek Bursa Adalet Kompleksi 1. Etap İstinaf Mahkemesi'nin temel atma töreninde yaptığı konuşmada, adalet hizmetlerini milletin arzu ettiği kalite ve standartta yerine getirilmesinin hükümetin temel politikası olduğunu söyledi.

6 MİLYON METREKAREYE ÇIKACAK

Bundan yaklaşık 14 yıl önce merdiven altlarında, kahvehanelerde, evlerden bozma adliyelerde adalet hizmeti dağıtıldığını hatırlatan Bozdağ, “Adalet Bakanlığı olarak Türkiye'nin dört bir yanında yargı görevi yapan hakim, savcı ve avukatlarımız ile onların taptıkları vazifelerden istifade eden halkın adalet hizmetlerinden en iyi biçimde yararlanabilmesi için alt yapı ve üst yapı çalışmalarına büyük önem verdik.” diye konuştu. Bozdağ, şöyle devam etti: “2003 yılı öncesine kadar Türkiye'de adliye binalarının kapalı alanı 569 bin 59 metrekare iken şu anda yapımı tamamlanmış, hizmete başlamış 221 yeni adalet sarayı ve projesi devam edenlerle beraber inşallah 6 milyon metrekareye ulaşacak.”ADLİYE PERSONELİ YÜZDE 122 ARTTITürkiye'de hep geciken adaletten şikayet edildiğini dile getiren Bozdağ, geciken adalet üzerine şarkılar, türküler, filmler, haberler, deyimler ve atasözleri olduğuna dikkati çekti. Bozdağ, “2002'de Türkiye'de 9 bin 349 hakim ve savcı bulunurken, bugün itibariyle 14 bin 661 hakim ve savcı bulunmaktadır. Önümüzdeki zamanda yapacağımız alımlarla 2023'e giderken Türkiye'yi Avrupa Konseyi ülkeleri ile aynı ortalamaya taşıyacak 100 bin kişiye 20 hakim ve aynı şekilde savcı düşmesini temin edecek kadroları oluşturacağız.” dedi. Bozdağ, 2002'de 26 bin yardımcı adliye personeli sayısının 59 bine çıkarıldığını, bu konuda yüzde 122 oranında artış sağladıklarını, bu artışın adliyelerde işlerin hızlı ve doğru yapılması bakımından son derece etkili ve önemli sonuçlar doğurduğunu aktardı.

YARGITAY VE DANIŞTAY SİL BAŞTAN YAPILANDIRILACAK

Düzenlemeyle Yargıtay ve Danıştay üyeliklerinin de sıfırlanması öngörülüyor. Tasarıya eklenen geçici madde uyarınca, yasa çıktığında Yargıtay ve Danıştay'da bulunan tüm üyelerin görev süresi sona erecek. Böylece, Yargıtay'da mevcut 516, Danıştay'da mevcut 196 üyenin üyelikleri düşecek.

MEVCUT ÜYELERİN ARASINDAN SEÇİLECEK

Yasanın Resmi Gazete'de yayımlanmasının ardından HSYK, 5 gün içerisinde mevcut üyelerin arasından Yargıtay'a 300, Danıştay'a 125 üye seçecek. Seçilemeyen üyeler de ilk derece mahkemelerinde görevlendirilecek. Bürokrat kökenli Danıştay üyeleri ise yeniden seçilmezlerse kamuda uygun bir göreve getirilecekler.

Paralel yapının etkisi kırılacak

12 Ekim 2014'te yapılan seçimlerin ardından oluşan Hakimler ve Savcılar Yüksek Kurulu, Yargıtay'a 144, Danıştay'a 33 üye seçmişti. Kendi yandaşlarına üst yargıya yerleştirmek için hiçbir ölçüye bakmayan paralelin güdümündeki eski HSYK'nın aksine yeni HSYK, Yargıtay ve Danıştay'ın yeni üyelerini yaş, kıdem ve liyakata göre belirlemişti. Böylece çoğulcu bir yapıya kavuşan Yargıtay ve Danıştay paralel vesayetten kurtulmuştu. Ancak yapılacak söz konusu yeni düzenlemeyle paralel yapının etkisi daha da kırılacak.Yeni Şafak

YORUM BIRAKIN
YORUMLAR  ( 0 Yorum )
Habere hiç yorum yapılmamış
BENZER HABERLER
Hakkari’de hava hareketliliği
Hakkari’de hava hareketliliği yaşandı.
Özel sektöre büyük avantaj
Hükümet 1 yıldan fazla işsiz kalanlar, kadınlar, 35 yaş üstü işsizler, engelliler ve 25 yaş altı gençlere iş kapısı açmak için düğmeye bastı. Özel sektöre, 'Bu gruplardan eleman al, 9 ay çalıştır, ücretin yüzde 60'ı ve sigorta devletten' denilecek.
Ankara'da üstgeçit çöktü
Ankara'da üzerinde lokanta bulunan üst geçit, dozer yüklü bir kamyonun çarpması sonucu yıkıldı.
Mehmetçik'ten hasta çocuk için "ilaç" operasyonu
Operasyonların devam ettiği Cizre'de ilacı olmadığı için sağlık durumu ağırlaşan epilepsi hastası çocuğun imdadına Mehmetçik yetişti
Suriyeli kadını vahşice katleden caniler itiraf etti!
Suriyeli hamile bir kadın ile 10 aylık oğlu acımasızca katleden iki kişi suçlarını itiraf etti. Zanlılar, "Yakalanmasaydık Halid Al-Rahmun'u da öldürmeyi planlıyorduk" dedi.
TSK 'Savaş uçakları' iddiasını yalanladı
Nusaybin'de "Savaş uçaklarının kullanıldığı" iddiasının gerçeği yansıtmadığı bildirildi
AVUSTURYA'DAN SIĞINMACILARA ASKERİ SET
KERRUBİ AÇLIK GREVİNE BAŞLADI
ABD'DEN KUZEY KORE AÇIKLAMASI
BM GENEL SEKRETERİ'NDEN KUZEY KORE AÇIKLAMASI
İNGİLİZ BAKANDAN 'TÜRKİYE' AÇIKLAMASI
TİLLERSON'DAN KİM JONG UN AÇIKLAMASI
VENEZUELA HALKI ABD'NİN 'ASKERİ MÜDAHALE' İMASINA TEPKİ GÖSTERDİ
TRUMP'TAN IRKÇILIK AÇIKLAMASI
İSRAİLLİ DERNEKTEN AL JAZEERA'NIN KAPATILMASINA TEPKİ
ÇİN'DEN BMGK'NIN YENİ KUZEY KORE KARARINA TEPKİ
DUTERTE: İNSAN HAKLARI MI? CANI CEHENNEME!
MISIR'DA BOMBALI SALDIRI