Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan işçi ve işverene çağrı
Cumhurbaşkanı Erdoğan, Uluslararası 8. İş Sağlığı ve Güvenliği Konferansı'nda önemli açıklamalarda bulundu.
08 Mayis 2016 - 20:53:32

Türkiye'nin 13 yılda çok önemli reformları hayata geçirdiğinin altını çizen Erdoğan, yapılan reformların değerli olduğunu ancak yeterli olmadığını bunun için de  işçi ve işverenin ortak hareket etmesi gerektiğini söyledi. Güvenli ve huzurlu bir çalışma ortamı için insan kavramının önemini vurgulayan Cumhurbaşkanı Erdoğan "Kar marjlarını artırmak için insan hayatını tehlikeye atarak kazanılan para bizim için haramdır. Üretim sürecinde makine ile insanı eş değer gören anlayışı kesinlikle kabul etmiyorum.Biz insana makine gibi bakamayız. " dedi.

İşte o konuşmadan satır başları

Çalışma ve Sosyal Güvenlik bakanımızı, ekibini, akademisyenlerimizi ve öğrencilerimizi bir araya getiren bu programı düzenledikleri için tebrik ediyorum. Tüm katılımcılara şimdiden tebrik ediyorum. İş kazalarında hayatını kaybeden tüm işçilerimize Allah'tan rahmet diliyorum. Tüm kadınların anneler gününü tebrik ediyorum. Bu güzel günün tüm kadınlar için hayırlara temenni olmasını diliyorum.

"BİZİM İÇİN HER AN ANNELER GÜNÜ"

Az önce İbrahim kardeşimizin okuduğu şiir özellikle annesi olmayanları çok başka bir yere taşıdı. Biz anneleri ayaklarının altı öpülesi olarak bildik ve öyle yaşadık.Anne faklı bir varlıktır. Bizler onların eseriyiz. Onlar bizler için çok çileler çekti, ne kadar çile çektiklerini kendi kızlarımda da görüyorum. Bizim için her an, her gün anneler günüdür. Annelerin ellerinden öpüyorum.

"HER GÜN 6 BİN İŞÇİ ÖLÜYOR"

Şüphesiz sağlıklı ve değerli bir ortamda çalışma hakkı insanın en temel haklarından biridir. İLO rakamlarına göre dünyada 1.2 milyarı kadın olmak üzere 3 milyar civarında iş gücü bulunuyor. Her 15 saniyede bin, her gün 6 bin işçi iş kazaları ya da meslek hastalıkları nedeniyle hayatını kaybediyor. Her yıl 360 bin kişi iş kazası, 2 milyon meslek hastalıkları nedeniyle aramızdan ayrılıyor. Her yıl 160 milyon işçinin meslek hastalıklarına yakalandığına şahit oluyoruz. Ben burada meselenin teknoloji veya imkan eksikliği olduğunu düşünmüyorum. Bunların tek sebebi insana yönelik çarpık bakış açısıdır. Kar marjlarını artırmak için insan hayatını tehlikeye atarak kazanılan para bizim için haramdır.Üretim sürecinde makine ile insanı eş değer gören anlayışı kesinlikle kabul etmiyorum.Biz insana makine gibi bakamayız. 

"İŞÇİ ÜZERİNE DÜŞEN GÖREVİ YERİNE GETİRMELİ"

İş kazalarının azaltılması için öncelikle bu konuda kendimizi düzeltmeli ve insanı merkeze alan bir anlayışı yürürlüğe sokmalıyız. İşçilerimizin de bu konuda dikkatli olması gerekir. Günlük hayatımızda şu manzaralarla çok karşılaşıyoruz. Hükumet önlemi almış, kuralı koymuş ama işçimiz bana bir  şey olmaz diye bu kurallara uymuyor. Hava sıcak diye bareti takmıyor, acelem var diye güvenlik kıyafetini giymiyor. İşçilerimizin son derece dikkatli olması verilen imkanları kullanması, eksiklik olduğunda da işvereni uyarması gerekir.

"BUNLARIN 1 MAYIS'LA NE ALAKASI VAR"

Ülkemizde yaşanan elim kazaları dahi istismar etmekten çekinmeyen bir kesimle karşılaşıyoruz. Emekçi kardeşlerimizin fedakarlıklarının gününü, terör propagandası yapmak için fırsat olarak görmek isteyenler var. 1 Mayıs'ta emekçilerimizi kendilerine kalkan olarak kullandılar. Terör örgütü flamaları ile yola dökülmenin işçi bayramı ile ne ilgisi olabilir. Bu ilk önce emekçi kardeşlerimize yapılan bir haksızlıktır. 

"BURADAN İŞVERENLERE SESLENİYORUM"

Son 13 yılda Türkiye işçi hakları konusunda çok ciddi reformlara imza attık.. İnsanla barışık bir büyümeyi kendimize rehber ettik. Ekonomimizi büyütürken milli gelirin eşit şekilde dağıtılmasına özen gösterdik. İşçilerimizin hakkını kısmadık.Hak ve adaleti gözetmeyen hiç bir ideoloji fayda sağlayamaz. En düşük memur maaşı 392 lirayken bugün en düşük memur maaşı 2 bin 395 liraya ulaştı. Bunlar idealdir demiyorum, sadece bir kıyaslama yapıyorum. Bundan önceki dönemlere baktığım zaman artan değil sürekli enflasyonun bitirdiği maaşlar varken, şimdi devamlı enflasyonun üzerinde maaşın olduğunu görüyorum. Buradan iş verenlerimizi sesleniyorum: İşçinin alın terinden sömürerek kazanç elde etme anlayışından vazgeçin. İşçinin alın terinin hakkını vermek sizi daha kazançlı kılacaktır. 

"YAPILANLAR DEĞERLİ AMA YETERLİ DEĞİL"

Artan iş gücüne rağmen istihdam artışı devam ediyor. 2002 yılında sadece 125 bin kişiyi istihdam eden İŞKUR bu sene 8920 bin kişiye iş buldu. Tüm vatandaşlarımızı genel sağlık sigortasından faydalanır hale getirdik. Şüphesiz bu yapılanlar önemlidir, değerlidir ama yeterli değildir. Biz sürekli kendimizi yenilemeye devam edeceğiz. Sağlıklı ve güvenli iş yerlerinin oluşması ve iş kazalarının önlenmesi için hepimize düşen görevler var. 8. İş Sağlığı ve Güvenliği Konferansının bağlamda çok önemli olduğunu düşünüyorum. Bütün katılımcılara teşekkür ediyorum.

YORUM BIRAKIN
YORUMLAR  ( 0 Yorum )
Habere hiç yorum yapılmamış
BENZER HABERLER
Yalçın Akdoğan: Seçime gidilmesinin sorumlusu Bahçeli
Başbakan Yardımcısı Yalçın Akdoğan, "HDP kabineye giriyorsa, Türkiye erken seçime gidiyorsa bunun vebali Bahçeli'dir. MHP'nin öne sürdüğü 4 şart müzakere edilmiş değil" dedi.
''Miraç deyince akla Kudüs'ün, Mescid-i Aksa geliyor''
Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Yaptığınız iş ülkeye ihanetse, sırtınızda cübbe olması, polis, asker üniforması olması fark etmez. Bunlar milletin değil, paralel örgütün savcıları, hakimleri" dedi.
İbrahim Kalın'dan Suriye açıklaması
Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, Ortadoğu'daki gelişmeler ve FETÖ operasyonları hakkında önemli açıklamalar yaptı.
Davutoğlu'ndan sürpriz 'Saadet Partisi' açıklaması
Davutoğlu, Saadet ile görüşmeye yeşil ışık yakarken, parti sayısının azalmasının ve 2-3 ana akımın çalışmasının doğru olacağını söyledi.
''Ne yazık ki mezhebini din edinmiş olanlarla başımız dertte"
Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Bizim Sünnilik diye bir dinimiz yoktur, Şia diye bir dinimiz yoktur, tek dinimiz İslam'dır. Ne yazık ki mezhebini din edinmiş olanlarla başımız dertte" dedi.
Bakanlar Kurulu sona erdi!
Bakanlar Kurulu'nun ardından Numan Kurtulmuş açıklama yapıyor
AVUSTURYA'DAN SIĞINMACILARA ASKERİ SET
KERRUBİ AÇLIK GREVİNE BAŞLADI
ABD'DEN KUZEY KORE AÇIKLAMASI
BM GENEL SEKRETERİ'NDEN KUZEY KORE AÇIKLAMASI
İNGİLİZ BAKANDAN 'TÜRKİYE' AÇIKLAMASI
TİLLERSON'DAN KİM JONG UN AÇIKLAMASI
VENEZUELA HALKI ABD'NİN 'ASKERİ MÜDAHALE' İMASINA TEPKİ GÖSTERDİ
TRUMP'TAN IRKÇILIK AÇIKLAMASI
İSRAİLLİ DERNEKTEN AL JAZEERA'NIN KAPATILMASINA TEPKİ
ÇİN'DEN BMGK'NIN YENİ KUZEY KORE KARARINA TEPKİ
DUTERTE: İNSAN HAKLARI MI? CANI CEHENNEME!
MISIR'DA BOMBALI SALDIRI