Deprecated: Function mysql_numrows() is deprecated in /home/sivildus/public_html/head_contente.php on line 51
AP'de vizesiz seyahat için olağanüstü oturum
Avrupa Parlamentosu Genel Kurulu, Türk vatandaşlarına Schengen ülkelerine vizesiz seyahat imkânı öngören anlaşmayı görüşmek için olağanüstü toplanacak. Oturum öncesinde AP'deki siyasi grupların başkanları, Türkiye'nin tüm şartları yerine getirmesi gerektiğini söyledi.
11 Mayis 2016 - 10:27:13
 

Bu akşam düzenlencek oturumda Türkiye'nin vize serbetisi için gerekli kriterleri ne ölçüde yerine getirdiği ele alınacak. Ayrıca Avrupa Birliği (AB) Bakanı Volkan Bozkır, vize serbestisi ve Türkiye'nin AB'ye katılım süreci konularını Avrupa Konseyi, Avrupa Parlamentosu ve AB Komisyonu yetkilileriyle görüşmek için Strasbourg ve Brüksel'de.

Genel Kurul'da AB Konseyi ve AB Komisyonu'nun değerlendirmeleri bu ayki Genel Kurul ajandasına sonradan eklenen oturumda milletvekilleri ile paylaşılacak.

AP'de basın toplantısı düzenleyen siyasi grupların başkanları, konunun görüşülüp oylama sürecinin başlaması için Türk tarafına sunulan 72 şartın tümünün yerine getirilmesi gerektiğini ifade etti.

Avrupa Parlamentosu'nda temsil edilen siyasi grupların başkanları, başta Türkiye ile 18 Mart'ta imzalanan ve vizesiz seyahat imkânını öngören anlaşma olmak üzere, Genel Kurul gündemindeki konular hakkında gruplarının tavrını paylaştı. AP'de düzenlenen basın bilgilendirme toplantılarında, AB ve Çin arasında serbest ticaret müzakereleri, Panama belgeleri gibi konular hakkında siyasi grupların yaklaşımı dile getirildi.

'72 kriterin tümü yerine getirilmeli'

Avrupa Birliği Komisyonu'nun, Türk vatandaşlarına Schengen ülkelerine vizesiz seyahati öngören tavsiye kararı hakkında görüşlerini dile getiren grup başkanları, geçen hafta Başkanlar Konferansı'ndan çıkan karara atıf yaparak, "Türkiye'nin 72 kriterin tümünü yerine getirmesi ve bunun yazılı olarak AP'ye bildirilmesi şartıyla" konunun AP gündemine gelebileceğini belirtti.

AP'deki en büyük siyasi grup olan Avrupa Halk Partisi (EPP) Grubu Başkanı Manfred Weber, "Tüm kriterlerin yerine getirilmesini bekliyoruz. Bu hususta diğer siyasi gruplarla görüş ayrılığımız bulunmuyor" dedi.

Avrupa Liberal ve Demokratlar İttifakı Grubu Başkanı Guy Verhofstadt ise vize muafiyeti konusunun tüm ülkelerle eşit şartlarda ve eşit müzakere sürecinde ele alınması gerektiğini vurgulayarak, "72 şartın yerine getirildiğine dair kanıt olmadan görüşmelere başlamamalıyız" dedi.

Sosyalist Grup Başkanı Gianni Pittella da Türkiye'nin terörle mücadele yasasını değiştirmeyi reddetmesi durumunda tasarının AP'den onay alamayacağını belirtti. Pittella, "Tüm kriterler yerine getirilmediği müddetçe vize serbestisi hakkındaki dosyayı AP'de konuşmayacağız. En azından bizim görüşümüz bu" diye konuştu.

'B planı yok'

Avrupa Birliği Komisyonu'nun 4 Mayıs'ta yayımladığı rapor, pazartesi akşamı AP Sivil Özgürlükler, Adalet ve İçişleri Komitesi'nde ele alınmış ve Türk vatandaşlarına vizesiz seyahat imkânı sağlayacak anlaşmaya itirazlar yükselmişti. Komite, konu hakkında AB Komisyonu'nun güvence vermesi ve kriterlerin uygulamalarının tetkik edilmesi gerektiği üzerinde durmuştu.

AB Komisyonu Sözcü Yardımcısı Alexander Winterstein ise, günlük basın toplantısında, Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan'ın terör tanımının değiştirilmeyeceğine dâir açıklamasının ardından vize serbestisi sürecinin bitip bitmediğiyle ilgili bir soru üzerine, "Türk hükümeti ile bir anlaşmamız var. Türk hükümetinin verdiği söz var ve Tük hükümeti ile çalışmaya devam edeceğiz" demişti.

Winterstein, Türkiye'yle uzlaşı bozulursa sığınmacıların Yunan adalarında tutulması öngören yeni bir planın hazırlandığı iddialarına ilişkin de, "B planı yok, sadece A  planı var" ifadesini kullanmıştı.

Al Jazeera’ye bilgi veren AB ülkelerinden üst düzey diplomatlar da, vize muafiyeti ve sığınmacı anlaşmasına alternatif bir planlarının olmadığını söylemişti.

"Biz yolumuza, sen de yoluna"

AB Komisyonu, 4 Mayıs'ta Türk vatandaşlarının Schengen ülkelerine vizesiz seyahat etmesini öngören bir tavsiye kararı almış ancak vizelerin kaldırılabilmesi için 72 kriterden geriye kalan 5'inin de tamamlanması gerektiğini belirtmişti. Bu şartlar arasında terör tanımının değiştirilmesi de bulunurken, AP tüm kriterler karşılanana kadar AB Komisyonu'nun teklifini oylamama kararı almıştı.

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan ise Türkiye'nin terörle mücadele ettiği bir ortamda ilgili kanunu değiştirmeyeceklerini belirterek, "Teröristlere çadır kurdurtacaksın ve onlara orada imkân sağlayacaksın ve bunu demokrasi adına yaptığını söyleyeceksin. Bize de 'Vize kaldıracağım bunun şartı, şunu değiştirmen...' Kusura bakma, hadi bakalım biz yolumuza gidiyoruz, sen de yoluna git. Kiminle anlaşabiliyorsan onlarla da anlaş" ifadelerini kullanmıştı.

Erdoğan'ın açıklamasının ardından vize serbestisini de içeren anlaşmanın çökebileceği ve eskide olduğu gibi AB ülkelerine çok sayıda sığınmacının gelebileceği konuşulmaya başlanmıştı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan 9 Mayıs Avrupa Günü nedeniyle yayımladığı mesajda ise, AB üyeliğinin Türkiye için stratejik hedef olduğunu belirtmiş, AB'ye terörle mücadelede kararlı bir tutum sergilemesi çağrısında bulunarak, vize muafiyeti için, "Sürecin hızlandırılmasını ümit ediyorum" demişti.


Al Jazeera-  Ajanslar

YORUM BIRAKIN
YORUMLAR  ( 0 Yorum )
Habere hiç yorum yapılmamış
BENZER HABERLER
FETÖ firarisi Osman Özsoy Kanada'da görüntülendi
İstanbul Cumhuriyet Savcılığı tarafından hakkında yakalama kararı çıkarılan FETÖ firarisi Prof. Dr. Osman Özsoy, Kanada’nın Toronto kentinde görüntülendi.
Erbil'de iki patlama: Ölü ve yaralılar var
İran Kürdistan Demokrat Partisi'nin (İKDP), Irak'ın Erbil iline bağlı Koye ilçesinde yer alan karargahı önünde 2 patlama meydana geldiği, patlama sonucu ölenlerin ve yaralananların olduğu bildirildi.
Obama gider ayak Atlantik'teki faaliyetleri süresiz yasakladı!
Obama, kutup bölgelerindeki Chukchi ve Beaufort denizlerinin büyük bölümü ile Atlantik kıyılarındaki alanların petrol ve doğalgaz faaliyetlerine süresiz kapalı olacağını ilan etti
Suudi Kralı'ndan flaş karar
Suudi Arabistan Kralı Selman yaşanan Hac faciası sebebiyle Hac Bakanı, Mekke Belediye Başkanı ve Mekke Emniyet müdürünü görevden aldı.
Putin ve Obama Suriye anlaşmasını onayladı
ABD Başkanı Obama, Rusya Devlet Başkanı Putin ile telefonda Suriye'de ateşkesin sağlanmasına ilişkin anlaşmayı konuştu. Putin, ABD-Rusya anlaşmasının terörizme karşı mücadelede örnek alınacağını belirtti
Nükleer Güvenlik Zirvesi'nde aile fotoğrafı
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, ABD'nin başkenti Washington'da gerçekleştirilen Nükleer Güvenlik Zirvesi'nin açılış oturumuna katıldı.
AVUSTURYA'DAN SIĞINMACILARA ASKERİ SET
KERRUBİ AÇLIK GREVİNE BAŞLADI
ABD'DEN KUZEY KORE AÇIKLAMASI
BM GENEL SEKRETERİ'NDEN KUZEY KORE AÇIKLAMASI
İNGİLİZ BAKANDAN 'TÜRKİYE' AÇIKLAMASI
TİLLERSON'DAN KİM JONG UN AÇIKLAMASI
VENEZUELA HALKI ABD'NİN 'ASKERİ MÜDAHALE' İMASINA TEPKİ GÖSTERDİ
TRUMP'TAN IRKÇILIK AÇIKLAMASI
İSRAİLLİ DERNEKTEN AL JAZEERA'NIN KAPATILMASINA TEPKİ
ÇİN'DEN BMGK'NIN YENİ KUZEY KORE KARARINA TEPKİ
DUTERTE: İNSAN HAKLARI MI? CANI CEHENNEME!
MISIR'DA BOMBALI SALDIRI
EN ÇOK OKUNANLAR