Anasayfa  >   Yazar
Güçlü Cumhurbaşkanı ve Uyumlu Başbakan
Davutoğlu’nun istifa kararıyla birlikte AK Parti’de ve dahi Türkiye’de yeni bir dönem başlamış oldu.
16 Mayis 2016 - 14:30:58

Türkiye’nin sırtında kambur gibi duran ve miadını doldurmuş olan parlamenter sistemin sonuna gelindi.  İngiltere’nin yönetim sistemi olan parlamenter sistem, bu güne kadar Türkiye’nin sorunlarını çözüme kavuşturmadığı gibi git gide kronikleşen bir yapıya dönüştü.
Parlamenter sistemin siyasi ve ekonomik alanda Türkiye’yi nasıl bir darboğaza ittiğinin en son örneğini Davutoğlu’nun istifa sürecinde gördük. İki başlılık, siyasi ve ekonomik alanda ülkeyi dar boğaza sürüklüyor. Bu sorunun önüne geçmenin tek yolu ise başkanlık sistemidir; Türkiye tipi başkanlık sistemi.
Türkiye, başkanlık sistemine geçişte ‘Partili Cumhurbaşkanı’ ile kısa süreli bir geçiş süreci yaşayacak, başkanlık sistemine geçişte ise hem siyasi hem de ekonomik alanda güçlenecek.  AK Parti’nin kurucusu olan Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın siyaseten ve ülkenin yönetiminden uzak tutulması Türkiye’nin menfaatine olmadığı gibi, bölge açısından da zayıflamaya neden oluyor. Zira İslam Alemi ve bölgede ezilen halkların tek umut olarak gördükleri tek lider Cumhurbaşkanı Erdoğan’dır. Yeni anayasa ile meclisten geçecek olan başkanlık sistemiyle birlikte Türkiye’de mali reformlar hız kazanacak.

Kuvvetler ayrılığı ilkesi, mevcut parlamenter sistemde tam anlamıyla işlevsel değil. Başkanlık sistemiyle birlikte yasama, yürütme ve yargının işlevselliği artacak ve kuvvetler ayrılığı ilkesi daha güçlü bir şekilde hayata geçecek.
Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın hemen her fırsatta dile getirdiği 2023 vizyonu, başkanlık sistemi ile birlikte daha da güçlenecek. Milletvekillerinin sırf genel başkanları öyle istiyor diye parmak kaldırdığı genel kurul oylamaları, başkanlık sistemi ile birlikte zorunluluk olmaktan çıkarak demokratik ve özgürlükçü bir hale gelecek.

***
Geçiş sürecinde başbakan kim olacak?
Davutoğlu’nun istifa etmesi ve aday olmayacağını beyan etmesinin ardından belirlenen kongre süreci başlamış oldu. Perşembe günü genel başkanın adı duyurulduktan sonra pazar günü AK Parti kongresiyle birlikte teşkilat içerisinde köklü değişiklikler yapılması bekleniyor. Genel başkanın kim olacağı konusunda kulislerde konuşulan isimler arasında Numan Kurtulmuş, Binali Yıldırım, Berat Albayrak ve Bekir Bozdağ yer alıyor.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Binali Yıldırım’ı başbakanlık koltuğunda görmek istediği uzun zamandır konuşuluyor, bu bir sır değil; hatta başbakanlık için Binali Yıldırım’a kesin gözüyle bakılıyorken, Davutoğlu’nun adı kesinleştiğinde bile şaşkınlık yaratmıştı. AK Parti kongresinden çıkacak yeni genel başkanın Binali Yıldırım olacağını düşünüyorum.
Yeni başbakan kim olursa olsun, Türkiye’nin güçlenmesi için çalışacak ve başkanlık sistemini destekleyecek biri olmalıdır. AK Parti Genel Merkez’e talimat vererek ‘’başkanlık sistemini desteklemiyoruz ve bu yöndeki talepleri geri çeviriyoruz’’ diyen bir genel başkan ve başbakan, Türkiye’nin taleplerine kulağını kapayan ve derdini dert edinmeyen biri olarak anılacaktır. 
Şurası su götürmez bir gerçek; her dönem yenilenen ve yenilendikçe güçlenen AK Parti, Perşembe günü gerçekleşecek olan kongre ile birlikte siyaseten daha da ivme kazanmış olacak.
Yeni başbakan ve kabinesi şimdiden hayırlı olsun.

Selam ve selametle…
 
Yazar: Semra Polat 
 
YORUM BIRAKIN
YORUMLAR  ( 0 Yorum )
Habere hiç yorum yapılmamış
BENZER HABERLER
İkinci Kurtuluş Zaferi!
Değerli okuyucular! İsimlendirmeye bakar mısınız? "Yurtta Sulh Konseyi” Bu İsyancı caniler utanmadan "sulh" adına, bu memleketin evlatlarını acımadan katlettiler.
PKK-KCK’nın Yeni Stratejisi!
“Bu ümitsiz, bu ütopyasız, bu vicdansız maddi uygarlığa karşı en özgür duruş, bahar ırmakları gibi coşkuyla ülkeye yönelmektir; hiç tereddüt etmeden mücadele saflarında aktif olarak yerini almaktır...” Bu ifadeler, şu an Kandil’de bulunan ve bir zamanlar Kürt sorununun çözümü için sivil siyaset yapan (!) DTP Genel Başkanlığı yapmış Nurettin Demirtaş’a ait. HDP Eşgenel Başkanı Selahattin Demirtaş’ın kardeşi Nurettin Demirtaş.
İstismar edilen değil, eden suçludur
Her şeye karşıtlık siperi alan tayfa, bununla da alay etmeye başladı. Erdoğan ne derse tersini söyle, gül eğlen! Ne olmuş, ne bitmiş, post modern bir savaş yaşıyormuşuz, hiç umurlarında bile değil.
PKK’yı Yöneten İsim “HIRSIZ” Çıktı
Gazeteci Yazar Aslan Değirmenci Terör örgütü PKK yöneticisi Murat Karasu’nun “Hırsızlık”tan sabıka kaydının bulunduğu deşifre etti, Yüksekdağ ile Karasu’nun arasındaki derin ilişkiyi gözler önüne serdi. Haber10’da kaleme aldığı yazısında Değirmenci, Karasu’nun HDP’deki ruh ikizinin Yükekdağ olduğunu, birlikteliklerinin derin sol damardan geldiğini, her ikisinin de Türk kökenli olduğuna da dikkat çekerek, karanlık olayları aydınlatacak ipuçları verdi.
Prof.Dr.Mazhar Bağlı: Birlikte Yaşamanın Sırrı?
Rivayet olunur ki, ünlü Rus romancı L. Tolstoy, çocukluğunda kardeşleri ile oyun oynarken arada sırada kaybolur, koşmaca oyunlarında hep geride kalırmış. Doğal olarak kardeşleri de ona nerde kaldığını sorduklarında o da “Yeşil dalı arıyorum” dermiş.
Aysel Karakuzu:Yüzsüz Batı
Neden suçluyoruz batıyı; Çünkü Batı terör örgütü imâl ediyor.İnsanlığın düşmanı olan sahte ideolojileri, kimi zaman İslamî, kimi zaman ırkî, kimi zaman siyasi kılıf içinde iç siyasette kullanarak, zaman zaman da uluslararası terör örgütü gibi konuşlandırarak ekonomik hedeflerine ulaşmaya çalışıyor.
AVUSTURYA'DAN SIĞINMACILARA ASKERİ SET
KERRUBİ AÇLIK GREVİNE BAŞLADI
ABD'DEN KUZEY KORE AÇIKLAMASI
BM GENEL SEKRETERİ'NDEN KUZEY KORE AÇIKLAMASI
İNGİLİZ BAKANDAN 'TÜRKİYE' AÇIKLAMASI
TİLLERSON'DAN KİM JONG UN AÇIKLAMASI
VENEZUELA HALKI ABD'NİN 'ASKERİ MÜDAHALE' İMASINA TEPKİ GÖSTERDİ
TRUMP'TAN IRKÇILIK AÇIKLAMASI
İSRAİLLİ DERNEKTEN AL JAZEERA'NIN KAPATILMASINA TEPKİ
ÇİN'DEN BMGK'NIN YENİ KUZEY KORE KARARINA TEPKİ
DUTERTE: İNSAN HAKLARI MI? CANI CEHENNEME!
MISIR'DA BOMBALI SALDIRI
EN ÇOK OKUNANLAR