Dünya basını Binali Yıldırım'ı nasıl gördü?
AK Parti tarafından başbakan adayı olarak Binali Yıldırım’ın gösterilmesine yurt dışından ilk tepkiler İngiliz basınından geldi.
19 Mayis 2016 - 19:16:57
Timeturk'ten Melahat Kemal'ın haberine göre, 

Davutoğlu'nun kongrede aday olmayacağını açıklaması ile 22 Mayıs'taki kongrede tek aday çıkacan Ak Parti temayül yoklamalarından Binali Yıldırım'ın ismi için karar verildi Bugün saat 13.00'de açıklanan isim sürpriz değildi fakat ülkenin ilk gündem maddesi idi.

YABANCI BASIN NASIL GÖRDÜ?

Peki konuyu haber yapan yabancı basın neler yazdı. Haberimizde...

BBC

İngiliz yayın organı BBC Binali Yıldırım'ın Başbakan adayı olarak gösterilmesini gören ilk yabancı basın kuruluşu oldu.

Haberde şu ifadeler kullanıldı:

Cumhurbaşkanı Erdoğan kendisine ‘yakın müttefik' arıyordu. Başbakanlıktan istifa eden Ahmet Davutoğlu, Erdoğan'ın kendi gücünü arttırmasına açık bir biçimde karşı çıkmıştı.

THE TELEGRAPH

Bir diğer İngiliz yayın organı The Telegraph, Binali Yıldırım'ın adaylığını “Cumhurbaşkanı Erdoğan ile yaşadığı ayrışmadan sonra beklenmedik bir biçimde başbakanlığı bırakmaya zorlanan Ahmet Davutoğlu'nun yerini alacak. AK Parti'nin kurucularından ve Erdoğan'ın yakın dostu olan Yıldırım'ın Cumhurbaşkanı'nın tüm güçlerini elinde toplaması hırsına ve başkanlık sistemine geçiş fikrini destekleyeceği aşikâr” şeklinde okuyucuları ile paylaştı.

ABC

Amerikan yayın organı ABC, Yıldırım'ın aday olarak gösterilmesini “Cumhurbaşkanı Erdoğan tüm gücü kendi elinde toplamasını sağlayacak anayasa değişikliği meselesinde kendisi ile uyumlu olacak birini arıyordu” ifadeleriyle aktardı.

WASHİNGTON POST

Washington Post, AK Parti'nin Başbakan adayı olarak Binali Yıldırım'ın gösterildiğini tek cümle ile geçerek meseleye henüz bir yorum getirmedi.

BİLD

Almanya'nın Bild gazetesi de haberi okuyucularına manşetten duyurdu. Almanya'nın en çok okunan gazetesi olan Bild'in internet sitesi, haberi 'Yıldırım başbakanlığa aday' şeklinde verdi.

'Türkiye'nin Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım, Başbakanlığa aday gösterildi' ara başlığıyla haberi detaylandıran Bild, Binali Yıldırım'ın biyografisine yer verdi.

THE GUARDİAN

İngiliz yayın kuruluşu The Guardian Yıldırım'ın ismi açıklandıktan sonra, konuyla ilgili haberini manşete taşıdı. "Türkiye'nin Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım başbakan oluyor" başlığını kullanan gazete, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile Yıldırım'ın yeni anayasa ve başkanlık sistemi konusunda aynı fikre sahip oldukları vurgulandı.

WSJ

ABD'nin önde gelen finans ve haber gazetesi The Wall Street Journal'ın(WSJ) konuyla ilgili haberin, AK Parti'nin genel başkan ve başbakan adayı olan Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım'ın Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a uyumlu bir isim olduğu vurgulandı.

EL JEZİRE

Katar merkezli El Jezire, Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım'ın AK Parti'nin genel başkan ve başbakan adayı olarak gösterildiğini son dakika olarak geçti. El Jezire, "AK Parti hükümetlerinde 12 yıl kesintisiz Ulaştırma Bakanlığı görevini sürdüren ve Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın en güvendiği isimlerden biri Binali Yıldırım başbakan ve partinin genel başkan adayı. Erdoğan ile belediye başkanlığı döneminde kendisiyle birlikte çalışmaya başladı. Erdoğan ona o çok güveniyor" şeklinde ifadelere yer verdi.

YORUM BIRAKIN
YORUMLAR  ( 0 Yorum )
Habere hiç yorum yapılmamış
BENZER HABERLER
Göçmenler Manş Tüneli'ni işgal etti
Fransa'nın Calais kentinde bulunan 100 kadar göçmen Fransa'yla İngiltere'yi birbirine bağlayan Manş Tüneli'ni işgal etti.
ABD'den Suriye'de özel operasyon
ABD Savunma Bakanı Ashton Carter, ABD Özel Operasyon Güçleri'nin DAEŞ liderlerinden Ebu Sayyaf'ı ele geçirmek için dün gece Suriye'de operasyon düzenlediğini kaydetti.
Rusya: Türkiye askerlerini geri çeksin
Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov Türkiye'nin Irak'taki askeri varlığının kabul edilemez olduğunu söyledi.
‘Ukrayna krizinin suçlusu Bill Clinton'
ABD eski Dışişleri Bakanı Colin Powell'ın yardımcısı Albay Lawrence Wilkerson, Ukrayna krizinin asıl sorumlusunun ABD ve özellikle de Bill Clinton yönetimi olduğunu belirtti.
Putin: Teröristler Suriye'de yine iş başında
Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Rusya'nın Suriye'de ABD'nin yardımıyla 'ılımlı muhaliflerden' ayırmaya ve vurmaya çalıştığı terörist grupların, 15 Eylül'de başlayan ateşkesi yeniden gruplaşmak için kullandığını söyledi.
Humus'ta "varil bombalı" saldırı: 23 ölü
Suriye ordusunun Humus kentine bağlı bir köye düzenlediği hava saldırısında 23 kişinin öldüğü bildirildi.
AVUSTURYA'DAN SIĞINMACILARA ASKERİ SET
KERRUBİ AÇLIK GREVİNE BAŞLADI
ABD'DEN KUZEY KORE AÇIKLAMASI
BM GENEL SEKRETERİ'NDEN KUZEY KORE AÇIKLAMASI
İNGİLİZ BAKANDAN 'TÜRKİYE' AÇIKLAMASI
TİLLERSON'DAN KİM JONG UN AÇIKLAMASI
VENEZUELA HALKI ABD'NİN 'ASKERİ MÜDAHALE' İMASINA TEPKİ GÖSTERDİ
TRUMP'TAN IRKÇILIK AÇIKLAMASI
İSRAİLLİ DERNEKTEN AL JAZEERA'NIN KAPATILMASINA TEPKİ
ÇİN'DEN BMGK'NIN YENİ KUZEY KORE KARARINA TEPKİ
DUTERTE: İNSAN HAKLARI MI? CANI CEHENNEME!
MISIR'DA BOMBALI SALDIRI