ABD'den Suriye'de özerklik açıklaması
ABD Dışişleri Bakanlığı, Türkiye'nin kaygıları üzerinden Suriye'de özerklik konusunda açıklamalarda bulundu.
24 Mayis 2016 - 07:08:36

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Mark Toner, Türkiye'nin kaygılarını anladıklarını belirterek, Suriye'de Kürtler için yarı özerk bir bölgeyi desteklemediklerini belirtti.

Ajansların haberine göre; ABD Merkez Kuvvetler (CENTCOM) Komutanı General Joseph Votel'in hafta sonunda Suriye'ye yaptığı ziyarete ilişkin soruları cevaplayan Toner, Türkiye ile yakın ilişki içinde olduklarını belirterek, "Suriye'nin kuzeyindeki Kürtler hakkındaki endişelerini anlıyoruz. Kürtlere özerk bir bölge oluşturmamaları yönünde net tavrımızı ilettik" dedi.

Toner, "Kürtler, IŞİD'ten boşaltılan bölgeleri ele geçirmeye çalışmamalılar ve bu toprakları o bölgedeki sivil yönetime bırakarak giden halkın geri dönmesini sağlamalıdır" ifadesini kullandı.

ABD'li yetkililerin PYD yetkilileriyle görüşmesini ise, "Bu güçlerle irtibat halinde olmak istiyoruz" şeklinde açıklayan Toner, PYD ile görüşmelerinin onların özerklik taleplerine olumlu baktıkları anlamına gelmediğini vurguladı.

'KÜRT GÜÇLERLE İŞBİRLİĞİ İÇİNDE OLMAK İSTİYORUZ'

Toner, "Bu görüşmeler Kürt güçlerle yakın işbirliği içinde olmak istediğimizi gösterir. Onların nelere ihtiyacı olduğunu, sahada ne tür zorluklarla karşılaştıklarını ilk elden öğrenmek istiyoruz. Fakat bu görüşmeler onların özerklik taleplerini tanıdığımız anlamına gelmez" diye konuştu.

ABD'li komutan Votel, önceki gün Kobani'de PYD'nin silahlı kanadı YPG'nin de içinde yer aldığı Demokratik Suriye Güçleri yetkilileri ile görüşmüştü. Votel'in görüşmelerinde ana gündem maddesinin IŞİD'in merkezi Rakka'ya düzenlenecek operasyon olduğu belirtiliyor.

YORUM BIRAKIN
YORUMLAR  ( 0 Yorum )
Habere hiç yorum yapılmamış
BENZER HABERLER
Suriye'de Rusya'yı sarsan suikast!
İspanya İçişleri Bakanlığı, geçen yılın aralık ayında Türkiye'de yakalanan ve IŞİD üyesi olmakla suçlanan 2 İspanyol kadının Madrid'e getirildiğini duyurdu.
İtalya'da hafta sonu 6 bin göçmen kurtarıldı
Akdeniz'de İtalya ile Libya arasında kalan bölgede İtalyan güvenlik güçlerinin son iki günde 6 bine yakın kaçak göçmeni kurtarmasına karşın 10 göçmenin hayatını kaybettiği bildirildi.
''Tek hedefimiz Erdoğan'ı indirmek!''
Almanya'da toplanan Sosyalist Yeniden Kuruluş Partisi (SYKP) Türkiye'ye ve Cumhurbaşkanı Erdoğan'a kin kustu: Tek hedefimiz Erdoğan'ı indirmek!
CIA Başkanı’ndan Suudi Prens’e nişan
Türkiye’den sonra Suudi Arabistan’a geçen Amerikan Merkezi İstihbarat Örgütü CIA’nin Başkanı Mike Pompeo, burada Veliaht Prens Muhammed’e (57) terörle mücadeleye yaptığı katkıdan ötürü madalya verdi.
Baltimore'da sokağa çıkma yasağı kaldırıldı
ABD'nin Baltimore kentinde siyahi genç Freddie Gray'in gözaltındayken hayatını kaybetmesinin ardından çıkan olaylar nedeniyle uygulanan sokağa çıkma yasağı kaldırıldı.
Putin'in emri tüm dünyayı tedirgin etti!
ABD ile Rusya arasında gittikçe gerilen ilişkilerde durum nükleer boyutlara ulaştı.
AVUSTURYA'DAN SIĞINMACILARA ASKERİ SET
KERRUBİ AÇLIK GREVİNE BAŞLADI
ABD'DEN KUZEY KORE AÇIKLAMASI
BM GENEL SEKRETERİ'NDEN KUZEY KORE AÇIKLAMASI
İNGİLİZ BAKANDAN 'TÜRKİYE' AÇIKLAMASI
TİLLERSON'DAN KİM JONG UN AÇIKLAMASI
VENEZUELA HALKI ABD'NİN 'ASKERİ MÜDAHALE' İMASINA TEPKİ GÖSTERDİ
TRUMP'TAN IRKÇILIK AÇIKLAMASI
İSRAİLLİ DERNEKTEN AL JAZEERA'NIN KAPATILMASINA TEPKİ
ÇİN'DEN BMGK'NIN YENİ KUZEY KORE KARARINA TEPKİ
DUTERTE: İNSAN HAKLARI MI? CANI CEHENNEME!
MISIR'DA BOMBALI SALDIRI