Deprecated: Function mysql_numrows() is deprecated in /home/sivildus/public_html/head_contente.php on line 51
Erdoğan: ABD'nin PYD'ye desteğini kınıyoruz
Cumhurbaşkanı Erdoğan, Diyarbakır'da katıldığı toplu açılış töreninde yaptığı konuşmada ABD'nin PYD ve YPG'ye verdiği desteği eleştirdi.
28 Mayis 2016 - 20:45:02

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan Diyarbakır'da konuştu. Konuşmasının satırbaşları şöyle:

DİYARBAKIR'A YAPILAN YATIRIMLAR

"Açılışını yaptığımız 230 trilyon liralık bir yatırım olan Diyarbakır Havaalanı Terminal Binası'nın ülkemize hayırlı olmasını diliyorum. 5 milyon yolcu kapasiteli bu tesisin sosyal hayatin canlanmasında ciddi katkısı olacağına inanıyorum. Diyarbakır'a Ankara'ya, İstanbul'a, İzmir'e ve dünyaya adeta bir adım mesafesinde yakınlaştıran yeni terminal binasının hayırlı olmasını diliyorum. 558 trilyon lirayı geçiyor yapacağımız açılışların toplamı. Eğitimen sağlığa atacağımız birçok adımla Diyarbakır yeni bir dönüşüm yaşıyor. 

Biz bütünleştirmek için varız. Onun için bir olacağız, iri olacağız, diri olacağız, kardeş olacağız, hep birlikte Türkiye olacağız. 

Gençlik ve sporda, çeşitli spor tesislerinin çeşitli açılışlarını yapıyoruz. TOKİ'nin bin 24 adet konut ve sosyal tesisin açılışını yapıyoruz. Ağız ve diş sağlığı merkezi ile bir devlet hastanesini açıyoruz. Çok sayıda tarımsal destekleme ve hibe projesine imza atıldı. Yol, köprü üst geçit inşaatları tamamlandı. 

Biz geldiğimiz zaman 37 kilometre yol varken, onu 10 katına katladık. Niye onlar yıkar, biz yaparız farkımız bu. Ey benim Diyarbakırlı, Kürt kardeşim; bunlar sana bugüne kadar ne hizmet verdi? Bunlar yakıp, yıkmaktan başka ne yaptılar? Kardeşlerimi şehit etmekten, öldürmekten başka ne yaptılar? Bunlar öldürmek için, şehit etmek için var. Biz bu millete efendi olmaya değil, hizmetkar olmaya geldik. 

Ben Diyarbakır'a yaptığımız hizmetleri size anlatacak değilim. 2003-2014 yılları arası yaptığımız yatırımların tutarı 24 kattrilyon lira. Son 1,5 yılda bu terör belası sebebiyle ilavelerle 30 kattrilyon. Bu yatırımlar devam ediyor.

"BUNLAR ATEİST, BUNLAR ZERDÜŞT"

Bunlar camilerimizi yakmadılar, yıkmadılar mı; bunlar Ateist, Zerdüşt. Bunlar bizim değerlerimizle hareket etmiyorlar. Er veya geç Diyarbakırlı, Şırnaklı kardeşlerim bunların ne olduğuna inanacak. Er veya geç bunlara gereken dersi sandıkta verecek. Biz sandıkla hareket ediyoruz. Bunlar ise Kandil'le hareket ediyorlar. Biz gücümüzü halktan ve Hak'tan alıyoruz, farkımız bu. 

20 kilometre ötemizde Dürümlü mezrası var. Bölücü terör örgütü mensupları 15 ton bomba yüklü kamyonu patlatarak 16 kardeşimizin ölmesine yol açtılar mı? PKK'nın desteklemiş olduğu bir parti şu anda parlamentoda mı? Onlar PKK adına parlamentoda. Şimdi milletimiz 'Bizim vergilerimizle onlar maaş almamalı' diyor. Dokunulmazlık parlamentodan geçti, şimdi tutuştular. Şimdi yurt dışına kaçmaya başladılar, niye kaçıyorsunuz? Aynen paralel devlet yapılanması neyse aynen o. Onlar da, bunlar da kaçıyor. 

"SİLAHLAR GÖMÜLECEK, BETONLANACAK, KOORDİNATLARI VERİLECEK"

Kuru kuruya silah bırakmak değil, gömecek ve betonlayacak ve bunların koordinatları da verilecek. Yoksa bunlar bu işe çok alışıktır. Yoksa bırakırlar bir süre sonra gelir alırlar.

Diyarbakırlı işadamlarımızın bu ilanlar örnektir. Memnuniyetle ben de bunu okudu. Bölge halkının açık tavır almasıyla örgütün imkanını kaybedeceğine inanıyorum. Masum insanları paramparça ederek katleden bir örgüt ne bu toprakların, ne bu ülkenin bir parçası olamaz. İnsanların yaşadıkları evleri bombalarla tuzaklayan bir örgütle bölge halkının en küçük bir ilişkisi olamaz. Vatandaşlarımızın sokakları, dükkanları, araçları tahrip eden, yolları keserek TIR'ları yakıp yıkanları insanlıkla yan yana düşünmek mümkün değil.

Terör örgütünün asıl hesaplaşması bölge halkının inancı, kitabı, tarihi, kültürüyledir. Örgütün infaz ettiği kendi militanlarının sayısı devletin operasyonlarında ölenlerinden çok daha fazladır. Geçmişteki faili meçhullerinden söz ederler. Örgütün faili belli cinayetlerine tavır koymadıkça samimi olamazlar. Biz hakikatlerle yüzleşmekten çekinmedik. Biz geçmişte darbecilere, vesayet odaklarına karşı verdiğimiz mücadelede ne kadar samimiysek terörle mücadelede de o kadar samimiyiz. Bir canavara dönüşen bu örgütün tüm unsurlarıyla ülkemizden uzaklaştırılması şarttır. Bu operasyonlar sonuna kadar bunun için yapılıyor. Benim Diyarbakırlı, Şırnaklı, Vanlı kardeşim huzur bulana kadar devam edecek. 

Nerede olursa olsun, elinde silahla çıkan herkes karşısında güvenlik güçlerimizi bulur. Biz en başından beri demokrasi, refah, çoğulculuk, özgürlük gibi ilkeler içinde çözme gayreti içinde olduk. Kalkınma seferberliği anlayışıyla Doğu ve Güneydoğu Bölgesi'ne 13 yılda 280 kattrilyon liralık yatırım yaptık. Söz vermiştik, Batı'da ne varsa, Doğu'da da Güneydoğu'da da o olacak dedik. Yollarımız, havaalanlarımız, üniversiteler... Şimdi artık benim Güneydoğulu, Doğulu kardeşim artık kendi ilinde de üniversitesini okuyabiliyor. Hiçkimsenin aç ve açıkta kalmamasını temin ettik. 

Demokratik açılım dedik, milli birlik ve kardeşlik projesi dedik, çözüm süreci dedik. Onlar bundan da anlamadı. Eş başkanlardan bir tanesi Diyarbakır'da benim kardeşlerimi sokağa döktü, 53 kardeşimiz öldü. Yasin Börü burada öldü. Ya bunlarda vicdan diye bir şey yok. Bunlar insanlıktan nasibini almamış. Er veya geç bunlardan o intikam alınacaktır. 

ABD'YE YPG TEPKİSİ

PKK, PYD, YPG, DAEŞ bunların hiçbirinin birbirinden farkı yok, hepsi de terör örgütü. Amerika'nın PYD'ye, YPG'ye vermiş olduğu desteği, kınıyorum. Bize verilen söz bu değil. Bu bize verilen söz değil. Ben siyasetin dürüst yapılacağına inanan birisiyim. Bize dost olanlar, kalkıp da kendi askerini YPG'nin işaretleriyle Suriye'ye göndermemeli, gönderemez. 'Hala biz YPG'ye destek vermeye devam edeceğiz' diyenlere, lütfen gel de bizden dersini al. Yanlış yerde duruyorsunuz. Bütün bilgileri veriyoruz, ama attıklar adımlar yanlış. 

TERÖRLE MÜCADELE ve PARALEL DEVLET YAPILANMASI İLE MÜCADELE

Terörle mücadele operasyonlarında verdiğimiz şehitlere Allah'tan rahmet diliyorum. Güvenlik güçlerimiz Nusaybin ve Şırnak hariç diğer yerlerdeki operasyonlarını tamamlamıştır. Operasyonların tamamlanan ilçelerimizin yeniden ayağa kaldırılması için kapsamlı çalışmalar yürütüyoruz. 

Terör örgütü içinde olan vatandaşlarımıza sesleniyorum, terör örgütünün kucağından sıyrılın. Bu devlet adildir. Bu devletin anlayışı o katil terör örgütüyle asla mukayese edilmez. Şu anda operayonların yapılmış olanların tamamında çarpık kentleşme olan yerleri yıkıp, yeniden yaparak yaraları saracağız. Kimse açıkta kalmayacak. Herkes evini mekanını bulacak. Bu devlet adildir, endişeniz olmasın. 

Terör örgütle devletimizin arasındaki fark budur. Örgüt kan dökmenin, devletimiz de yaşatmanın peşindedir. Bu sürecin bölge halkı için milat olduğunu düşünüyorum. Vatandaşlarımızın devletinin yanında yer alarak 2023 hedeflerinin bir parçası olma iradesini ortaya koyacaklarına inanıyorum.  

Paralel devlet yapılanması için yeni bir karar aldık. MGK'nın tavsiye kararını hükümetimize gönderdik. Hükümetimiz de kararı aldıktan sonra, aynen terör örgütleri gibi bu da yargılanacaktır. PKK neyse, paralel devlet yapılanması da odur. 

YORUM BIRAKIN
YORUMLAR  ( 0 Yorum )
Habere hiç yorum yapılmamış
BENZER HABERLER
Batum CHP'yi ve Kılıçdaroğlu'nu topa tuttu
CHP'nin eski Genel Sekreteri Süheyl Batum, CHP'yi, Halk Tv'yi ve Kılıçdaroğlu'nu topa tuttu.
'2. bir kalkışmanı olacağı iddialarıyla ilgili bir istihbarat yok'
Başbakan Yardımcısı Numan Kurtulmuş, FETÖ'nün ikinci bir kalkışmada bulunacağı iddialarıyla ilgili bir istihbarat olmadığını, halkı endişeye sürüklememek gerektiğini, devletin bu konuda zaten teyakkuzda olduğunu söyledi.
Demirtaş'tan Diyarbakır'da flaş açıklama!
HDP Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, Diyarbakır'daki patlamada yaralananları ziyareti sonrasında flaş açıklamalarda bulundu.
CHP’li vekil hakkında casusluktan fezleke
Can Dündar’a MİT TIR’ları görüntülerini verdiği iddia edilen CHP Milletvekili Enis Berberoğlu hakkında 'casusluktan' fezleke hazırlandı.
Erdoğan: Tribünden izlemeyeceğiz oraya da ineceğiz
Cumhurbaşkanı Erdoğan Bursa'da Mesleki Eğitim Kampüsü açılışında konuştu.
Bülent Arınç: 'HDP koçbaşı gibi kullanılmıştır'
Bülent Arınç, 2015 Milletvekili Genel Seçimlerinde HDP’nin koçbaşı olarak kullanıldığını belirtti.
AVUSTURYA'DAN SIĞINMACILARA ASKERİ SET
KERRUBİ AÇLIK GREVİNE BAŞLADI
ABD'DEN KUZEY KORE AÇIKLAMASI
BM GENEL SEKRETERİ'NDEN KUZEY KORE AÇIKLAMASI
İNGİLİZ BAKANDAN 'TÜRKİYE' AÇIKLAMASI
TİLLERSON'DAN KİM JONG UN AÇIKLAMASI
VENEZUELA HALKI ABD'NİN 'ASKERİ MÜDAHALE' İMASINA TEPKİ GÖSTERDİ
TRUMP'TAN IRKÇILIK AÇIKLAMASI
İSRAİLLİ DERNEKTEN AL JAZEERA'NIN KAPATILMASINA TEPKİ
ÇİN'DEN BMGK'NIN YENİ KUZEY KORE KARARINA TEPKİ
DUTERTE: İNSAN HAKLARI MI? CANI CEHENNEME!
MISIR'DA BOMBALI SALDIRI
EN ÇOK OKUNANLAR