Deprecated: Function mysql_numrows() is deprecated in /home/sivildus/public_html/head_contente.php on line 51
Hükümetten 10 adımlık ekonomi paketi!
Hükümet Sözcüsü Nurettin Canikli, Bakanlar Kurulu sonrası kameralar karşısına geçti.
13 Haziran 2016 - 13:52:43

Canikli, hükümetin vergiden teşvik politikalarına kadar ekonomik büyümeyi hızlandıracak 10 adımlık ekonomi paketinin ana hatlarını açıkladı.

İşte Canikli'nin açıklamasından satır başları:

Toplantı da tarım sektörü detaylı bir şekilde ele alındı. Arazi tapulaştırılmasına yönelik kanun teklifi Meclis'e gelecek. Bu çerçeve de ekilemeyen arazilerin devlet tarafından kiraya verilmesi şeklinde bir imkan sağlanmaya çalışılıyor. Yine meraların işgal edilmesi önemli bir sorundur, cezalar arttırılacaktır. Başka ülkelerde verimli arazi kiralanması için de çalışmalar yürütülecektir.

NİTRATLI GÜBRE SATIŞI

Nitratlı gübreye yasak getirildi biliyorsunuz. Şuan stoklarda 280 bin ton nitratlı gübre bloke edilmiştir, satılmıyor artık. Bu konu ile ilgili altyapı çalışması da devam ediyor. 2017 Şubat ayına kadar yasak devam edecek Bundan sonra kullanımı takipli olarak serbest bırakılacak.

FİYATLARIN ARTMAMASI İÇİN ÖNLEMLER ALINDI

Kırmızı et üretimi ile ilgili yoğun tartışmalar yapılıyor biliyorsunuz. Et ve süt kurumu 15 bin ton et ithalatı için çalışma yapıyor. Talep artışının fiyatlara yansımaması için her türlü önlem alındı. Süt ihracatı ile ilgili bazı sorunlar var. İlk defa bu konuda müdahale yapıldı.

YATIRIMCILAR İÇİN DEV PAKET

Yatırım ortamına katkı sağlayacak çok büyük bir paketi önümüzdeki günlerde Meclis'e getireceğiz. Bu kapsamda önemli düzenlemeler yapılacak.

-Sözleşmelerde sadece bir nüsha üzerinden damga vergisi ve noter harcı alınacaktır.Bu 52 yıldır devam eden bir uygulama… 52 yıl sonra böyle bir düzenlemenin yapılması son derece önemlidir.

-İleri teknolojik şirketlerin alımında damga vergisi ve harç muafiyeti getirilecektir.

-Kamu ihalelerinde ihalenin iptal olması durumunda damga vergisi iade edilecek.

-Yüksek ve Orta teknoloji sınıfındaki kağıtların damga vergisinde indirim sağlanacak

-Yapılan yatırımlar için tahsis edilen arazilere emlak muafiyeti sağlanacak

-Yurt dışındaki fuarlara katılımda kolaylık sağlanacaktır.

-Şirket kuruluş ve şube açma izni ile ilgili bürokratik engeller kaldırılacak. Şirketlerin kuruluş aşamasında defter tasdik işlemlerinden para alınmayacak. Şirketlerin tasfiye süreçleri kolaylaştırılacak.

-AR-GE faaliyetlerin teşvik potansiyeli artırıyoruz.

-Birikimli hayat sigortalırından toplu çekme değil aylık ödeme şeklinde ödemeyi teşvik için yeni adımlar atılacak.

-İslam ülkelerinden sermaye akışı sağlamak için faizsiz finans kurumlarının önündeki tüm engelleri kaldırıyoruz.

-Uluslararası şirketlerin Türkiye'deki merkezlerine yönelik verdi istisnası getirilecek.

YABANCI İŞÇİLERE TURKUAZ KART

Nitelikli yabancıların ülkemizde çalışması için Turkuaz kart çıkarılacak. Bu uygulama dünyanın bir çok yerinde vardı. Artık ülkemizde de kullanılacak. Yabancı şirket ortaklarına Türkiye'de çalışma izni verilebilmesi için esneklik sağlanacak. Ülkemizde kısa süreli çalışanlar ve stajerlere imkan sağlanacak.

SORU-CEVAP BÖLÜMÜ

Almanya'ya karşı atılacak adımlar ve İncirlik'te gelinen son durum nedir?

Almanya'nın bir talebi vardı ama bu konuda verilmiş bir karar yoktur. Alman Parlamentosu'nda alınan talihsiz kararla ilgili bir çalışma yürütülüyor. Türkiye'nin böyle bir şeye kayıtsız kalması mümkün değil.

'Namaz kılmayan hayvandır' sözleri için bir adım atılacak mı? Cumhurbaşkanımızın diploması ile ilgili tartışmalara ne diyeceksiniz?

Cumhurbaşkanımızın diploması ile ilgili bütün açıklamalar yapıldı.Diploma üniversite tarafından paylaşıldı. Tüm gerçeklere rağmen yapılan tartışmalar kasıtlıdır ve ahlaki değildir.Söylediğiniz sözü biz de haber olarak duyduk. Suç teşkil eden bir konu varsa mutlaka gereken yapılır. Burada bu konu ile ilgili şahsi bir fikir belirtmenin doğru olmadığını düşünüyorum.

LGBTİ yürüyüşüne izin verilecek mi?

Bu tür izinler için bazı kriterler var. Yetkili merciler bir sakınca yoksa izin verir ve ilgili güvenlik tedbirleri alınır.

Atalay Filiz ile selfie çekilen polisler için nasıl bir değerlendirme yapacaksınız?

Soruşturma açıldı, soruşturmanın sonucuna göre gereken yapılacak.

Fethullah Gülen'in CIA ajanı olduğu iddialarına ne diyeceksiniz?

Paralel devlett yapılanması olarak bilinen terör örgütünün Türkiye gündeminden çıkarılması için yoğun çalışmalar yürütülüyor. Bu tür konuların ıspatı kolay şeyler değil. ispat etmek çok mümkün değil. Özellikle 'ajan' 'istihbarat' kelimelerinin geçtiği haberler ispatalanamaz. Ama biz mücadelemizi kararlılıkla yürütmete devam edeceğiz.

Yabancıya yatırım Türk işçilerin istihdamını kötü etkileyecek mi? Özel güvenlikte yapılan düzenleme ile ilgili bilgi alabilir miyiz?

Özel güvenlikle ilgili düzenleme yapılıyor. Taslak tamamlandıktan sonra nihai şekli verilecek. Şu aşamada net bir bilgi veremeyiz. Yabancıya teşvik hiç bir şekilde Türk işçileri etkilemeyecek. Bu durum negatif değil aksine pozitif bir etkili sağlayacak. İhtiyaç olmayan bir alanda zaten yurt dışından işçi gelmesi söz konusu değil.

YORUM BIRAKIN
YORUMLAR  ( 0 Yorum )
Habere hiç yorum yapılmamış
BENZER HABERLER
3 siyasi partiden ortak bildiri
AK Parti, CHP ve MHP ortak bildirisi Genel Kurul'da okundu. 'Alman Fedaral Meclisi'nin 1915 olaylarını 'Ermeni Soykırımı' olarak kabul etmesini TBMM olarak şiddetle kınıyoruz.' dendi.
Erdoğan: Bizden ürküyorlar!
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Merkez Bankası rezervinin 120 milyar dolar olduğunu belirterek, “Bu güç onları ürkütüyor” dedi.
Dokunulmazlık görüşmelerinde 1. madde oylanıyor
Uzun süredir gündemin en önemli tartışma konularından biri olan dokunulmazlıklar TBMM Genel Kurulu'nda görüşülüyor.
IŞİD'le mücadelede yeni askeri birlik dönemi
Irak Cumhurbaşkanı Fuad Masum, Musul’a operasyon yapılmasının düşünülmediğini ifade ederek, IŞİD ile mücadelede kullanılacak yeni bir ordunun kurulmaya başlandığını açıkladı.
Erdoğan ve Putin'den ortak basın toplantısı
İstanbul'da bir araya gelen ve 1 saat 40 dakika süren görüşmenin ardından Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Putin ortak basın toplantısı düzenliyor.
AK Parti'li Özeren: HDP'ye oy veren Kürt düşmanımdır
Antalya'nın Gündoğmuş İlçe Belediye Başkanı AK Parti'li Mehmet Özeren, kent merkezindeki ışıklı panoda mesaj yayınladı: HDP'ye gönülsüz oy veren korkaktır. Gönüllü oy veren alçaktır.
AVUSTURYA'DAN SIĞINMACILARA ASKERİ SET
KERRUBİ AÇLIK GREVİNE BAŞLADI
ABD'DEN KUZEY KORE AÇIKLAMASI
BM GENEL SEKRETERİ'NDEN KUZEY KORE AÇIKLAMASI
İNGİLİZ BAKANDAN 'TÜRKİYE' AÇIKLAMASI
TİLLERSON'DAN KİM JONG UN AÇIKLAMASI
VENEZUELA HALKI ABD'NİN 'ASKERİ MÜDAHALE' İMASINA TEPKİ GÖSTERDİ
TRUMP'TAN IRKÇILIK AÇIKLAMASI
İSRAİLLİ DERNEKTEN AL JAZEERA'NIN KAPATILMASINA TEPKİ
ÇİN'DEN BMGK'NIN YENİ KUZEY KORE KARARINA TEPKİ
DUTERTE: İNSAN HAKLARI MI? CANI CEHENNEME!
MISIR'DA BOMBALI SALDIRI
EN ÇOK OKUNANLAR