Suriye rejimi Halep'i tamamen kuşattı
BBC Türkçe'nin aktardığı habere göre; Suriye rejimi ilan ettiği 72 saatlik ateşkese rağmen saldırılarını sürdürdüğü Halep'in kuzeyinde Kastillo geçidini kontrol edebileceği noktalara ulaştı.
08 Temmuz 2016 - 11:21:22
 

Suriye'de rejime bağlı güçlerin, Halep'in kontrolü için stratejik öneme sahip Castello yolunu rejim karşıtlarından geri aldıkları bildirildi.

Bölgeden gelen haberler, şiddetli çatışmalar ve hava saldırılarından sonra Suriye ordusuna bağlı güçlerin Kastillo yolunun yaklaşık 1 km içlerine kadar ilerlediğine işaret ediyor.

Rejim karşıtı güçler ve hükümet kaynakları da yolun ulaşıma kapandığını söylüyor.

Saldırı, Suriye hükümetinin bayram nedeniyle ilan ettiği 72 saatlik ateşkeşin ilk saatlerinde gerçekleşti.

Rejim karşıtı gruplardan Festakim Birlikleri adına adına Reuters haber ajansına konuşan Zakaria Malahifji, "Şu an hiçkimse Halep'e giriş yapamaz ya da Halep'ten çıkamaz" dedi.

Malahifji, "Yol eskiden de tehlikesiz değildi, fakat şimdi mesele tehlikeli olup olmaması değil, tamamen kapatılmış durumda olması" diye konuştu.

Reuters'ın görüştüğü bir başka muhalif de, "Bütün gruplar çatışmaya destek birlikleri göndererek Castello yolundaki hakimiyetimizi geri kazanmaya çalıştı, ancak durum oldukça kötü” dedi.
Esad karşıtları, bölgede yaşayan 300 bin kişi dahil olarak üzere artık hiç kimsenin Halep'in doğusuna giriş ya da çıkış yapamayacağını söylüyor.

Suriye'nin resmi haber ajansı Sana ise, askeri kaynaklara atfen "ordunun Castello yolunda isyancıları püskürttüğünü ve kaçmaya çalışan, ajansın ifadesiyle, ''terörist grupları'' hedef aldıklarını" duyurdu. İngiltere merkezli Suriye İnsan Hakları Gözlemevi çatışmaların dün gece yarısı Halep'in kuzeybatısında alevlendiğini duyurdu.

Suriye'nin en büyük kentlerinden, bir zamanlar ülkenin ticaret ve sanayi merkezi olan Halep, 2012'den bu yana ikiye bölünmüş durumda. Şehrin batı kesiminde Liramon'a kadar olan bölge Suriye hükümetinin, doğusu ise isyancı grupların denetimi altında.

YORUM BIRAKIN
YORUMLAR  ( 0 Yorum )
Habere hiç yorum yapılmamış
BENZER HABERLER
Çin'den gelişmekte olan ülkeler için iki milyar dolarlık fon
Çin Devlet Başkanı Şi, gelişmekte olan ülkelere 2 milyar dolar yardımda bulunacaklarını açıkladı.
ABD'de Baltimore krizi büyüyor!
ABD'nin Maryland eyaletinin Baltimore kentinde, sokağa çıkma yasağı devreye girerken, sivil itaatsizlik gösteren bir grup, polis tarafından dağıtıldı.
İngiltere'de Brexit'e ilk onay
Avam Kamarası'ndaki 650 vekilden 498'i Brexit'i başlatacak Lizbon Anlaşması'nın 50. maddesini Başbakan Theresa May'in yürürlüğe sokmasını öneren tasarıyı destekledi.
Suriye Kürtleri: Rusya'nın IŞİD'e karşı savaşını destekliyor
RUSYA'NIN SURIYE'DEKI SALDIRILARIYLA ILGILI SPUTNIK'E KONUŞAN SURIYE KÜRTLERI ULUSAL MECLISI (ENKS) YÖNETICISI MISTEFA HANIFI, RUSYA'NIN SURIYE'DE IŞİD'E YÖNELIK SALDIRILARINI DESTEKLEDIKLERINI VURGULADI. HANIFI, RUSYA'NIN TERÖRE KARŞI SAVAŞMASINI MEMNUNIYETLE KARŞILADIKLARINI SÖYLEDI.
AB liderlerinden flaş 'Erdoğan' kararı!
Avrupa Birliği liderleri Donald Tusk ve Jean-Claude Juncker, 25 Mayıs'ta yapılacak NATO zirvesinde Cumhurbaşkanı Erdoğan ile görüşme kararı aldı.
İbadi: 'Terör örgütü DEAŞ'ın sonunu hazırladık'
Irak Başbakanı Haydar el-İbadi, IŞİD'i askeri yönden zayıflatarak sonunu hazırladıklarını söyledi.
AVUSTURYA'DAN SIĞINMACILARA ASKERİ SET
KERRUBİ AÇLIK GREVİNE BAŞLADI
ABD'DEN KUZEY KORE AÇIKLAMASI
BM GENEL SEKRETERİ'NDEN KUZEY KORE AÇIKLAMASI
İNGİLİZ BAKANDAN 'TÜRKİYE' AÇIKLAMASI
TİLLERSON'DAN KİM JONG UN AÇIKLAMASI
VENEZUELA HALKI ABD'NİN 'ASKERİ MÜDAHALE' İMASINA TEPKİ GÖSTERDİ
TRUMP'TAN IRKÇILIK AÇIKLAMASI
İSRAİLLİ DERNEKTEN AL JAZEERA'NIN KAPATILMASINA TEPKİ
ÇİN'DEN BMGK'NIN YENİ KUZEY KORE KARARINA TEPKİ
DUTERTE: İNSAN HAKLARI MI? CANI CEHENNEME!
MISIR'DA BOMBALI SALDIRI
EN ÇOK OKUNANLAR