Deprecated: Function mysql_numrows() is deprecated in /home/sivildus/public_html/head_contente.php on line 51
34 ülkeyle diplomatik hamle
Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu, "FETÖ'cü darbe girişimi" sonrası 34 ülkeden mevkidaşları ve bazı uluslarası kuruluşların genel sekreterleriyle telefonda görüştü
18 Temmuz 2016 - 02:39:05

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, seçilmiş hükümete karşı gerçekleştirilen "FETÖ'cü darbe girişimi" sonrası dün ve bugün kendisini telefonla arayan çok sayıda yabancı ülke dışişleri bakanı ve uluslararası kuruluşların genel sekreteri ile görüşerek yoğun bir telefon diplomasisi trafiği gerçekleştirdi.

Diplomatik kaynaklardan edinilen bilgiye göre, Bakan Çavuşoğlu, bu akşam saatlerinde Kırgızistan Dışişleri Bakanı Erlan Abdildaev ve Ürdün Dışişleri Bakanı Naser Judeh ile gerçekleştirilen son telefon diplomasisiyle birlikte toplam 34 ülkeden mevkidaşları ile görüştü.

 ABD'DEN YENİ ZELLANDA'YA KADAR TEMAS

Aralarında AB Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi de dahil olmak üzere, ABD, Almanya, Arnavutluk, Azerbaycan, Birleşik Arap Emirlikleri, Bulgaristan, Estonya, Fas, Filistin, Fransa, Gürcistan, Hırvatistan, İngiltere, Irak, İran, İtalya, Kanada, Katar, Kırgızistan, Kosova, Libya, Lübnan, Macaristan, Makedonya, Malta, Pakistan, Ruanda, Suudi Arabistan, Ukrayna, Ürdün, Yemen, Yeni Zelanda ve Yunanistan dışişleri bakanları Çavuşoğlu ile temasta bulundu.

TÜRKİYE'YE DESTEK MESAJLARI

Çavuşoğlu ayrıca Azerbaycan Olağanüstü Haller Bakanı Kemaleddin Haydarov ve Avrupa Konseyi, NATO ve İslam İşbirliği Teşkilatı gibi uluslararası kuruluşların genel sekreterleri ile görüşmeler yaptı.

Söz konusu telefon görüşmelerinde tüm yetkililerin, Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu’na Türkiye’deki demokrasiye, demokratik süreç ile kurumlara, anayasaya ve seçilmiş hükümete destek verdiklerini, darbe teşebbüsünün kabul edilemez olduğunu ve Türkiye ile dayanışma içinde olduklarını vurguladıkları öğrenildi.

Bakan Çavuşoğlu da cevaben, verilen destek ve gösterilen dayanışma için muhataplarına hükümet ve millet adına teşekkürlerini iletti.

Öte yandan Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu'nun "FETÖ'cü darbe girişimi"ne ilişkin muhataplarıyla görüşmeye devam ettiği kaydedildi.

AA

YORUM BIRAKIN
YORUMLAR  ( 0 Yorum )
Habere hiç yorum yapılmamış
BENZER HABERLER
Çavuşoğlu'ndan AB kararına sert tepki
Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Avrupa Parlamentosu'nun Türkiye ile ilgili kararına ilişkin açıklama yaptı.
Musa Çam'ın ayağı takıldı yere düştü
AK Parti İstanbul Milletvekili Saral, TBMM'deki kavgayla ilgili muhalefetin iddialarına ilişkin, "Musa Çam, kesinlikle ve kesinlikle, Allah adına yemin ediyorum, ayağı takıldı yere düştü" dedi.
Cumhurbaşkanı Erdoğan Kral Selman ile Yemen'i görüştü
Cumhurbaşkanı Erdoğan ile Suudi Arabistan Kralı Selman, Yemen'deki son gelişmelerle ilgili telefon görüşmesi yaptı.
Türkiye'den Paris İklim Anlaşması hamlesi!
Anlaşmayı geçen yıl imzalayan Türkiye, Trump'ın çıkışı sonrası, onay sürecine ilişkin yol haritasını gözden geçirdi ve bu süreci askıya aldı.
Davutoğlu, Aleksis Çipras'ı kabul etti
Başbakan Ahmet Davutoğlu, temasları kapsamında geldiği New York’ta Yunanistan Başbakanı Alexis Çipras’ı kabul etti.
HDP’li Önder’den flaş koalisyon önerisi
HDP Ankara Milletvekili Sırrı Süreyya Önder, koalsiyon arayışları konusunda öneride bulundu.
AVUSTURYA'DAN SIĞINMACILARA ASKERİ SET
KERRUBİ AÇLIK GREVİNE BAŞLADI
ABD'DEN KUZEY KORE AÇIKLAMASI
BM GENEL SEKRETERİ'NDEN KUZEY KORE AÇIKLAMASI
İNGİLİZ BAKANDAN 'TÜRKİYE' AÇIKLAMASI
TİLLERSON'DAN KİM JONG UN AÇIKLAMASI
VENEZUELA HALKI ABD'NİN 'ASKERİ MÜDAHALE' İMASINA TEPKİ GÖSTERDİ
TRUMP'TAN IRKÇILIK AÇIKLAMASI
İSRAİLLİ DERNEKTEN AL JAZEERA'NIN KAPATILMASINA TEPKİ
ÇİN'DEN BMGK'NIN YENİ KUZEY KORE KARARINA TEPKİ
DUTERTE: İNSAN HAKLARI MI? CANI CEHENNEME!
MISIR'DA BOMBALI SALDIRI
EN ÇOK OKUNANLAR