Deprecated: Function mysql_numrows() is deprecated in /home/sivildus/public_html/head_contente.php on line 51
Dışişlerinde 15 Temmuz stratejisi
Ankara, 15 Temmuz darbe girişimiyle ilgili yabancı basında yer alan ağır ithamlara karşı harekete geçti.
24 Temmuz 2016 - 22:55:38
 

Ankara, 15 Temmuz darbe girişimiyle ilgili yabancı basında yer alan olumsuz değerlendirmelere ve ağır ithamlara karşı harekete geçti. Dışişleri Bakanlığı başta olmak üzere, dünyayı Fethullahçı Terör Örgütü’nün (FETÖ) darbe girişimiyle ilgili doğru bilgilendirmek amacıyla birçok kurum seferber edildi. Darbe girişimiyle ilgili gelişmeleri doğru ve kapsamlı bir şekilde anlatmak için atılan adımlardan bazıları şöyle: 

TELEFON DİPLOMASİSİ

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, darbe girişimiyle ilgili olarak 44 ülkenin Dışişleri Bakanı ve 3 uluslararası kuruluş genel sekreteri ile telefon görüşmesi gerçekleştirdi. Çavuşoğlu, yabancı ülke temsilcilerine birinci ağızdan yaşananları ve alınan önlemleri anlattı. 

KRİZ MERKEZİ

Dışişleri Bakanlığı’nda kriz merkezi kuruldu. Gelen çağrılar ve talepler merkezde tek tek not edildi. Arayanlara darbe girişimiyle ilgili bilgi verildi.

YENİ BİRİM DEVREDE

Dışişleri Bakanlığı’nda yakın zamanda kurulan ‘Kamu Diplomasisi ve Sivil Toplum’ birimi, darbe girişimi sonrasında yabancı basındaki değerlendirmeleri de dikkate alarak yapılması gerekenlere ilişkin bilgi notları hazırladı. Bu notlar, Türkiye’nin dış temsilciliklerine gönderildi. Darbe girişimiyle ilgili bakanlığın İngilizce açıklaması da dış dünyaya iletildi. Başbakanlık ve ona bağlı Yurtdışı Türkler ve Akrabalar Topluluğu başta olmak üzere de birçok kurum darbe girişimiyle ilgili gelişmeleri anbean yurtdışındaki teşkilatlara, Türk toplumuna iletti. 

SOSYAL MEDYA

Türkiye’nin dış temsilciliklerinin sosyal medya hesaplarından darbe girişimi ile ilgili bilgiler ve görüntüler paylaşıldı. Büyükelçilikler, yabancı ülkelerdeki Türk sivil toplum kuruluşlarıyla ortak hareket ederek halkın doğru bilgilendirmesine destek oldu. Büyükelçilikler, gerektiğinde bulundukları ülkenin Dışişleri Bakanlığı’na giderek ilgili makamları bilgilendirdi. 

FETÖ ANLATILDI

Ankara’da bulunan yabancı misyon temsilcilerine, 18 Temmuz günü Dışişleri Bakanlığı’nda Müsteşar Yardımcısı Ahmet Muhtar Gün tarafından 15 Temmuz darbe girişimi ve FETÖ terör örgütü hakkında bilgi verildi. 

ÖN YARGIYLA MÜCADELE

Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Tanju Bilgiç, uluslararası basın organlarında yer alan darbecilere yönelik kovuşturmalarla ilgili iddialara yanıt verdi. Bilgiç, “Olmamış bir durum ve varsayımlar üzerinden Türkiye’nin darbecilere karşı almakta olduğu yasal tedbirler ve kovuşturmalar hakkında önyargılı ve kabul edilemez eleştirilerde bulunulabildiğini de maalesef görmekteyiz. Bu darbe teşebbüsünde bulunanlara destek vermek demektir” diyerek sert tepki verdi.

DÜNYA KAMUOYUNA SESLENDİ

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, haksız eleştirilerin ve yanlış değerlendirmelerin önüne geçmek için yabancı basın yayın kuruluşlarına röportaj verdi.

 

YORUM BIRAKIN
YORUMLAR  ( 0 Yorum )
Habere hiç yorum yapılmamış
BENZER HABERLER
''Söz söyleyenler bir kere dönsünler, o teröristlere laf söylesinler"
Başbakan Yardımcısı Akdoğan, "Terörist unsurlar yerleşim yerlerini terk etmelidir ve buralarda halkın iradesine ipotek koyacak şekilde faaliyetler yapmamalıdır" dedi.
''İran’la Arap ülkelerinin karşı karşıya gelmesine de gerek yok"
Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Suudi Arabistan’ın Yemen’de Husi militanlarının ilerleyişini durdurmak için başlattığı askeri operasyonla ilgili, "Kesim çözüm siyasi çözümdür. İran’la Arap ülkelerinin karşı karşıya gelmesine de gerek yok" dedi
Çavuşoğlu: Yabancı milisler Suriye'yi derhal terk etsinler
Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu, Suudi Arabistan'da düzenlenen İslam İşbirliği Teşkilatı toplantısında, ''Rejim, gerçek bir siyasi geçiş için muhalefetle doğrudan görüşmeler yapmak üzere müzakere masasına dönmeli. Yabancı milislerin Suriye'yi hemen terk etmesi gerektiğine dair güçlü bir mesaj göndermeliyiz' dedi.
DBP'li Sakık: Siz FETÖ'yle sevişirken bizi ezdiniz
Ağrı Belediye Başkanı DBP'li Sırrı Sakık, "KHK'lar çözüm değil. Bunları FETÖ grubuna karşı yaptınız. Biz Kürtler bu ülkenin çimleriyiz. Siz FETÖ'yle sevişirken, flört ederken bizi ezdiniz. Şimdi FETÖ'yle kavga ediyorsunuz, yine dönüp bize acılar yaşatıyorsunuz" dedi.
Erdoğan: Fransa'dan endişe duyuyoruz
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Fransa'daki kaosla ilgili önemli açıklamalar yaptı.
Erdoğan 18. Muhtarlar buluşmasında konuşuyor
Cumhurbaşkanı Erdoğan 18. Muhtarlar buluşmasında konuşuyor..
AVUSTURYA'DAN SIĞINMACILARA ASKERİ SET
KERRUBİ AÇLIK GREVİNE BAŞLADI
ABD'DEN KUZEY KORE AÇIKLAMASI
BM GENEL SEKRETERİ'NDEN KUZEY KORE AÇIKLAMASI
İNGİLİZ BAKANDAN 'TÜRKİYE' AÇIKLAMASI
TİLLERSON'DAN KİM JONG UN AÇIKLAMASI
VENEZUELA HALKI ABD'NİN 'ASKERİ MÜDAHALE' İMASINA TEPKİ GÖSTERDİ
TRUMP'TAN IRKÇILIK AÇIKLAMASI
İSRAİLLİ DERNEKTEN AL JAZEERA'NIN KAPATILMASINA TEPKİ
ÇİN'DEN BMGK'NIN YENİ KUZEY KORE KARARINA TEPKİ
DUTERTE: İNSAN HAKLARI MI? CANI CEHENNEME!
MISIR'DA BOMBALI SALDIRI