Dışişlerinde 15 Temmuz stratejisi
Ankara, 15 Temmuz darbe girişimiyle ilgili yabancı basında yer alan ağır ithamlara karşı harekete geçti.
24 Temmuz 2016 - 22:55:38
 

Ankara, 15 Temmuz darbe girişimiyle ilgili yabancı basında yer alan olumsuz değerlendirmelere ve ağır ithamlara karşı harekete geçti. Dışişleri Bakanlığı başta olmak üzere, dünyayı Fethullahçı Terör Örgütü’nün (FETÖ) darbe girişimiyle ilgili doğru bilgilendirmek amacıyla birçok kurum seferber edildi. Darbe girişimiyle ilgili gelişmeleri doğru ve kapsamlı bir şekilde anlatmak için atılan adımlardan bazıları şöyle: 

TELEFON DİPLOMASİSİ

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, darbe girişimiyle ilgili olarak 44 ülkenin Dışişleri Bakanı ve 3 uluslararası kuruluş genel sekreteri ile telefon görüşmesi gerçekleştirdi. Çavuşoğlu, yabancı ülke temsilcilerine birinci ağızdan yaşananları ve alınan önlemleri anlattı. 

KRİZ MERKEZİ

Dışişleri Bakanlığı’nda kriz merkezi kuruldu. Gelen çağrılar ve talepler merkezde tek tek not edildi. Arayanlara darbe girişimiyle ilgili bilgi verildi.

YENİ BİRİM DEVREDE

Dışişleri Bakanlığı’nda yakın zamanda kurulan ‘Kamu Diplomasisi ve Sivil Toplum’ birimi, darbe girişimi sonrasında yabancı basındaki değerlendirmeleri de dikkate alarak yapılması gerekenlere ilişkin bilgi notları hazırladı. Bu notlar, Türkiye’nin dış temsilciliklerine gönderildi. Darbe girişimiyle ilgili bakanlığın İngilizce açıklaması da dış dünyaya iletildi. Başbakanlık ve ona bağlı Yurtdışı Türkler ve Akrabalar Topluluğu başta olmak üzere de birçok kurum darbe girişimiyle ilgili gelişmeleri anbean yurtdışındaki teşkilatlara, Türk toplumuna iletti. 

SOSYAL MEDYA

Türkiye’nin dış temsilciliklerinin sosyal medya hesaplarından darbe girişimi ile ilgili bilgiler ve görüntüler paylaşıldı. Büyükelçilikler, yabancı ülkelerdeki Türk sivil toplum kuruluşlarıyla ortak hareket ederek halkın doğru bilgilendirmesine destek oldu. Büyükelçilikler, gerektiğinde bulundukları ülkenin Dışişleri Bakanlığı’na giderek ilgili makamları bilgilendirdi. 

FETÖ ANLATILDI

Ankara’da bulunan yabancı misyon temsilcilerine, 18 Temmuz günü Dışişleri Bakanlığı’nda Müsteşar Yardımcısı Ahmet Muhtar Gün tarafından 15 Temmuz darbe girişimi ve FETÖ terör örgütü hakkında bilgi verildi. 

ÖN YARGIYLA MÜCADELE

Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Tanju Bilgiç, uluslararası basın organlarında yer alan darbecilere yönelik kovuşturmalarla ilgili iddialara yanıt verdi. Bilgiç, “Olmamış bir durum ve varsayımlar üzerinden Türkiye’nin darbecilere karşı almakta olduğu yasal tedbirler ve kovuşturmalar hakkında önyargılı ve kabul edilemez eleştirilerde bulunulabildiğini de maalesef görmekteyiz. Bu darbe teşebbüsünde bulunanlara destek vermek demektir” diyerek sert tepki verdi.

DÜNYA KAMUOYUNA SESLENDİ

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, haksız eleştirilerin ve yanlış değerlendirmelerin önüne geçmek için yabancı basın yayın kuruluşlarına röportaj verdi.

 

YORUM BIRAKIN
YORUMLAR  ( 0 Yorum )
Habere hiç yorum yapılmamış
BENZER HABERLER
Bakan Eroğlu: ‘Türkiye’yi büyük bir beladan kurtardık’
Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu, Süleyman Şah Türbesi’nin taşınarak Türkiye’nin ilerde yaşayabileceği büyük bir beladan kurtarıldığını kaydederek, “Bunu tarih şuuru olmayan, tarih vizyonu olmayan, tarihi olmayan insanlar bunu takdir edemez” d
HDP'nin TBMM Başkanlığı için adayı kim?
HDP Eş Genel Başkanı Demirtaş, TBMM başkanlığı için Mersin Milletvekili Dengir Mir Mehmet Fırat'ı aday göstereceklerini açıkladı.
'Demokrasi ve sandık hedef alınmıştır'
Başbakan Davutoğlu, dün teröristlerin askerlere ateş açtığını, savcının şehit edildiğini anımsatarak, "Bu saldırılarla Türk demokrasisi ve sandık hedef edinilmiştir" dedi.
'Mursi'nin idam kararının müftüden döneceğine inanıyoruz'
Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Yıldız, Mısır'da Muhammed Mursi'ye verilen idam kararına ilişkin, "Kararın müftüden döneceğine inanıyoruz" dedi.
Sebahat Tuncel ifadeye çağırıldı
Başsavcılık, "terör örgütü propagandası yapmak" suçundan hakkında 6 ayrı soruşturma yürütülen Sebahat Tuncel'i ifadeye çağırdı.
Yargıda devrim niteliğinde değişiklikler
Başbakan Davutoğlu, hazırladıkları yeni yargı reformunu anlattı. Paket, devrim niteliğinde yenilikler içeriyor.
AVUSTURYA'DAN SIĞINMACILARA ASKERİ SET
KERRUBİ AÇLIK GREVİNE BAŞLADI
ABD'DEN KUZEY KORE AÇIKLAMASI
BM GENEL SEKRETERİ'NDEN KUZEY KORE AÇIKLAMASI
İNGİLİZ BAKANDAN 'TÜRKİYE' AÇIKLAMASI
TİLLERSON'DAN KİM JONG UN AÇIKLAMASI
VENEZUELA HALKI ABD'NİN 'ASKERİ MÜDAHALE' İMASINA TEPKİ GÖSTERDİ
TRUMP'TAN IRKÇILIK AÇIKLAMASI
İSRAİLLİ DERNEKTEN AL JAZEERA'NIN KAPATILMASINA TEPKİ
ÇİN'DEN BMGK'NIN YENİ KUZEY KORE KARARINA TEPKİ
DUTERTE: İNSAN HAKLARI MI? CANI CEHENNEME!
MISIR'DA BOMBALI SALDIRI