Avrupa'dan 15 Temmuz itirafı
15 Temmuz darbe girişiminin ardından samimi bir şekilde Türkiye'ye destek vermeyen Avrupa'dan itiraf niteliğinde açıklamalar geldi.
13 Agustos 2016 - 11:58:16
 

Avrupa Birliği liderlerini 15 Temmuz darbe girişiminden sonra Türkiye'ye yeterli desteği vermemekle eleştiren Avrupa Konseyi Genel Sekreteri Thorbjörn Jagland ''Türkiye yollarını ayırma kararı verebilir'' uyarısında bulundu.

Charlie Hebdo ve Avrupa'da diğer saldırılardan sonra, bunların hepimize karşı yapılmış saldırılar olduğunu söyledik. Ancak Türkiye'de 250 insan ölmesine rağmen Türkler, hiç kimsenin yanlarında olmadığı duygusundalar.

Norveç televizyon kanalı NRK'ya konuşan Avrupa Konseyi Genel Sekreteri Thorbjörn Jagland, Türkiye'deki muhalefetin de darbe girişiminin ardından yeterli desteği görmemekten endişe duyduğunu belirterek ''Charlie Hebdo ve Avrupa'da diğer saldırılardan sonra, bunların hepimize karşı yapılmış saldırılar olduğunu söyledik. Ancak Türkiye'de 250 insan ölmesine rağmen Türkler, hiç kimsenin yanlarında olmadığı duygusundalar. Ülkedeki muhalefet Türkiye'ye gösterilen yetersiz desteğin Avrupa'yı, Türkiye'deki gelişmelerde sadece seyirci konumuna getirmesinden endişeli'' diye konuştu.

"DARBE GİRİŞİMİNİ KINAMAZSAK İNANDIRICI OLMAZ'' 

Beraberindeki heyet ile birlikte 15 Temmuz darbe girişiminin ardından Türkiye'yi ziyaret ederek Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, muhalefet liderleri ve sivil toplum kuruluşları temsilcileri ile görüşen Thornbjörn Jagland ''Ziyaretim sırasında Türkiye'deki insan hakları konusundaki endişelerimi açık şekilde belirttim. Ancak siz darbe girişimini kınamıyorsanız bunda bir inandırıcılık olmaz. Muhalefet darbe girişiminden sonra Avrupa'nın gelecekteki gelişmeler üzerinde etkisinin azalacağını söylüyor. Bu benim de korktuğum bir durum.'' dedi.

YAPILMAMASI GEREKEN ŞEY; TÜRKİYE İLE DİYALOG 

Thornbjörn Jagland ''Şu an yapılması gereken en önemli şey Türkiye ile hem hükümet, hem muhalefet hem de halen aktif olan insan hakları kuruluşları ile açık bir diyalog yürütmektir'' diye konuştu.

 

YORUM BIRAKIN
YORUMLAR  ( 0 Yorum )
Habere hiç yorum yapılmamış
BENZER HABERLER
Rusya ve Çin el sıkıştı!
Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ve Çin Devlet Başkanı Şi Cinping, Kuzey Kore krizinin çözümü için devreye girme kararı aldı.
IŞİD dünya mirasından sonra şimdi de...
Suriye ile Irak arasında Esad rejiminin kontrolündeki son sınır geçiş noktası da IŞİD militanlarının eline geçti.
İngiliz Times'tan PYD propagandası
PKK'yı terör örgütü olarak kabul eden İngiltere'de yayımlanan The Times Gazetesi, PYD'li bir kadını kapak fotoğrafı yaptı.
Fransa'da genel seçimler başladı
Fransız seçmenler, Ulusal Meclis'te görev yapacak 577 milletvekilini belirlemek için sandık başında.
Juncker'den İngiltere tepkisi: Neden hala buradasın!
İngiltere ile gizli pazarlık yapmayacaklarını yineleyen AB Komisyonu Başkanı Juncker, salonda kendisini alkışlayan Nigel Farage'a yüklendi.
AB'den Erdoğan'ın restine yanıt
Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın sığınmacı anlaşması ve vize uygulaması konusunda resti çekmesinin ardından AB'den yanıt geldi...
AVUSTURYA'DAN SIĞINMACILARA ASKERİ SET
KERRUBİ AÇLIK GREVİNE BAŞLADI
ABD'DEN KUZEY KORE AÇIKLAMASI
BM GENEL SEKRETERİ'NDEN KUZEY KORE AÇIKLAMASI
İNGİLİZ BAKANDAN 'TÜRKİYE' AÇIKLAMASI
TİLLERSON'DAN KİM JONG UN AÇIKLAMASI
VENEZUELA HALKI ABD'NİN 'ASKERİ MÜDAHALE' İMASINA TEPKİ GÖSTERDİ
TRUMP'TAN IRKÇILIK AÇIKLAMASI
İSRAİLLİ DERNEKTEN AL JAZEERA'NIN KAPATILMASINA TEPKİ
ÇİN'DEN BMGK'NIN YENİ KUZEY KORE KARARINA TEPKİ
DUTERTE: İNSAN HAKLARI MI? CANI CEHENNEME!
MISIR'DA BOMBALI SALDIRI