HDP'li Pir, Erdoğan'a kaybedildiği söylenen adaları sordu
HDP Diyarbakır Milletvekili ve TBMM Dışişleri Komisyonu üyesi Ziya Pir, Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan'ın dün Lozan Anlaşması'yla ilgili sarf ettiği sözleri 2004'te Yunanistan'a geçtiği söylenen 16 adayı örnek göstererek eleştirdi.
30 Eylül 2016 - 14:06:24
Diken'in haberine göre, Pir şöyle dedi: "Lozan'da masaya oturanlar o anlaşmanın hakkını veremediler. Onlar veremedikleri için şimdi biz sıkıntı yaşıyoruz' demiş. Ege'deki 16 ada ortak vatanımızın bir parçasıydı ancak Tayyip Erdoğan, 2004'te bu vatanı böldü ve o toprakları Yunanistan'a kendi eliyle teslim etti. Vatana ihanetin anlamı neydi?"
'O ADALARDA YUNAN ASKERLERİ NÖBET TUTUYOR'

Ege'de, AKP döneminde Yunanistan'a devredildiği iddia edilen 16 adayla ilgili haber, 2012'de TRT Haber'in internet sitesinde de '16 ada Yunanistan'a geçti' başlığı ile yayınlanmıştı. Haberde, emekli kurmay albay Ümit Yalım'ın sözlerine de şöyle yer verilmişti: "Türk hükümeti Avrupa Birliği müzakerelerinde gün almak için adaların Yunanistan tarafından ele geçirilmesine göz yumdu. İlk olarak Türkiye açıklarındaki Eşek ve Bulamaç adaları kaptırıldı. 2004'ten bu yana Yunanistan tarafından Ege'deki 11 ve Akdeniz'deki beş ada ele geçirildi. Yunan askerleri bu adalarda nöbet tutuyor."
'VATANA İHANETİN ANLAMI NEYDİ?'

Kişisel Twitter hesabından açıklama yapan HDP'li Pir, şunları yazdı: "Eyyy RTE! 2004 yılına kadar Hurşit, Koyun (İzmir'in karşısında) Eşek, Bulamaç (eskiden Aydın il sınırlarında görünüyordu. 16 ada ortak vatanımızın bir parçasıydı ancak RTE 2004'te bu vatanı böldü ve o toprakları Yunanistan'a kendi eliyle teslim etti! Bu ada ve adacıklar Lozan Anlaşmasının Ek 2 nolu haritasında Türkiye egemenliği altındaki topraklar olarak görünmektedir. Bu alanlar ne karşılığında Yunanistan'a verildi? Halklarımız bu konuda acaba bilgi sahibi mi ve de razı mı? Peki muhtarlar ne diyor? O kadar vatanseverseniz, her partiden bir üye ya da size yakın kim varsa buyursunlar o adalara Yunanistan'ın izni olmadan gidelim! Bu arada; vatana ihanetin anlamı neydi?"

 
YORUM BIRAKIN
YORUMLAR  ( 0 Yorum )
Habere hiç yorum yapılmamış
BENZER HABERLER
AK Parti ve MHP'li belediyelere de kayyum atandı
İçişleri Bakanlığınca aralarında Batman ve Hakkari illeri Sur ilçesinin de aralarında bulunduğu 28 belediyeye kayyum atandı
Çankaya Köşkün'de patlama sonrası görüşme
Başbakan Yıldırım, İstanbul'da meydana gelen patlamayla ilgili olarak İçişleri Bakanı Ala ve Sağlık Bakanı Recep Akdağ ile Çankaya Köşkü'nde görüşüyor.
Albayrak: CHP vatandaşla dalga geçiyor
AK Parti milletvekili adayı Berat Albayrak, CHP’nin seçim vaatlerini ciddiye almadığını belirtti. “Yerel seçimlerde ihtiyaç sahibi her aileye 600 lira vaat etmişlerdi. Aldıkları hangi belediyede bunu gerçekleştirdiler?” diyen soran Albayrak, “Adeta vatandaşla dalga geçiyorlar” dedi.
Erdoğan'dan CHP grubundaki sloganlara suç duyurusu
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, CHP'nin dünkü TBMM Grup Toplantısı'nda, kendisine yönelik ahlak ve saygı sınırlarını aşan hadsiz sloganlar hakkında, CHP'li gruba suç duyurusunda bulundu.
CHP'li vekilden tişörtlü protesto: Sıradaki benim oğlum mu?
CHP'nin 92'nci kuruluş yıldönümü nedeniyle düzenlenen çelenk sunma törenine CHP Manisa Milletvekili Tur Yıldız Biçer üzerinde, 'Sıradaki benim oğlum mu?' yazılı tişörtle katıldı.
Kılıçdaroğlu'ndan bir gaf daha: Nerede bu büyükelçi?
Kılıçdaroğlu, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın danışmanı olarak görev yapan Hollanda Büyükelçisini sordu. Oysa ki Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan önceki gün katıldığı A Haber- ATV ortak yayınında, Hollanda Büyükelçisinin kendisinin danışmanı olduğunu ve bu sebeple Hollanda'da maslahatgüzarının görev yaptığını açıklamıştı.
AVUSTURYA'DAN SIĞINMACILARA ASKERİ SET
KERRUBİ AÇLIK GREVİNE BAŞLADI
ABD'DEN KUZEY KORE AÇIKLAMASI
BM GENEL SEKRETERİ'NDEN KUZEY KORE AÇIKLAMASI
İNGİLİZ BAKANDAN 'TÜRKİYE' AÇIKLAMASI
TİLLERSON'DAN KİM JONG UN AÇIKLAMASI
VENEZUELA HALKI ABD'NİN 'ASKERİ MÜDAHALE' İMASINA TEPKİ GÖSTERDİ
TRUMP'TAN IRKÇILIK AÇIKLAMASI
İSRAİLLİ DERNEKTEN AL JAZEERA'NIN KAPATILMASINA TEPKİ
ÇİN'DEN BMGK'NIN YENİ KUZEY KORE KARARINA TEPKİ
DUTERTE: İNSAN HAKLARI MI? CANI CEHENNEME!
MISIR'DA BOMBALI SALDIRI