Deprecated: Function mysql_numrows() is deprecated in /home/sivildus/public_html/head_contente.php on line 51
AK Parti, başkanlık için kolları sıvadı
MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli’nin, Başkanlık sisteminin önünü açacak Anayasa değişikliğine ilişkin Meclis desteği çıkışıyla AK Parti Anayasa değişikliği konusunda hızlı bir çalışma için kolları sıvadı.
13 Ekim 2016 - 11:29:43
 

AK Parti, Bahçeli’den gelen bu sürpriz destek karşısında öncelikle başkanlık sistemini de içerecek Anayasa değişiklik teklifinin metnini hazırlayacak. Bu süreçte MHP ve AK Parti kurmayları arasında da temasların başlaması ve teklif metninin, MHP’lilerin de görüşleri doğrultusunda hazırlanması bekleniyor. Bahçeli’nin önceki günkü grup toplantısındaki çıkışına, Başbakan Binali Yıldırım’ın, AK Parti’nin Anayasa değişikliğiyle ilgili teklifini kısa sürede gündeme getireceklerine ilişkin cevabı, kulislerdeki yeni Anayasa tartışmalarını birden alevlendirdi. AK Parti kurmayları, Bahçeli’nin çıkışının altında yatan nedenlerin ne olacağına ilişkin kafa yorarken, Meclis’te yapılacak bir oylamaya MHP’nin desteğinin önemi üzerinde duruyorlar. Meclis’te 317 milletvekili bulunan, ancak TBMM Başkanı İsmail Kahraman’ın oy kullanamamasından dolayı 316 oyu olan AK Parti, MHP’nin 40 milletvekiliyle destek vermesi durumunda referandum sınırı olan 330 aşmış oluyor. 

10 GÜNE KADAR HAZIR

AK Parti kurmayları, bundan sonraki süreçte MHP’lilerle aralarında görüşmelerin başlayabileceği değerlendirmesinde bulunurken, kendilerinin de Bahçeli’den gelen bu destek sözü karşısında öncelikli olarak Anayasa değişikliğine ilişkin teklif metnini hazırlamaya başlayacaklarını ifade ettiler. Teklif metninin bir hafta-10 gün içinde hazır hale getirilebileceğini belirten

AK Parti kurmayları, MHP’lilerle yapılacak temaslara göre daha önce zerinde uzlaşılan 60 maddenin metne dahil edilip edilmeyeceği konusu gibi detayların değerlendirileceğini kaydettiler.

MHP METNE BAKACAK

MHP kurmayları açısından AK Parti’nin hazırlayacağı metin, görüşmelerin başlaması için dönüm noktasını oluşturacak. Başkanlık sisteminin yanısıra hangi konuların Anayasa paketine dahil edileceğine bakacak olan MHP, bu metni gördükten sonra karşılıklı görüşmelerle teklifin çerçevesinin netleştirilmesini sağlamayı amaçlıyor.


Star

YORUM BIRAKIN
YORUMLAR  ( 0 Yorum )
Habere hiç yorum yapılmamış
BENZER HABERLER
Dağlıca'da yaralı düşen asker şehit oldu
Hakkari Dağlıca'da dün teröristlerle çıkan çatışmada şehit olan asker sayısı 4'e yükseldi.
Ferman Toprak'ın aracı kurşunlandı
Türkücü Ferman Toprak'ın, sahne aldığı gece kulübünün önüne park ettiği aracı kurşunlandı
Elazığ'da arazide patlama: 3 ölü
Elazığ'ın Palu ilçesinde, arazide meydana gelen patlama sonucu 3 kişi öldü.
Mahkemede Mehmet Dişli'den çelişkili ifadeler!
Darbe girişiminin kilit isimlerinden eski Tümgeneral Mehmet Dişli, hâkim karşısına çıktı.
Sosyal medyada terör propagandasına operasyon
Sosyal paylaşım sitelerinden terör örgütü PKK/KCK'nın propagandasını yapanlara yönelik operasyonda 15 kişi yakalandı.
Köy korucularının sosyal güvenceleri yok
Bir köy korucusunun sosyal güvencelerinin sağlanması talebiyle İçişleri Bakanlığı aleyhine açtığı dava Anayasa Mahkemesi’ne taşındı. Anayasa'nın üç maddesine aykırılık teşkil ettiği gerekçesiyle Ankara’ya giden dava AYM'den gelecek görüşe göre karara bağlanacak.
AVUSTURYA'DAN SIĞINMACILARA ASKERİ SET
KERRUBİ AÇLIK GREVİNE BAŞLADI
ABD'DEN KUZEY KORE AÇIKLAMASI
BM GENEL SEKRETERİ'NDEN KUZEY KORE AÇIKLAMASI
İNGİLİZ BAKANDAN 'TÜRKİYE' AÇIKLAMASI
TİLLERSON'DAN KİM JONG UN AÇIKLAMASI
VENEZUELA HALKI ABD'NİN 'ASKERİ MÜDAHALE' İMASINA TEPKİ GÖSTERDİ
TRUMP'TAN IRKÇILIK AÇIKLAMASI
İSRAİLLİ DERNEKTEN AL JAZEERA'NIN KAPATILMASINA TEPKİ
ÇİN'DEN BMGK'NIN YENİ KUZEY KORE KARARINA TEPKİ
DUTERTE: İNSAN HAKLARI MI? CANI CEHENNEME!
MISIR'DA BOMBALI SALDIRI
EN ÇOK OKUNANLAR