Deprecated: Function mysql_numrows() is deprecated in /home/sivildus/public_html/head_contente.php on line 51
"Akil İnsanlar" olumlu karşıladı
Akil İnsanlar Heyeti'nde yer alan isimler PKK'ya silah bırakma çağrısını olumlu bulurken, Türkiye'de "yeni bir sayfanın açıldığı" yönünde görüş bildirdi.
28 Subat 2015 - 14:45:41

Akil İnsanlar Heyeti'nde yer alan isimler, Başbakan Yardımcısı Yalçın Akdoğan ve İçişleri Bakanı Efkan Ala'nın, HDP Grup Başkanvekilleri Pervin Buldan, İdris Baluken ve HDP İstanbul Milletvekili Sırrı Süreyya Önder ile Dolmabahçe'deki Başbakanlık Ofisi'nde görüşmelerinin ardından yaptıkları ortak açıklamaya dair değerlendirmelerde bulundu.

"Beyaz sayfa"

Akil İnsanlar Heyeti Akdeniz Grubu Üyesi Hüseyin Yayman, ortak açıklamanın, çok önemli olduğunu söyledi.

Uzun zamandır böyle bir açıklama beklendiğini ifade eden Yayman, şöyle devam etti:

"Türkiye'de yeni bir dönem, yeni bir tarihin ve beyaz bir sayfanın açıldığının ilan edilmesidir. Türkiye'de silahlı mücadelenin, silahlı çatışma döneminin bir anlamda şiddetin son bulması bağlamında gerçekten çok çok önemli. Uzun zamandır böyle bir açıklama bekleniyordu. Ben HDP'nin açıklamasını, Kandil'de görüşüldüğü için Kandil tarafından da benimsendiği için bunun çok önemli olduğunu düşünüyorum. Bazı insanlar, "daha önce de örgüt bu tür açıklamaları yaptı ama mücadeleyi bırakmadı" demişti. Bugünkü bu şartlar diğerlerinden çok daha farklı çok daha olumlu bir noktadayız.

Türkiye'de gerçekten yeni bir dönem başlayacak ve bu anlamda 'yeni bir tarihin eşiğindeyiz' diyebiliriz. Bu, Türkiye'deki çözüm sürecinin kalıcılaşması noktasında çok çok önemli. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın başlattığı çözüm sürecinin, Başbakan Ahmet Davutoğlu tarafından da yine hükümet programına alınması Başbakan Yardımcısı Yalçın Akdoğan'ın değerlendirmeleri bunlar topyekün bir bütün olarak mütalaa edildiğinde biz çok somut olarak Türkiye'de artık yeni bir umudun, heyecanın oluştuğunu söyleyebiliriz."

"Çok değerli" 

Akil İnsanlar Heyeti Ege Bölgesi Grubu Başkanı Tarhan Erdem de, ortak açıklama yapılmasının, bazı konularda sağlanan anlaşmayı gösterdiğini söyledi. 

Genel seçim öncesi böyle bir anlaşmanın sağlanmasının Türkiye için çok değerli ve etkili olduğunu ifade eden Erdem, "Bu anlaşma basit bir mesele değil. İki taraf da bir parti. Açıklayan Sırrı Süreyya, yanında heyetin tamamı var. Başbakan Yardımcısı Akdoğan'ın yanında İçişleri Bakanı Ala, yani hükümet içindeki fiili, hukuki sorumlusu... İki heyetin bir araya gelmesi ve ortak bir metin okuması çözüme ulaşma noktasında çok değerli. Bundan sonra mırın kırın etmeden devam etmeleri gerekiyor. Bölünmeden korkanlar var ya, bölünmek isteyenler de var, bu ikisi ortak vatanda anlaşmış oldular" diye konuştu.

Erdem, PKK'ya silah bırakma çağrısına ilişkin de şunları kaydetti:

"Bu çağrı karşılık bulacaktır, şüphe etmiyorum. Öcalan'ın nabzı yoklamadan bunu yapması mümkün değil. Kongrede 'silahı bırakmayalım, hukuki süreci gördükten sonra bırakalım' diyecekler vardır ama 'kongreye hakim olamayacaktır' diye düşünüyorum. Şu anda eylemsizlik sürecine girilmiştir. 21 Mart'tan önce PKK kongresi toplanabilir, nevrozda silah bırakma kararı ilan edilebilir. Bundan sonra konuşulacak olan demokratik haklar, insan hakları, yönetme katılma meselesi... Yerinden yönetim sadece Kürtlerle ilgili değildir, tüm Türkiye ile ilgilidir. Yerinden yönetim olmazsa demokrasi gelişmez."

Erdem, "derin devlet ve derin Kürtlerden süreci provoke etmek isteyenlerin olabileceğini" dile getirerek, halkın yapılacak eylemlerin provokasyon olduğunu anlayacağını sözlerine ekledi.

"Irak'ta, Suriye'deki krizlere önemli etki sağlayacak"

Akil İnsanlar Heyeti Akdeniz Bölgesi Grubu Genel Sekreteri Tarık Çelenk ise açıklamaların, bazı konularda sağlanan anlaşmayı gösterdiğini söyledi. Çelenk, bahar dönemi için olumlu gelişmeler beklendiğini, bugün yapılan açıklamalarla bunun teyit edilmiş olduğunu kaydetti.

Silahsızlanma ve merkezden siyasete katılım aşamasında önemli bir sürecin yaşandığını belirten Çelenk, "Ankara'nın kararlılığıyla Öcalan'ın kararlılığıyla çözüm süreci bu aşamalara geldi" dedi.

Siyasetin yerelden değil, merkezden yapılmasının önemli olduğunu vurgulayan Çelenk, "Çözüm sürecindeki bu gelişmelerin, Irak'ta, Suriye'deki krizlere önemli etki sağlayacağını düşünüyorum. Beklenen gelişmelerdi. Çözüm sürecinin bu aşamaya gelmesinde başta Erdoğan olmak üzere bütün siyasi aktörlere teşekkür ediyorum."

 

 

 

K:AA

YORUM BIRAKIN
YORUMLAR  ( 0 Yorum )
Habere hiç yorum yapılmamış
BENZER HABERLER
Bakan Yılmaz: Çözüm süreci, insanların hakkını iade etmektir
Milli Savunma Bakanı İsmet Yılmaz, çözüm sürecinin, insanların hakkını iade etmek olduğunu söyledi.
Başbakan Davutoğlu'ndan çözüm sürecinde kararlılık mesajı
Başbakan Ahmet Davutoğlu, “Çözüm sürecini her ne olursa olsun sonuna kadar götüreceğiz” dedi.
'Sürece Sahip Çıkın'
Başbakan Ahmet Davutoğlu Öcalan'ın silahların bırakılması çağrısının ardından yeni bir döneme girildiğini söyledi. Davutoğlu tüm partileri sürece sahip çıkmaya çağırdı. Başbakan Davutoğlu MHP, CHP ve HDP liderlerine seslendi.
Anonslar, menüler Türkçe-Kürtçe olacak
Demokratik Toplum Kongresi, Güneydoğu’da Kürtçe kullanımının yaygınlaşması için kampanya başlatıyor. Belediyelerin anonslarını Türkçe ve Kürtçe yapması, lokantalarda iki dilli menü kullanılması hedefler arasında.
'Silahların gölgesinde barış olmaz'
Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Bu ülkede siyaset yapmak istiyorlarsa önce silahların gölgesinden kurtulacaklar. Silahların gölgesinde barış olmaz" dedi
Çözüm süreci yeni bir paradigma
İçişleri Bakanı Ala, çözüm sürecini değerlendirdi. Ala, "Biz yeni Türkiye derken, yeni paradigmadan bahsediyoruz" dedi.
AVUSTURYA'DAN SIĞINMACILARA ASKERİ SET
KERRUBİ AÇLIK GREVİNE BAŞLADI
ABD'DEN KUZEY KORE AÇIKLAMASI
BM GENEL SEKRETERİ'NDEN KUZEY KORE AÇIKLAMASI
İNGİLİZ BAKANDAN 'TÜRKİYE' AÇIKLAMASI
TİLLERSON'DAN KİM JONG UN AÇIKLAMASI
VENEZUELA HALKI ABD'NİN 'ASKERİ MÜDAHALE' İMASINA TEPKİ GÖSTERDİ
TRUMP'TAN IRKÇILIK AÇIKLAMASI
İSRAİLLİ DERNEKTEN AL JAZEERA'NIN KAPATILMASINA TEPKİ
ÇİN'DEN BMGK'NIN YENİ KUZEY KORE KARARINA TEPKİ
DUTERTE: İNSAN HAKLARI MI? CANI CEHENNEME!
MISIR'DA BOMBALI SALDIRI
EN ÇOK OKUNANLAR