Deprecated: Function mysql_numrows() is deprecated in /home/sivildus/public_html/head_contente.php on line 51
Herkes üzerine düşen sorumluluğu yerine getirmeli
HDP Eş Genel Başkanı Demirtaş, PKK'ya silah bırakma çağrısına ilişkin, "Bu sürecin barışa doğru evrilmesi konusunda herkes, 'üzerine düşen sorumluluğu yerine getirir' diye temenni ediyorum" dedi.
28 Subat 2015 - 17:31:00

HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, PKK'ya silah bırakma çağrısına ilişkin, "Umut ediyorum Türkiye halkları açısından hayırlara vesile olur. Bu sürecin barışa doğru evrilmesi konusunda herkes 'üzerine düşen sorumluluğu yerine getirir' diye temenni ediyorum" dedi. 

Demirtaş, gazetecilere yaptığı açıklamada, Başbakan Yardımcısı Yalçın Akdoğan ve İçişleri Bakanı Efkan Ala'nın, HDP grup başkanvekilleri Pervin Buldan, İdris Baluken, HDP İstanbul Milletvekili Sırrı Süreyya Önder ile Dolmabahçe'deki Başbakanlık Ofisi'nde bir araya gelmeleri sonrasında ortak açıklamalarına ilişkin, Türkiye'de müzakerelerin sağlıklı bir noktaya gelmesi konusunda önemli bir çağrı yapıldığını söyledi.

Müzakerelerin başlamasıyla Türkiye'de demokratikleşme, özgürlüklerin genişlemesi ve bununla eş zamanlı olarak kalıcı barışa doğru gidilmesi konusunda kritik bir aşamaya gelindiğini belirten Demirtaş, şöyle konuştu:

"Taraflar karşılıklı taahhütte bulunmuş oldu. HDP olarak bu süreçte katkı sunmaya gayret ettik. Bu aşamadan sonra hükumetin Türkiye toplumuna taahhütte bulunmuş olduğu demokratikleşme ilkeleri konusunda somut adımlara doğru ilerlemesi gerekir. PKK'nın da Öcalan'ın da silahsızlanma konusunda artık hazırlığını yapması gerekir. Karşılıklı senkronize bir şekilde süreci ilerletmek gerekir. Umut ediyorum Türkiye halkları açısından hayırlara vesile olur. Bu sürecin barışa doğru evrilmesi konusunda herkes, 'üzerine düşen sorumluluğu yerine getirir' diye temenni ediyorum."

İç Güvenlik Yasa Tasarısı

Demirtaş, barışın demokrasi ve özgürlüklerle bağlantısı unutulmadan hareket edilmesi halinde Parlamento'da görüşülmeye devam edilen İç Güvenlik Yasa Tasarısı'nın da gözden geçirilmesi gerektiğini savundu.

Demirtaş, "Hükumet bir yandan bu tasarıya ısrar edip, diğer yandan 'Demokrasi konusunda adımlar atıyorum' derse bu birbiriyle çelişkili durum olur. Güvenlik Yasası barış getirecek bir yasa tasarısı değildir. Bu bir tarafı. Öbür taraftan ise müzakerelerin başlayıp bütün o temel ilkelerin açıkça şeffaf bir şekilde tartışılacağı bir süreci de destekleyelim" dedi.

Çağrı metninde belirtildiği gibi 10 temel ilkede müzakerelerin yapılıp, genel bir konsensüs sağlanması halinde kongre toplanmasının hızlı bir şekilde gündeme geleceğini ifade eden Demirtaş, bir gazetecinin, "(2 yıl önce de benzer bir çağrı oldu. Ne silah bırakıldı ne de sınır dışına çekildi) şeklinde eleştiriler var. Ne düşünüyorsunuz?" sorusunu şöyle yanıtladı:

"Büyük haksızlık olur. İktidar köşeye sıkışmışsa bunu köşeye sıkıştıran bizim mücadelemizdir. Bu iktidarı kurtarma değil Türkiye toplumuna demokrasi, özgürlük manifestosu ve imkanı sunma girişimidir. Bu şekilde haksız ithamlarla kuru bir şekilde 'AKP'ye yaranma' amacıyla yapılmış birşey gibi algılanırsa çok ayıp ve yazık etmiş olurlar. Çok yoğun bir mücadeleyle bu noktalara getiriyoruz. Silahsızlanma, geri çekilme, ateşkes gibi durumlar gelişiyorsa bu barışseverlerin kazanımıdır. AKP'nin lütfu değildir, hediyesi değildir. Hep birlikte Türkiye'de barış isteyenlerin ortak emeği çabasıyla geldiğimiz noktayı barışseverlerin elinin tersiyle itmesi kabul edilemez bir durum olur. O zaman AKP'ye terk etmiş olursunuz barış alanını. Barışı biz kuruyoruz, inşa ediyoruz Türkiye halkları olarak. Bu hükumeti kurtarma operasyonu değil. Böyle düşünülmesi bu sürecin ciddiyetine denk düşmez. Yakışıksız olur. Süreç geri çekilmedekine benzer bir tıkanmayla karşılaşsın istemiyoruz. Bunun da yolu, hükumetin üzerine düşen görevleri, topluma verdiği sözleri, demokrasi ve özgürlükler konusunda, yeni anayasa konusunda hem adımlar hem taahhütlerle ilerlemesidir."

"Hep birlikte barışı çok istiyor, arzuluyoruz"

Bir gazetecinin, Başbakan Yardımcısı Yalçın Akdoğan'ın "Barışa çok yakınız" sözünü hatırlatması üzerine, Demirtaş, şunları söyledi:

"İnşallah. 'Biz barışa uzaklaşalım' diye uğraşmıyoruz. Hep birlikte barışı çok istiyor, arzuluyoruz. Bu hükumetin pratiğine bağlı. Hükumet yürüttüğü politika ile barış konusunda zerre kadar umut vermiyor. Attığı adımlarla zerre kadar barışa yaklaşmıyor. Güvenlik paketi, sokaktaki uygulamalarla tekçiliğe doğru kurduğu sistemle barışa yaklaşılmaz. Bütün bunlardan değişim, dönüşüm konusunda güven veren bir adıma doğru ilerleyecek hükumeti görüp, 'Barışa ne kadar yakınız' diye yorum yapabiliriz."

Irmak: Açıklama tarihi ve önemli

Demokratik Toplum Kongresi (DTK) Eş Başkanı ve HDP Şırnak Milletvekili Selma Irmak, PKK'ya silah bırakma çağrısının yapıldığı Dolmabahçe'deki görüşmeye ilişkin, "Bu aşamada ortak açıklamayı çok tarihi ve önemli buluyoruz" dedi.

Irmak, DTK Konferans Salonu'nda yaptığı basın toplantısında, Başbakan Yardımcısı Yalçın Akdoğan ve İçişleri Bakanı Efkan Ala'nın HDP grup başkanvekilleri Pervin Buldan, İdris Baluken ve HDP İstanbul Milletvekili Sırrı Süreyya Önder ile yaptığı görüşmeyi değerlendirdi. 

Görüşmenin ardından yapılan açıklamaları müzakere sürecinin kritik bir aşaması olarak değerlendirdiklerini kaydeden Irmak, "Bundan sonraki gelişmeler toplumun ve kamuoyunun beklediği gibi gerçekleşerek müzakereye geçebileceğini ya da süreçte yaşanılacak tıkanma sürecini hep birlikte göreceğiz. Bu aşamada ortak açıklamayı çok tarihi ve önemli buluyoruz. Müzakerelerin başlangıcı olarak işaretlemenin yanlış bir değerlendirme olmayacağını düşünüyorum" diye konuştu.

 "Eğer çözümü, müzakereyi geliştirmeyi ve böylesi tarihi bir adım atmayı düşünüyorsak bunu destekleyecek samimi bir şekilde davranılmalıdır" diyen Irmak, İç Güvenlik Paketi'nin yerine hak ve özgürlükleri genişleten bir paketin meclis gündemine getirilmesini istedi.

Irmak, şunları kaydetti:

"Hızla demokratik yasaların, hak ve özgürlüklerin demokratik siyasetin önünü açacak kimi tedbirlerin alınması gerekir ki bahar aylarında KCK böyle bir karar alarak Türkiye'ye yönelik silahlı mücadeleyi sona erdirsin. Daimi çatışmasızlık süreci başlatılmış olsun. Temenni ediyoruz ki bu barışa vesile olur. Bu barış artık kalıcılaşır. Halklarımız barış ve kardeşlik içerisinde yaşarlar. Bu ülke gerçekten bütün halkların inançların, kültürlerin mezarı olmaktan çıkar. Halkların dinlerin, düşüncelerin ve kimliklerin cenneti haline gelir.

 

 

 

 

 

 

 

 

K:AA

YORUM BIRAKIN
YORUMLAR  ( 0 Yorum )
Habere hiç yorum yapılmamış
BENZER HABERLER
“Recep Tayyip Erdoğan Türkiye’nin önündeki tek şanstır''
Gazeteci-yazar Yusuf Kaplan çözüm sürecinin önemine değinerek 'Bizim kaybedecek vaktimiz yok. Yoksa çözüm sürecini patlatacaklar' dedi.
AK Parti ve Hüda-Par heyeti biraraya geldi
AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Ayhan Sefer Üstün, Hüda-Par heyetiyle bir araya geldi.
'Çözüm Süreci topluma mal olmuş bir süreçtir'
Başbakan Davutoğlu, "Çözüm Süreci topluma mal olmuştur. Dolayısıyla "Çözüm Süreci şurada durdu' iddiasında bulunmak kimsenin tek başına kullanabileceği bir tasarruf değildir" dedi.
Başbakan Davutoğlu'ndan çözüm sürecinde kararlılık mesajı
Başbakan Ahmet Davutoğlu, “Çözüm sürecini her ne olursa olsun sonuna kadar götüreceğiz” dedi.
Çözüm Süreci Emin Ellerde
Başbakan Davutoğlu, Çözüm Süreciyle ilgili yetkilendirdikleri arkadaşların yaptığı açıklamalar dışında hiçbir açıklamanın kıymetinin bulunmadığını söyledi.
Annelerden silah bırakma çağrısına destek
PKK'ya silah bırakma çağrısı, çocukları kandırılarak dağa götürülen ya da onları teröre kurban veren annelerden de destek gördü.
AVUSTURYA'DAN SIĞINMACILARA ASKERİ SET
KERRUBİ AÇLIK GREVİNE BAŞLADI
ABD'DEN KUZEY KORE AÇIKLAMASI
BM GENEL SEKRETERİ'NDEN KUZEY KORE AÇIKLAMASI
İNGİLİZ BAKANDAN 'TÜRKİYE' AÇIKLAMASI
TİLLERSON'DAN KİM JONG UN AÇIKLAMASI
VENEZUELA HALKI ABD'NİN 'ASKERİ MÜDAHALE' İMASINA TEPKİ GÖSTERDİ
TRUMP'TAN IRKÇILIK AÇIKLAMASI
İSRAİLLİ DERNEKTEN AL JAZEERA'NIN KAPATILMASINA TEPKİ
ÇİN'DEN BMGK'NIN YENİ KUZEY KORE KARARINA TEPKİ
DUTERTE: İNSAN HAKLARI MI? CANI CEHENNEME!
MISIR'DA BOMBALI SALDIRI