Darbe Komisyonu'nda Kışanak gerilimi
15 Temmuz FETÖ Darbe Girişimini Araştırmak için kurulan Meclis Araştırma Komisyonu, bugünkü oturumuna HDP’liler ile AK Partililer arasında Gültan Kışanak gerilimi ile başladı. Komisyona gelen çok sayıda HDP milletvekili, Kışanak’ın Komisyondaki sunumunun ardından gözaltına alındığını hatırlatarak, “Dün burada dinlediğiniz Gültan Kışanak’ı aldırdınız. Gözaltı talimatı verdirdiniz” tepkisini gösterdi.
26 Ekim 2016 - 11:55:18
 

Komisyon üyesi HDP’li Mithat Sancar, Kışanak ile ilgili konuşmak için söz istedi. Başkan Reşat Petek ise gündem dışında söz vermenin usul dışı olduğunu belirtti. Bunun üzerine HDP’liler tepki gösterdi. Başkan Petek’in üzerine doğru yürüyen HDP’liler, “Siz talimat verdiniz. Bu komisyon talimat verdi. Bir belediye başkanı buradan çıkınca gözaltına alındı. Bu komisyon darbeleri araştırmak için değil meşrulaştırmak için kullanılıyor. Meclise darbe yapıyorsunuz. Siz darbecisiniz” eleştirilerini yöneltti.

SALONU TERKETTİLER

Başkan Petek ise “Hukuk, iç tüzük çerçevesinde Komisyonu çalıştırıyorum. Başkandan izinsiz bir milletvekilinin açıklama yapma hakkı yoktur” karşılığını verirken, “Şov yapıyorsunuz” tepkisini gösterdi. HDP’liler ise “Şov yapan sizsiniz” karşılığını verdi. HDP’lilerin söz isteme talebine CHP’li üyelerden de destek geldi. CHP’li üye Sezgin Tanrıkulu, Petek’e, “Siz komisyon başkanısınız sınıf başkanı değilsiniz” dedi. HDP’liler Petek’in söz vermemesi üzerine komisyon toplantı salonunu terkettiler. 

Darbe Komisyonunda Kışanak gerilimi

Fotoğraflar: Selahattin Sönmez

 

TOPLANMA ÇAĞRISI

Öte yandan HDP ve DBP, gözaltı kararları ve uygulamaları protesto çağrısı yaptı. HDP Eş Genel Başkanları Selahattin Demirtaş ile Figen Yüksekdağ’ın da bugün saat 11.00’de yapılacak protestoya katılacakları belirtildi. Valilikten yapılan yazılı açıklamada, 15 Ağustos’ta açık alanlarda yapılmak istenen etkinliklere yönelik alınan yasak kararı hatırlatılırken, halka ’sağduyu’ çağrısı yapıldı.

BELEDİYE’DEKİ ARAMA SAAT 05.20’DE BİTTİ

Büyükşehir Belediye Başkanı Gültan kışanak ve Eşbaşkan Fırat Anlı’nın dün akşamgözaltına alınmasından sonra evlerinde yapılan aramalar saat 23.20’de sona ererken, Büyükşehir Belediye binasında yapılan arama ise bugün saat 05.20’ye kadar sürdü. Aramanın bitmesinden sonra polis Belediye önünde aldığı güvenlik tedbirlerini sürdürürken, saat 08.00 sıralarında Belediye yetkilileri ve daire başkanları kendi sorumluluklarında bulunan katlarda yapılan aramalardan sonra tespit yapıp tutanak tutmak için avukatlarla binaya girdikleri belirtildi.

Umut ERDEM/Hürriyet

YORUM BIRAKIN
YORUMLAR  ( 0 Yorum )
Habere hiç yorum yapılmamış
BENZER HABERLER
Mansur Yavaş AİHM'de!
CHP'nin 30 Mart 2014'teki yerel seçimlerde adayı olan Mansur Yavaş, Ankara seçimini AİHM’ye götürdü
Erdoğan istifa kampanyasına tepki gösterdi
Cumhurbaşkanı Erdoğan, Ankara'daki saldırıyla ilgili açıklama yaptı. Erdoğan "Bir yerlerde mutlaka bir zafiyet eksiklik vardır. Her olayda hemen istifa mekanizması doğru değil" dedi.
Kılıçdaroğlu yine AK Parti'ye yüklendi
CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, AK Parti'de yaşanan kongre süreciyle ilgili sert açıklamalarına devam etti.
Şimşek: Birkaç ayda önemli reformlar yapılacak
Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek önümüzdeki birkaç ayda önemli reformlar yapılacağını söyledi.
'Doğal kaynaklara dayanan ekonomiler zaman içinde çökecek'
Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Başdanışmanı Bülent Gedikli'den çarpıcı bir analiz geldi.
Erdoğan'dan Twitter'da önemli çağrı
Cumhurbaşkanı Erdoğan, paylaştığı mesajla, sigara içenlere dumansız, zehirsiz bir hayat için sigarayı bırakma çağrısında bulundu.
AVUSTURYA'DAN SIĞINMACILARA ASKERİ SET
KERRUBİ AÇLIK GREVİNE BAŞLADI
ABD'DEN KUZEY KORE AÇIKLAMASI
BM GENEL SEKRETERİ'NDEN KUZEY KORE AÇIKLAMASI
İNGİLİZ BAKANDAN 'TÜRKİYE' AÇIKLAMASI
TİLLERSON'DAN KİM JONG UN AÇIKLAMASI
VENEZUELA HALKI ABD'NİN 'ASKERİ MÜDAHALE' İMASINA TEPKİ GÖSTERDİ
TRUMP'TAN IRKÇILIK AÇIKLAMASI
İSRAİLLİ DERNEKTEN AL JAZEERA'NIN KAPATILMASINA TEPKİ
ÇİN'DEN BMGK'NIN YENİ KUZEY KORE KARARINA TEPKİ
DUTERTE: İNSAN HAKLARI MI? CANI CEHENNEME!
MISIR'DA BOMBALI SALDIRI