İsrail'in Mescid-i Aksa kazısına tepki
Birleşmiş Milletler Bilim, Eğitim ve Kültür Örgütü ( UNESCO) Dünya Miras Komitesince, İsrail’in Mescid-i Aksa’nın bulunduğu bölgedeki yasal olmayan kazı çalışmalarından derin endişe duyulduğu bildirildi.
27 Ekim 2016 - 00:40:24
 

Dünya Miras Komitesinde bugün kabul edilen kararda, "İsrailli işgalci yetkililerin ve iskan edilen yerlere yerleştirilen grupların, Doğu Kudüs'teki eski şehirde, Mescid-i Aksa'nın bulunduğu bölgedeki yasa dışı arkeolojik çalışmalarından derin endişe duyuyoruz." ifadesine yer verildi.

Komite kararında, İsrail'in, UNESCO'nun ilgili sözleşmelerine ve daha önce aldığı kararlara uygun olarak buradaki kazı çalışmalarına derhal son vermesi istendi. Mescid-i Aksa'nın El-Rahman kapısını İsrail'in derhal açması yolunda çağrıda bulunulan kararda, yine bu bölgede daha önce öngörülen 19 restorasyon projesinin gerçekleşmesine İsrail yönetiminin izin vermesi talep edildi.

İsrail güvenlik güçlerinin 30 Ekim 2014 tarihinde Mescid-i Aksa'daki bir tarihi kapı ve pencerelere verdiği maddi zararın üzüntüyle karşılandığı kaydedilen kararda, Mescid-i Assa'daki son durumu incelemek için UNESCO teknik heyetinin Doğu Kudüs'e yapacağı ziyaret konusunda İsrail'in bütün gerekli kolaylığı göstermesi beklentisi aktarıldı.

Kararda, Doğu Kudüs ve Mescid-i Aksa'nın Tehlike Altındaki Dünya Mirası listesinde kalması kararlaştırıldı.

Türkiye'nin başkanlık yaptığı oturumda, iki heyetin talebiyle yapılan kapalı oylamada, karar için 10 "Evet", 2 "Hayır"', 8 "Çekimser" oyu çıktı. Bir üye oylamaya katılmadı. Kararda, bu kutsal yerin Musevilikle bağına ilişkin herhangi bir ibare kullanılmadı.

UNESCO Yürütme Kurulunca, geçen hafta aldığı kararda, işgalci güç olarak ifade edilen İsrail'in, Kudüs'teki dini ve kutsal yerleri idare etme biçimi eleştirilirken, Kudüs'ün Müslümanlar, Hristiyanlar ve Museviler için kutsal bir kent olduğu ifade edilmişti.

Mescid-i Aksa'nın Müslümanlıkla bağlantısına özellikle dikkatin çekildiği kararda, İsrail'in buranın Musevilikle bir bağı olduğu savına ise yer verilmemişti.

YORUM BIRAKIN
YORUMLAR  ( 0 Yorum )
Habere hiç yorum yapılmamış
BENZER HABERLER
Ambargonun kalkmasının ilk açılışı Rusyadan
İran ile 6 Batı ülkesinin nükleer anlaşma imzalaması sonrası Tahran’a uluslararası yaptırımların kaldırılması bekleniyor. Yaptırımlar kaldırılmadan Rusya, İran’a yolcu uçağı satmak için görüşmeler yürüttüğünü açıkladı.
Makedonya erken seçime gidiyor
Makedonya'daki siyasi parti liderleriyle bir araya gelen AB Komiseri Hahn, "Krizin aşılması için gelecek yılın nisan ayı sonuna kadar erken seçime gidilmesi konusunda görüş birliğine vardık" dedi.
ABD'den PKK açıklaması!
ABD Dışişleri Bakanlığı, terör örgütü olarak tanımladıkları PKK’nın Musul'un DEAŞ'tan temizlenmesi için düzenlenecek operasyona katılmasını desteklemediklerini bildirdi.
Halep’e can koridoru Türkiye’yle açılıyor
Ankara, Esad rejiminin katliam yaptığı Halep için alarma geçti. Rusya ve İran'ın yanı sıra çok sayıda ülkeyle diplomatik trafik yürüten Türkiye'nin arabuluculuğu sonuç verdi. Muhaliflerle Şam rejimi, kentteki sivillerin tahliyesi için ateşkeste uzlaştı.
O ülkede şiddetli deprem!
Meksika'nın güneyinde 6,4 büyüklüğünde deprem meydana geldiği bildirildi.
Cep telefonlarında IŞİD resim ve bayrakları bulundu
Norveç’te bazı sığınmacıların cep telefonunda IŞİD bayraklarının ve kesilmiş kafa fotoğraflarının bulunması, IŞİD militanlarının sığınmacıların arasına karışarak Avrupa’ya giriş yaptığı yönünde endişeleri artırdı.
AVUSTURYA'DAN SIĞINMACILARA ASKERİ SET
KERRUBİ AÇLIK GREVİNE BAŞLADI
ABD'DEN KUZEY KORE AÇIKLAMASI
BM GENEL SEKRETERİ'NDEN KUZEY KORE AÇIKLAMASI
İNGİLİZ BAKANDAN 'TÜRKİYE' AÇIKLAMASI
TİLLERSON'DAN KİM JONG UN AÇIKLAMASI
VENEZUELA HALKI ABD'NİN 'ASKERİ MÜDAHALE' İMASINA TEPKİ GÖSTERDİ
TRUMP'TAN IRKÇILIK AÇIKLAMASI
İSRAİLLİ DERNEKTEN AL JAZEERA'NIN KAPATILMASINA TEPKİ
ÇİN'DEN BMGK'NIN YENİ KUZEY KORE KARARINA TEPKİ
DUTERTE: İNSAN HAKLARI MI? CANI CEHENNEME!
MISIR'DA BOMBALI SALDIRI