Deprecated: Function mysql_numrows() is deprecated in /home/sivildus/public_html/head_contente.php on line 51
İsrail'in Mescid-i Aksa kazısına tepki
Birleşmiş Milletler Bilim, Eğitim ve Kültür Örgütü ( UNESCO) Dünya Miras Komitesince, İsrail’in Mescid-i Aksa’nın bulunduğu bölgedeki yasal olmayan kazı çalışmalarından derin endişe duyulduğu bildirildi.
27 Ekim 2016 - 00:40:24
 

Dünya Miras Komitesinde bugün kabul edilen kararda, "İsrailli işgalci yetkililerin ve iskan edilen yerlere yerleştirilen grupların, Doğu Kudüs'teki eski şehirde, Mescid-i Aksa'nın bulunduğu bölgedeki yasa dışı arkeolojik çalışmalarından derin endişe duyuyoruz." ifadesine yer verildi.

Komite kararında, İsrail'in, UNESCO'nun ilgili sözleşmelerine ve daha önce aldığı kararlara uygun olarak buradaki kazı çalışmalarına derhal son vermesi istendi. Mescid-i Aksa'nın El-Rahman kapısını İsrail'in derhal açması yolunda çağrıda bulunulan kararda, yine bu bölgede daha önce öngörülen 19 restorasyon projesinin gerçekleşmesine İsrail yönetiminin izin vermesi talep edildi.

İsrail güvenlik güçlerinin 30 Ekim 2014 tarihinde Mescid-i Aksa'daki bir tarihi kapı ve pencerelere verdiği maddi zararın üzüntüyle karşılandığı kaydedilen kararda, Mescid-i Assa'daki son durumu incelemek için UNESCO teknik heyetinin Doğu Kudüs'e yapacağı ziyaret konusunda İsrail'in bütün gerekli kolaylığı göstermesi beklentisi aktarıldı.

Kararda, Doğu Kudüs ve Mescid-i Aksa'nın Tehlike Altındaki Dünya Mirası listesinde kalması kararlaştırıldı.

Türkiye'nin başkanlık yaptığı oturumda, iki heyetin talebiyle yapılan kapalı oylamada, karar için 10 "Evet", 2 "Hayır"', 8 "Çekimser" oyu çıktı. Bir üye oylamaya katılmadı. Kararda, bu kutsal yerin Musevilikle bağına ilişkin herhangi bir ibare kullanılmadı.

UNESCO Yürütme Kurulunca, geçen hafta aldığı kararda, işgalci güç olarak ifade edilen İsrail'in, Kudüs'teki dini ve kutsal yerleri idare etme biçimi eleştirilirken, Kudüs'ün Müslümanlar, Hristiyanlar ve Museviler için kutsal bir kent olduğu ifade edilmişti.

Mescid-i Aksa'nın Müslümanlıkla bağlantısına özellikle dikkatin çekildiği kararda, İsrail'in buranın Musevilikle bir bağı olduğu savına ise yer verilmemişti.

YORUM BIRAKIN
YORUMLAR  ( 0 Yorum )
Habere hiç yorum yapılmamış
BENZER HABERLER
Afrika Birliği: Katar krizi çözülmezse bu iş bizi de vuracak
Afrika Birliği, Katar ile bazı Arap ülkeleri arasındaki krizin diyalog yoluyla çözülmesi çağrısında bulundu.
Ekvador'da deprem bilançosu artıyor
Cumartesi günü Güney Amerika ülkelerinden Ekvador'u sarsan 7,8 büyüklüğündeki depremde ölenlerinin sayısının 480’e çıktığı açıklandı. 2 bin 560 kişinin yaralandığı ülkede bin 700 kişi de kayıp.
ABD’de binlerce mahkum yazılım hatası nedeniyle serbest kaldı
ABD'nin Washington eyaletinde, mahkumların ceza indirimlerini hesaplamakta kullanılan yazılımda yaşanan hata nedeniyle, son 13 yılda 3200'den fazla mahkumun erken bırakıldığı ortaya çıktı.
"Halep'te 10 günde 500 kişi öldü"
Suriye İnsan Hakları Gözlemevi, Rusya'nın hava bombardımanı eşliğinde rejimin Halep'e 1 Şubat'ta başlattığı saldırılarda 10 günde toplam 500 kişinin öldüğünü duyurdu. Gözlemevi'nin açıklamasına göre ölenlerden en az 100'ü sivil.
Esad'ın oğlu konuştu: Babama diktatör diyenler kör
Beşar Esed'in babası Hafız Esed'in adını taşıyan 15 yaşındaki oğlu 'Ülkemde olan korkunçlukları yaşıyor ve görüyorum. Babama diktatör diyenler kör' dedi.
''Beyaz polisleri öldürün''
Yeni Kara Panter Partisi üyesi ve African American Defense League kurucularından Mauricelm-Lei Millere'nin internet üzerinden siyahilere ayaklanma ve beyaz polisleri öldürme çağrısı yaptığı kaydedildi.
AVUSTURYA'DAN SIĞINMACILARA ASKERİ SET
KERRUBİ AÇLIK GREVİNE BAŞLADI
ABD'DEN KUZEY KORE AÇIKLAMASI
BM GENEL SEKRETERİ'NDEN KUZEY KORE AÇIKLAMASI
İNGİLİZ BAKANDAN 'TÜRKİYE' AÇIKLAMASI
TİLLERSON'DAN KİM JONG UN AÇIKLAMASI
VENEZUELA HALKI ABD'NİN 'ASKERİ MÜDAHALE' İMASINA TEPKİ GÖSTERDİ
TRUMP'TAN IRKÇILIK AÇIKLAMASI
İSRAİLLİ DERNEKTEN AL JAZEERA'NIN KAPATILMASINA TEPKİ
ÇİN'DEN BMGK'NIN YENİ KUZEY KORE KARARINA TEPKİ
DUTERTE: İNSAN HAKLARI MI? CANI CEHENNEME!
MISIR'DA BOMBALI SALDIRI