İsrail'in Mescid-i Aksa kazısına tepki
Birleşmiş Milletler Bilim, Eğitim ve Kültür Örgütü ( UNESCO) Dünya Miras Komitesince, İsrail’in Mescid-i Aksa’nın bulunduğu bölgedeki yasal olmayan kazı çalışmalarından derin endişe duyulduğu bildirildi.
27 Ekim 2016 - 00:40:24
 

Dünya Miras Komitesinde bugün kabul edilen kararda, "İsrailli işgalci yetkililerin ve iskan edilen yerlere yerleştirilen grupların, Doğu Kudüs'teki eski şehirde, Mescid-i Aksa'nın bulunduğu bölgedeki yasa dışı arkeolojik çalışmalarından derin endişe duyuyoruz." ifadesine yer verildi.

Komite kararında, İsrail'in, UNESCO'nun ilgili sözleşmelerine ve daha önce aldığı kararlara uygun olarak buradaki kazı çalışmalarına derhal son vermesi istendi. Mescid-i Aksa'nın El-Rahman kapısını İsrail'in derhal açması yolunda çağrıda bulunulan kararda, yine bu bölgede daha önce öngörülen 19 restorasyon projesinin gerçekleşmesine İsrail yönetiminin izin vermesi talep edildi.

İsrail güvenlik güçlerinin 30 Ekim 2014 tarihinde Mescid-i Aksa'daki bir tarihi kapı ve pencerelere verdiği maddi zararın üzüntüyle karşılandığı kaydedilen kararda, Mescid-i Assa'daki son durumu incelemek için UNESCO teknik heyetinin Doğu Kudüs'e yapacağı ziyaret konusunda İsrail'in bütün gerekli kolaylığı göstermesi beklentisi aktarıldı.

Kararda, Doğu Kudüs ve Mescid-i Aksa'nın Tehlike Altındaki Dünya Mirası listesinde kalması kararlaştırıldı.

Türkiye'nin başkanlık yaptığı oturumda, iki heyetin talebiyle yapılan kapalı oylamada, karar için 10 "Evet", 2 "Hayır"', 8 "Çekimser" oyu çıktı. Bir üye oylamaya katılmadı. Kararda, bu kutsal yerin Musevilikle bağına ilişkin herhangi bir ibare kullanılmadı.

UNESCO Yürütme Kurulunca, geçen hafta aldığı kararda, işgalci güç olarak ifade edilen İsrail'in, Kudüs'teki dini ve kutsal yerleri idare etme biçimi eleştirilirken, Kudüs'ün Müslümanlar, Hristiyanlar ve Museviler için kutsal bir kent olduğu ifade edilmişti.

Mescid-i Aksa'nın Müslümanlıkla bağlantısına özellikle dikkatin çekildiği kararda, İsrail'in buranın Musevilikle bir bağı olduğu savına ise yer verilmemişti.

YORUM BIRAKIN
YORUMLAR  ( 0 Yorum )
Habere hiç yorum yapılmamış
BENZER HABERLER
Hollanda Başbakanından saldırgan polislere tebrik!
Hollanda Başbakanı Mark Rutte, Rotterdam’da Türk vatandaşlarına yönelik polis şiddetini “Hem kararlı hem saygılı davrandılar” sözleriyle savundu.
Mısır'da halk yeniden ayaklandı!
Mısır'da İhvan grubunun çağrısı üzerine halk, dün sokaklara dökülerek darbeci Sisi yönetimini protesto ediyor.
Ukrayna'da yeni protesto dalgası başladı
Geçen yıl Batı yanlısı oluşumların ihtilal yaptığı Kiev, yeniden büyük protesto gösterilerine sahne oluyor.
Rusya: Türkiye uluslararası bir provokasyona dahil oluyor
Rusya Federasyon Konseyi Savunma Komitesi Başkan Yardımcısı Frants Klintseviç, Rus uçağının sınır ihlali gerekçesiyle Türkiye tarafından düşürülmesini ‘uluslararası provokasyon’ olarak değerlendirdi.
PYD sözde başkentini açıkladı
Reuters haber ajansına göre terör örgütü PYD ve müttefikleri, Suriye'de kurmaya çalıştıkları terörist devletin sözde başkentini ise Kamışlı olarak belirledi
Trump'ın sözcüsünden Astana açıklaması
ABD'nin 45. Başkanı Donald Trump döneminde Beyaz Saray Sözcüsü olarak görev yapacak olan Sean Spicer, Astana’daki Suriye görüşmelerinde yer alabileceklerini söyledi.
AVUSTURYA'DAN SIĞINMACILARA ASKERİ SET
KERRUBİ AÇLIK GREVİNE BAŞLADI
ABD'DEN KUZEY KORE AÇIKLAMASI
BM GENEL SEKRETERİ'NDEN KUZEY KORE AÇIKLAMASI
İNGİLİZ BAKANDAN 'TÜRKİYE' AÇIKLAMASI
TİLLERSON'DAN KİM JONG UN AÇIKLAMASI
VENEZUELA HALKI ABD'NİN 'ASKERİ MÜDAHALE' İMASINA TEPKİ GÖSTERDİ
TRUMP'TAN IRKÇILIK AÇIKLAMASI
İSRAİLLİ DERNEKTEN AL JAZEERA'NIN KAPATILMASINA TEPKİ
ÇİN'DEN BMGK'NIN YENİ KUZEY KORE KARARINA TEPKİ
DUTERTE: İNSAN HAKLARI MI? CANI CEHENNEME!
MISIR'DA BOMBALI SALDIRI
EN ÇOK OKUNANLAR