Türkiye ile Irak arasında önemli gelişme!
Türkiye ve Irak karşılıklı olarak vizeleri kaldırdı. Karar yarından itibaren geçerli olacak.
27 Ekim 2016 - 21:48:58
 

Türkiye’nin Bağdat Büyükelçisi Faruk Kaymakcı, 2014 yılından beri üzerinde çalışılan Türkiye ile Irak arasında resmi pasaportlara vizeyi kaldıran anlaşmanın nihayet 28 Ekim 2016 tarihinde yürürlüğe girdiğini, söz konusu anlaşma uyarınca diplomatik, hizmet ve hususi pasaport hamili Türk ve Irak vatandaşlarının Irak ve Türkiye’ye seyahat için artık vizeye gereksinim duymayacaklarını açıkladı.

Büyükelçi Kaymakcı, değişikliğin sadece diplomatik, hizmet ve hususi pasaportlar için geçerli olduğunu, umuma mahsus Irak pasaportlarına ise etiket vize, e-vize ve C1 (tedavi, turizm ve ticaret) vize uygulamasının devam ettiğini, Türkiye’nin vize koşullarını yerine getiren ve önerildiği şekilde başvuran Iraklılara aynı gün vize verebildiğini vurguladı.

Büyükelçi Kaymakcı, 2016 yılı başında başlatılan yeni vize uygulamaları ve kolaylıklarıyla, koşulları yerine getiren Iraklıların kolay ve hızlı bir şekilde vize alabilirken, Irak’tan Türkiye’ye ve diğer Avrupa ülkelerine yasadışı göçün ise önemli ölçüde azaltıldığını da kaydetti.

YORUM BIRAKIN
YORUMLAR  ( 0 Yorum )
Habere hiç yorum yapılmamış
BENZER HABERLER
CHP'de 6 saat süren koalisyon toplantısı sona erdi
CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu başkanlığında parti genel merkezinde yapılan grup toplantısı sona erdi. Toplantıda milletvekillerine CHP’nin ve Türkiye’nin 5 temel sorununun yer aldığı bir broşür dağıtıldı. Toplantıdan sonra konuşan CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel, "Parti Meclisi'nden ve Merkez Yürütme Kurulundan sonra bugün de CHP grubu, Sayın Genel Başkana, Adalet ve Kalkınma Partisi ile yarın yapılacak son görüşmede, bir koalisyon kurma ya da kurmama konusunda tam yetki ve tam destek vermiştir" dedi. "Partimiz, 13 yıldır ülkeyi yöneten ve yönetim şekillerine her yönüyle itirazımızın olduğu bir partiyle koalisyon görüşmelerini bu noktaya kadar getirmekle en büyük fedakarlığı yaptığını düşünmektedir." diyen Özel, "Yarın da Adalet ve Kalkınma Partisi'nden, Türkiye için fedakarlık yapıp yapmayacağını görmek istiyoruz." diye konuştu.
'Silah bırakmak lafla olmaz'
Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Terör örgütünün silah bıraktığını açıklaması ülkemizde demokrasinin, hukukun, huzurun tesisini sağlayacak önemli bir eşik olacaktır. Bu sadece lafla olmaz" dedi.
Kemal Kılıçdaroğlu: FETÖ devletin her kademesinde örgütlendi
CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu Yenikapı'da Demokrasi ve Şehitler Mitinginde konuştu. Kılıçdaroğlu FETÖ terör örgütünün her yerde örgütlendiği vurguladı.
Reşat Petek: Gülen darbeye 40 yıl hazırlandı
AK Parti Burdur Milletvekili ve darbeyi araştıran komisyonun başkanı Reşat Petek, Fetullah Gülen liderliğindeki örgütün darbeye kırk yıldır hazırlandığını söyledi.
Sırrı Sakık'ın yardımcıları görevden alındı
Ağrı Belediye Başkan Yardımcısı Ömer Polat ile 5 belediye meclis üyesi İçişleri Bakanlığı tarafından görevden uzaklaştırıldı.
Davutoğlundan hangi isimlere teklif gitti
Gazeteci-yazar Abdülkadir Selvi, seçim hükümeti için Başbakan Davutoğlu'nun hangi isimlere bakanlık teklifi götüreceğini yazdı.
AVUSTURYA'DAN SIĞINMACILARA ASKERİ SET
KERRUBİ AÇLIK GREVİNE BAŞLADI
ABD'DEN KUZEY KORE AÇIKLAMASI
BM GENEL SEKRETERİ'NDEN KUZEY KORE AÇIKLAMASI
İNGİLİZ BAKANDAN 'TÜRKİYE' AÇIKLAMASI
TİLLERSON'DAN KİM JONG UN AÇIKLAMASI
VENEZUELA HALKI ABD'NİN 'ASKERİ MÜDAHALE' İMASINA TEPKİ GÖSTERDİ
TRUMP'TAN IRKÇILIK AÇIKLAMASI
İSRAİLLİ DERNEKTEN AL JAZEERA'NIN KAPATILMASINA TEPKİ
ÇİN'DEN BMGK'NIN YENİ KUZEY KORE KARARINA TEPKİ
DUTERTE: İNSAN HAKLARI MI? CANI CEHENNEME!
MISIR'DA BOMBALI SALDIRI