Merkel'den Türkiye'ye üstü kapalı tehdit
Türkiye'yi basın özgürlüğü konusunda eleştiren Merkel "Durum alarm verici" diyerek "Tabi ki, böyle bir konu AB ile müzakerelerde merkezi bir rol oynuyor." ifadelerini kullandı.
03 Kasim 2016 - 12:39:55
 

Almanya Başbakanı Angela Merkel, Cumhuriyet Gazetesine yönelik operasyonu eleştirerek,"Durum alarm verici" dedi.

Türkiye'deki basın özgürlüğüne yönelik gelişmelerin kendisi ve Alman Hükümeti için alarm verici olduğunu kaydeden Merkel, bu konuda yaşanan son üzücü durumun Cumhuriyet Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni ve gazetecilere yönelik tutum olduğunu söyledi.

Cumhuriyet'e yönelik operasyonun "hukukun üstünlüğü ile bağdaşması konusunda büyük endişelerimiz var" diyen Merkel, "Sayın Dündar'da olduğu gibi, şimdi orada gözaltına alınan gazetecilere yönelik soruşturma ve duruşmaları takip edeceğiz. Gazeteciler ve aynı şekilde Türkiye'de zor şartlarda basın ve ifade özgürlüğü mücadelesi verenler, dayanışmamızdan emin olabilir" dedi.

"AB İLE MÜZAKERELERDE MERKEZİ ROL OYNUYOR"

Almanya'nın Türkiye Büyükelçisi Martin Erdmann'ın basın ve ifade özgürlüğünün kendileri için ne kadar önemli olduğunun altını çizmek için dün Cumhuriyet gazetesini ziyaret ettiğini de hatırlatan Merkel, "Tabi ki, böyle bir konu AB ile müzakerelerde merkezi bir rol oynuyor. Durum alarm verici" diye konuştu.

YORUM BIRAKIN
YORUMLAR  ( 0 Yorum )
Habere hiç yorum yapılmamış
BENZER HABERLER
Kıbrıslı liderlerden 'mülkiyet komisyonu' anlaşması
Kıbrıs müzakere süreci çerçevesinde ara bölgede bir araya gelen KKTC Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı ile Rum lideri Nikos Anastasiadis, adada sorunun temelini oluşturan mülkiyet konusunda uluslararası uzmanların da yer alacağı bir komite kurulması konusunda anlaşmaya vardı.
Almanya'da sığınmacılara ateş açıldı!
21 yaşındaki saldırganın sığınmacı yurdunun önündeki kalabalığa ateş ettiği öğrenildi. Olayda Makedonyalı kız çocuğu ile bir Suriyeli yaralandı.
Bahreyn’den İran iddası
Bahreyn, ülkede saldırı hazırlığı yapan ve İran bağlantılı olduğu iddia edilen altı kişinin yakaladığını duyurdu. Haberi aktaran Suudi Arabistan merkezli El Arabiya televizyonu, saldırı şüphesiyle yakalananlardan ikisinin Hizbullah lideri Hasan Nasrallah'tan 20 bin dolar aldığını iddia etti.
ABD medyası: Katil Gülen
ABD’nin önde gelen dergilerinden Politico’da yayınlanan haberde FETÖ lideri Gülen’e katil benzetmesi yapıldı.
Almanya’dan Yunanistan’a savaş tazminatı cevabı
Yunanistan Almanya’dan 2. Dünya Savaşı dönemiyle ilgili tazminat talebinde bulundu. Berlin yönetimi ise Atina’ya o meselenin geçmişte kapandığını bildirdi.
Husiler "Aden'in kalbi"nde kontrolü ele geçirdi
Yemen'de Husilerin, "Aden'in kalbi" olarak anılan stratejik öneme sahip Krater ilçesinde kontrolü sağladığı ileri sürüldü.
AVUSTURYA'DAN SIĞINMACILARA ASKERİ SET
KERRUBİ AÇLIK GREVİNE BAŞLADI
ABD'DEN KUZEY KORE AÇIKLAMASI
BM GENEL SEKRETERİ'NDEN KUZEY KORE AÇIKLAMASI
İNGİLİZ BAKANDAN 'TÜRKİYE' AÇIKLAMASI
TİLLERSON'DAN KİM JONG UN AÇIKLAMASI
VENEZUELA HALKI ABD'NİN 'ASKERİ MÜDAHALE' İMASINA TEPKİ GÖSTERDİ
TRUMP'TAN IRKÇILIK AÇIKLAMASI
İSRAİLLİ DERNEKTEN AL JAZEERA'NIN KAPATILMASINA TEPKİ
ÇİN'DEN BMGK'NIN YENİ KUZEY KORE KARARINA TEPKİ
DUTERTE: İNSAN HAKLARI MI? CANI CEHENNEME!
MISIR'DA BOMBALI SALDIRI