Dışişleri Bakanlığı'ndan ABD'ye seyahat uyarısı
Dışişleri Bakanlığı, ABD'ye yaşanan olaylar nedeniyle Türk vatandaşlarına seyahat uyarısı yaptı.
13 Kasim 2016 - 01:09:00
 

Dışişleri'nin açıklamasında ülke genelindeki protestolar hatırlatılarak, "ABD'de yaşayan veya bu ülkeye seyahat etmeyi planlayan vatandaşlarımızın tedbirli olmalarında ve yaşadıkları mekanlarda güvenlik önlemlerini artırmalarında fayda görülmektedir" denildi.

Dışişleri, ABD'ye yaşanan olaylar nedeniyle Türk vatandaşlarına seyahat uyarısı yaptı.

Bakanlıktan yapılan açıklama şöyle:

ABD'de 8 Kasım 2016 tarihinde düzenlenen Başkanlık seçimlerinin ardından başlayan protesto gösterileri, New York, Şikago, Philadelphia, Miami, Los Angeles, Seattle, Oakland ve Portland gibi merkezler başta olmak üzere, ülke genelinde farklı şehirlerde devam etmektedir.

Gösterilerde zaman zaman suç ve şiddet olayları yaşanmakta, göstericiler ve güvenlik güçleri karşı karşıya gelmektedir. Bu bağlamda çok sayıda göstericinin güvenlik güçlerince gözaltına alındığı kamuoyuna yansımıştır.

Özellikle Oregon eyaletinin Portland şehrindeki protestolarda suç ve şiddet olaylarının yoğunluk kazandığı görülmektedir. Bu şehirdeki gösteriler güvenlik güçlerince ayaklanma olarak tanımlanmış, son olarak bir kişinin 12 Kasım Cumartesi günü erken saatlerde, protesto yürüyüşü sırasında silahlı saldırı neticesinde yaralandığı duyurulmuştur. Göstericilerin sosyal medyadaki paylaşımlarından protestoların bir süre daha devam etmesinin muhtemel olduğu anlaşılmaktadır.

Öte yandan, son günlerde ABD genelinde yabancı karşıtı ve ırkçı nitelik taşıyan sözlü ve fiziksel saldırılar ve taciz olaylarında da artış yaşandığı kamuoyuna yansımaktadır.

Yaşanan olayların ve toplumsal gerginliğin ortaya çıkardığı riskler bağlamında, ABD'de yaşayan veya bu ülkeye seyahat etmeyi planlayan vatandaşlarımızın tedbirli olmalarında, gösterilerin yoğunlaştığı bölgelere yaklaşmamalarında, yaşadıkları ve çalıştıkları mekanlarda güvenlik önlemlerini artırmalarında, olabilecek yabancı düşmanı ve ırkçı tacizler ve saldırılar karşında soğukkanlı davranarak yerel güvenlik güçlerine başvurmalarında, ayrıca, yerel basın-yayın kuruluşlarını yakından izlemelerinde ve ABD güvenlik güçleri ile Bakanlığımız, Vaşington Büyükelçiliğimiz ve ABD'deki Başkonsolosluklarımızın yapabilecekleri ilave uyarı ve duyuruları takip etmelerinde fayda görülmektedir.

YORUM BIRAKIN
YORUMLAR  ( 0 Yorum )
Habere hiç yorum yapılmamış
BENZER HABERLER
Başbakan Davutoğlu'ndan önemli açıklamalar
Başbakan Ahmet Davutoğlu, Ankara'da şehit yakınlarıyla düzenlenen programda açıklamalarda bulundu.
Yasin Aktay: Türkiye'nin Suriye politikası değişmeyecek
Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın, Suriye'de Esad'lı geçiş dönemine yeşil ışık yakmasının ardından, Başbakan Ahmet Davutoğlu, Suriye'de olası bir geçiş hükümetinde Beşar Esad'ın yer alamayacağını savundu. RS FM'de Yavuz Oğhan'a konuşan AK Parti'li Yasin Aktay da Türkiye'nin Suriye politikasındaki pozisyonunun değişmeyeceğini söyledi.
Davutoğlu'ndan flaş koalisyon açıklaması!
Başbakan Ahmet Davutoğlu, yarın başlayacağı koalisyon turları için "Hiçbir önyargı ve önkabulümüz yok. Hiçbir ön şartımız da yok" dedi.
Başbakan Davutoğlu'ndan önemli açıklamalar
Başbakan Ahmet Davutoğlu AK Parti Grup Toplantısı'nda konuştu
Başbakan'dan Özkök'e tepki!
Başbakan Binali Yıldırım, AK Parti'nin Afyonkarahisar kampının kapanışında yaptığı konuşmada FETÖ, bölücü terör örgütü ile mücadele ve başkanlık sistemi hakkında net mesajlar verdi.
Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan önemli açıklamalar!
Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, TRT'de katıldığı programda 'Sessiz devrimi aynı ekolden gelmemiz sayesinde gerçekleştirebildik' dedi.
AVUSTURYA'DAN SIĞINMACILARA ASKERİ SET
KERRUBİ AÇLIK GREVİNE BAŞLADI
ABD'DEN KUZEY KORE AÇIKLAMASI
BM GENEL SEKRETERİ'NDEN KUZEY KORE AÇIKLAMASI
İNGİLİZ BAKANDAN 'TÜRKİYE' AÇIKLAMASI
TİLLERSON'DAN KİM JONG UN AÇIKLAMASI
VENEZUELA HALKI ABD'NİN 'ASKERİ MÜDAHALE' İMASINA TEPKİ GÖSTERDİ
TRUMP'TAN IRKÇILIK AÇIKLAMASI
İSRAİLLİ DERNEKTEN AL JAZEERA'NIN KAPATILMASINA TEPKİ
ÇİN'DEN BMGK'NIN YENİ KUZEY KORE KARARINA TEPKİ
DUTERTE: İNSAN HAKLARI MI? CANI CEHENNEME!
MISIR'DA BOMBALI SALDIRI