Reşat Petek: Gülen darbeye 40 yıl hazırlandı
AK Parti Burdur Milletvekili ve darbeyi araştıran komisyonun başkanı Reşat Petek, Fetullah Gülen liderliğindeki örgütün darbeye kırk yıldır hazırlandığını söyledi.
13 Kasim 2016 - 13:32:54
 

15 Temmuz Darbe Girişimini Araştırma Komisyonu Başkanı Petek, "FETÖ'nün en az 40 yıllık süreçte, kamu görevlerine sinsi sinsi sızma harekatı yaptığı, ortak kanaat olarak ortaya çıkıyor." dedi.

Komisyon Başkanı ve AK Parti Burdur Milletvekili Reşat Petek, komisyonun 1 aylık çalışmasını değerlendirdi.

Petek, çalışmaların şeffaf bir şekilde ilerlediğini, dinlenilen kişilerin hepsinin basın önünde açıklamalarda bulunduğunu ve bugüne kadar 30'un üzerinde dinleme yaptıklarına değindi.

Darbe girişiminin açık ve net olarak FETÖ tarafından yapıldığının komisyonda dinlenen bütün konuklar tarafından net şekilde ifade edildiğini vurgulayan Petek, "FETÖ'nün en az 40 yıllık süreçte, yargı ve silahlı kuvvetlere başta olmak üzere devlet kurumlarında üst düzey kamu görevlerine sinsi sinsi sızma harekatı yaptığı, ortak kanaat olarak ortaya çıkıyor." dedi.

Fetullah Gülen'in 1970'lerden itibaren yabancı gizli servislerle iş birliği halinde çalışmalarını sürdürdüğüne dair önemli bilgilerin komisyona ulaştığına işaret eden Petek, şöyle devam etti:

"Özellikle Fetullah Gülen'in ağlayarak, kamuoyunun bildiği tabirler 'sümüğünü çekerek' yapmış olduğu konuşmalarda en çok istismar ettiği konunun din olduğu ortaya çıkmıştır. Bu da İslam dinidir. İslam dinini tahrif yolunda yaptıkları çalışmalarda fevkalade dikkatli, toplumun reaksiyonunu çekmeyecek ama temelinde dikkatli gözlerin anlayabildiği, özellikle din adamlarının, fikir sahibi akademisyenlerin ortaya çıkardığı hususlarda çalışmalarına çok önceden başladığı anlaşılıyor.

15 Temmuz darbe girişiminden sonra Fetullah Gülen, 'Haçlı seferlerinden korkmaya gerek yok. Onlar size kötülük yapmazlar, zarar vermezler' gibi açıklamada bulundu. Bizim medeniyetimizde Haçlı seferi dendiği zaman ürpeririz. Burada yapılan haksız saldırılar, işkenceler, eziyetler... Darbe girişiminden sonra bunu söyleyen FETÖ'nün elebaşı, geçmişte nasıl bu konuda çalışma yapmıştır diye baktığımızda, ‘dinlerarası diyalog' adıyla yine mukaddes dinimizi tahrife yöneldiği ve kendi terör örgütü üyelerini nasıl bir değişime hazırladığı da bu bağlamda ortaya çıkan önemli gerçeklerden."

"FİNANS KAYNAĞI İLE İLGİLİ ÖNEMLİ BİLGİLER EDİNDİK"

Petek, çalışmalar ilerledikçe FETÖ'nün finans kaynaklarına ilişkin de önemli bilgilere ulaştıklarını belirterek, Türkiye'deki çok önemli iş adamlarına, şirketlerine ulaşan örgüt üyelerinin bu kişilerin önce dini hassasiyetlerini sömürdüğünü, sonra tehditle, şantajla örgüte para akışı sağladıklarını anlattı.

"HİÇBİR DAVETLİMİZ SANIK SANDALYESİNDE DEĞİL"

"Hiçbir davetlimizi şüpheli veya sanık sandalyesine oturtmuyoruz, tamamen bilgisine başvuruyoruz." diyen Petek, Anayasa'nın 138. maddesi uyarınca adli soruşturmanın, kovuşturmanın devam ettiği alanlarda soruşturmayı etkileyecek hiçbir eylemde, faaliyette bulunmamaya da özen gösterdiklerini ifade etti.

Komisyona ulaşan dilekçelere ilgili kanun hükümleri çerçevesinde işlem yaptıklarına değinen Petek, "Bizim görev alanımıza girmeyen konuları ilgili kamu kurumlarına yönlendiriyoruz. Tam bir devlet ciddiyetiyle çalışmaları sürdürüyoruz." dedi.

Petek, dinlemek istedikleri kişiler arasından eski Genelkurmay Başkanı Necdet Özel ve eski CHP Milletvekili Birgül Ayman Güler'den olumsuz yanıt aldıklarını belirterek, eski Genelkurmay Başkanı Yaşar Büyükanıt'ın da hastanede yattığı için komisyona gelemediği bilgisini aldıklarını aktardı.

 

YORUM BIRAKIN
YORUMLAR  ( 0 Yorum )
Habere hiç yorum yapılmamış
BENZER HABERLER
Başbakan Davutoğlu'dan Boydak ve Zaman açıklaması
Başbakan Ahmet Davutoğlu, İran'da açıklama yaptı. Davutoğlu, Zaman Gazetesi'ne kayyum atanmasıyla ilgili olarak,"Bunlar siyasi değil, hukuki süreçlerdir. Hukuki süreçlere müdahalemiz olmadı, olmaz" dedi.
Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan Fibel Castro'ya Nasihat
Cumhurbaşkanı Erdoğan Latin Amerika turunu tamamladı. Yurda dönüş yolunda konuşan Erdoğan, Küba Devlet Başkanı Castro’ya “Silahla yapılan devrim devrim değildir. Devrimi halk sandıkta yapar” dediğini anlattı.
Bülent Arınç: 'HDP koçbaşı gibi kullanılmıştır'
Bülent Arınç, 2015 Milletvekili Genel Seçimlerinde HDP’nin koçbaşı olarak kullanıldığını belirtti.
Türkiye ile Rusya anlaştı! İmzalar atıldı
Başbakan Yıldırım'ın Rusya Başbakanı Medvedev ile yaptığı telefon görüşmesinde, kritik kararnameyi imzaladığını belirtti.
Trump'ın yemin törenine Çavuşoğlu katılacak
Türkiye Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, ABD'nin yeni başkanı Donald Trump'ın 20 Ocak'taki yemin törenine katılacak.
Erdoğan ile görüşen Putin'den kritik açıklama
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile Soçi'de bir araya geldi.
AVUSTURYA'DAN SIĞINMACILARA ASKERİ SET
KERRUBİ AÇLIK GREVİNE BAŞLADI
ABD'DEN KUZEY KORE AÇIKLAMASI
BM GENEL SEKRETERİ'NDEN KUZEY KORE AÇIKLAMASI
İNGİLİZ BAKANDAN 'TÜRKİYE' AÇIKLAMASI
TİLLERSON'DAN KİM JONG UN AÇIKLAMASI
VENEZUELA HALKI ABD'NİN 'ASKERİ MÜDAHALE' İMASINA TEPKİ GÖSTERDİ
TRUMP'TAN IRKÇILIK AÇIKLAMASI
İSRAİLLİ DERNEKTEN AL JAZEERA'NIN KAPATILMASINA TEPKİ
ÇİN'DEN BMGK'NIN YENİ KUZEY KORE KARARINA TEPKİ
DUTERTE: İNSAN HAKLARI MI? CANI CEHENNEME!
MISIR'DA BOMBALI SALDIRI