Anasayfa  >   Yazar
Karşıyım demek, sorunu çözmüyor!
Müzeyyen Pova (Tekirdağ): "Evlendiğimizde ben 14, eşim 17 yaşındaydı. Eşimi küçük yaşta evlilikten ceza evine attılar. Ben ne yaparım?
26 Kasim 2016 - 10:03:11
 

Esma Bayramiç (Çanakkale /Biga): “2005 yılında 15 yaşımdayken benden 3 yaş büyük olan Alpay Bayramiç'e aşık oldum. Alpay'ın ailesi, beni istedi ama yaşım küçük olduğu için ailem evliliğe izin vermeyince biz de kaçtık. Yaşım tutmadığı için imam nikahı kıydık.”

Bir süre sonra hamile kalan Esma, doğum için hastaneye gittiğinde doktor, durumu polise bildirdi. Alpay Bayramiç hakkında işlem başlatıldı. 15 yaşında anne olan Esma, yaşı dolunca, Alpay ile resmi nikah kıydı. Aradan geçen yıllar içinde çiftin 2 çocuğu daha oldu. 3 çocuklu çift, haklarında açılan kamu davasının sonuçlanmasıyla şaşkına döndü. Mahkeme, Alpay Bayramiç'e 8 yıl 4 ay hapis cezası verdi. Yapılan itiraza rağmen Yargıtay da cezayı onayladı. (yaşı: 26)

Konya'nın Ereğli ilçesinde üç çocuk annesi Emine Erbaş, 14 yaşında evlendiği için 10 yıl sonra sonuçlanan kamu davası sonucunda cezaevine konulan eşi, annesi ve kayınbabasının yeni yasayla birlikte hapisten çıkacağı günü bekliyor; “ benim eşim tecavüzcü değil, C.Başkanından rica ediyorum, bıraksınlar eşimi” diyor.

Müzeyyen Pova (Tekirdağ): "Evlendiğimizde ben 14, eşim 17 yaşındaydı. Eşimi küçük yaşta evlilikten ceza evine attılar. Ben ne yaparım? Çocuklarıma verecek 1 lira param yok. C.Başkanı  Erdoğan'a sesleniyorum. Kötü yollara mı düşelim. Eşime, 8 yıl sonra, 7 yıl ceza verdiler. Eşimle severek evlendik. Ben iki çocukla ne yaparım?” ( yaşı: 22)

Gizem Yıldırım:"Ben 14 yaşında eşimle evlendim. Eşim yeni askerden gelmişti. 7 senelik evliyiz. 3 tane çocuk olduktan sonra eşimi içeri attılar.  Eşim 10 sene 6 ay ceza aldı erken yaşta evlilikten dolayı. 6 sene sonra ceza geldi. 3 tane çocuğumla kaldım çok mağdur durumdayım. Kocamın içeriden çıkmasını istiyorum. Ben ne para ne de pul istiyorum. Yeter ki çocuklarımla benim başımızda olsun. Bakanım yok"  (yaşı:21)

Cankız Erol: "15 yaşında evlendim. Eşim 17 yaşındaydı. 6 yaşında ve 7 aylık iki çocuğum var. Eşimin çıkmasını istiyorum. Kaynanamın yanında kalıyorum. Maddi durumumuz yok. Ben eşimi istiyorum sadece. 6 senelik evliyim. 6 seneden sonra bize, 5 sene 6 ay ceza geldi" (yaşı:21)

Daha yüzlercesi olan bu örneklerde, ilk baktığım mağdurların şimdiki yaşlarıydı. İlginç olan; eşleri, yine bu hükümetin evlilik yaşını büyütmesi nedeniyle hapse girdiler. Keşke; yasa yapıcılar, bir yasayı yaparken çok boyutlu bakabilseler. Ancak, bizde bir gürültü kopuyor ki; önyargılardan sadede gelemiyoruz.  Tasarı, gündeme önce bir “tecavüzcüye af geliyor” diye lanse edildi. Fakat sonra, 3 bin civarında mağdur bir kitlenin talebi üzerine, bu çalışmaya ihtiyaç duyulduğu anlaşıldı. Hatta mağdur temsilcilerini muhalefette de dinleyerek, çözüm için onay vermişler.

Biz tüm bu tartışmaları bir yana bırakıp, bir defaya mahsus uygulanacak olan bu tasarının, eksiklerini ortaya koyalım. Bu konuda KADEM'in yaptığı açıklamaya benzer kaygıları taşıyorum.

Tasarıya bir göz atalım:

"1- Cebir, tehdit, hile veya iradeyi sakatlayan başka bir nedenle cinsel istismar suçunu işleyenler (tecavüzcüler), bu düzenlemeden yararlanamayacaktır. Tecavüzcüye evlilik yoluyla cezadan kurtulma imkanı kesinlikle getirilmemektedir.

2- Ailelerin gayrı resmi evlendirdiği, ancak Türk Medeni Kanununun öngördüğü evlilik yaşına gelmediği için resmi nikah yapamamış olanların resmi nikah ile evlenmeleri halinde; hakkında henüz hüküm verilmemişse hükmün açıklanmasının geri bırakılmasına, hüküm verilmiş ise cezanın infazının ertelenmesine karar verme imkanı getirilmektedir.

3- Ayrıca evliliğin zaman aşımı süresi içinde failin kusuruyla sona ermesi halinde hükmün açıklanması veya cezanın infazına kaldığı yerden devam edilmesi öngörülmektedir."

Ayrıca 16 Kasım 2016'dan sonra bu suçu işleyenler, mağdurla evlenseler dahi ceza almaktan kurtulamayacaktır.”

İlk iki madde, yukarıdaki gibi yaşı büyük mağdurlar için sorun olmasa da küçükler için, denetimi ve anlaşılması zor olduğundan, başvuruların, psikologlar yardımıyla dikkate alınması gerekir. 3. Madde ise, tam da yukarıdaki mağdurları kapsıyor.

Daha net olup, istismara açık noktalar düzenlenerek, bir defaya mahsus bu sorun aşılabilir.

“Ben çocuk evliliklerine karşıyım!” deyince entelektüel görünebilirim ama bu, sorunu çözmüyor!

 

guldalicoskun@hotmail.com.

YORUM BIRAKIN
YORUMLAR  ( 0 Yorum )
Habere hiç yorum yapılmamış
BENZER HABERLER
Mehmet Nebioğlu: THY ve Türkcell’in Dümdük Alçaklığı
Yanılmıyorsam 1995 senesiydi ya da bir yıl evveli. Henüz köyde yaşıyor ana dil dışında başka dil bilmiyor ve köyden kente çok az belki de hastalandığımda doktor için gidiyordum.
PKK’nın “Bilimsel Sosyalizm” Dayatması!
Öcalan, Din Sorununa Devrimci Yaklaşım kitabının giriş bölümünde, “Temel kavramlara açıklık getirmek ve düzeltmelere gitmek yolunda oldukça çaba sarf ediyoruz ve oldukça da yoğunlaşmış durumdayız. Bu yararlıdır da. Yoldaşlar topluluğu, tartışmasını bilen bir topluluktur. Yeni tanrılar, yeni dinler icat etmeyelim. Biz, bilimsel sosyalizmin gerçekliğine inanıyoruz, ama “dinimiz sosyalizmdir” demiyoruz. Bilimsel sosyalizm, dinin, hatta felsefenin aşılmasıdır da.” (A. Öcalan-Din Sorununa Devrimci Yaklaşım 3. Baskı S.11)
Cumhurbaşkanı Erdoğan Harun'u Yalnız Bırakmadı
Ağrı AK Parti İl Kongresi’nin ardından, AK Parti Ağrı İl Gençlik Kolları Başkanlığı tarafından parti bayraklarının toplatılması için görevlendirilen Hasan Yakut ve Harun Polat elektrik akımına kapılarak feci şekilde yaralanmıştı. Hasan’ın tedavisine Erzurum’da devam edilirken, Harun, ambulans uçak ile Ankara’daki Gülhane Eğitim ve Araştırma Hastanesine getirilmişti. Bir dizi ameliyat geçiren Harun, birkaç ameliyat daha olacak… Harun ile ilgili tüm gelişmeleri; köşe yazımda, televizyon programımda, sosyal medya hesaplarımda paylaştığım için çok sayıda tebrik ve teşekkür telefonu ve mesajı aldım. Ben, insanlık görevimi yaptım, hepsi bu.
Zeynelabidin Zinar: MEDRESEYA KURDÎ-2
Çendî ku ji 1925 heta 1938-an, Medreseya Kurdî bi awayekî xirab hatiye perçiqandin jî, lê piştre dem pir neçûye dewletê dîsa xwestiye ku wan medreseyan veke û têxe binê çavddêriya xwe.
Y.Ziya Döger: 7 Haziran’ı Doğru Okumak
Toplumsal dönüşümlerin yaşanabilmesi toplum mühendisliği ile değil, reel durumların toplumda kazandığı karşılıklarla mümkün olabilmektedir. 7 Haziran 2015 seçimlerinin sonuçları üzerinden bunu birçok noktadan okumanın verileri önümüz de durmaktadır. Bu veriler üzerinden herkes şapkasını önüne koyarak değerlendirmelerde bulunmalıdır.
Aslan Değirmenci: Kılıçdaroğlu düştü, düşecek!
Gazeteci Yazar Aslan Değirmenci Yeni Söz Gazetesi'nde kaleme aldığı yazısında CHP Lideri Kılıçdaroğlu'nun içine düştüğü durumu anlattı. Değirmenci yazısında Kılıçdaroğlu'nun parti içerisinde istenmeyen adam ilan edildiğini iddia ederken, son kulisleri de köşesine taşıdı.
AVUSTURYA'DAN SIĞINMACILARA ASKERİ SET
KERRUBİ AÇLIK GREVİNE BAŞLADI
ABD'DEN KUZEY KORE AÇIKLAMASI
BM GENEL SEKRETERİ'NDEN KUZEY KORE AÇIKLAMASI
İNGİLİZ BAKANDAN 'TÜRKİYE' AÇIKLAMASI
TİLLERSON'DAN KİM JONG UN AÇIKLAMASI
VENEZUELA HALKI ABD'NİN 'ASKERİ MÜDAHALE' İMASINA TEPKİ GÖSTERDİ
TRUMP'TAN IRKÇILIK AÇIKLAMASI
İSRAİLLİ DERNEKTEN AL JAZEERA'NIN KAPATILMASINA TEPKİ
ÇİN'DEN BMGK'NIN YENİ KUZEY KORE KARARINA TEPKİ
DUTERTE: İNSAN HAKLARI MI? CANI CEHENNEME!
MISIR'DA BOMBALI SALDIRI