TSK asker kaçağı çalıştıran işyerlerini arıyor
Sayıları 600 bini bulan asker kaçaklarına iş yerinde çalışma izni yok, onları çalıştıran patron da ceza alacak.
06 Aralik 2016 - 13:40:52
 

Bedelli askerliğin son çıktığı dönemde, asker kaçaklarının sayısı 600 bini buluyordu. Ücretin 18 bin olarak açıklandığı uygulamaya 600 bin kişiden sadece 150 bin kişi başvuru yapmıştı.

HÜKÜMET "BEDELLİ KESİNLİKLE ÇIKMAYACAK" DİYOR

Şimdi, sayıları yine 600 bini bulan asker kaçaklarıyla ilgili hükümet kanadından açıklamalar 'kesin' sözcüklerle "bedelli çıkmayacak" şeklinde yapılıyor.

ASKER KAÇAĞI ÇALIŞTIRANA HAPİS CEZASI VAR

Diğer taraftan Milli Savunma Bakanlığı ve TSK da asker kaçaklarının peşine düştü. Yoklama kaçakları ve bakayalar 15 gün içerisinde askerlik işlemlerini yaptırmazsa işverenleri sorumlu tutulacak. Patronlar hakkında 111 sayılı Askerlik Kanunu ile 1632 sayılı Askeri Ceza Kanunu uyarınca adli soruşturma yapılacak. İşverenler “asker kaçağı” çalıştırmak suçundan 3 aydan bir yıla kadar hapis cezası riski ile karşı karşıya kalabilecek.

600 BİN KAÇAK VAR

Türkiye çapında 520 bini yoklama kaçağı ve 80 bini bakaya olmak üzere 600 bin asker kaçağı bulunuyor. Milli Savunma Bakanlığı, bu kişileri yanlarında çalıştıran işverenler için son çare olarak Askeri Ceza Kanunu'nu işler hale getirmeye karar verdi.

TESLİM OLANLAR DAHA AZ CEZA ÖDÜYOR

Kendiliğinden teslim olanlar ile yakalanarak getirilen yoklama kaçakları ve bakayalara Askerlik Kanunu gereğince idari para cezası uygulanıyor. 0-4 ay arasında yoklama kaçağı olanlar teslim olursa 296 TL, yakalanırsa 1.187 lira para cezasına çarptırılıyor. 4 ay ile 1 yıl arasında kendiliğinden gelenlere 593 TL, yakalananlara 2 bin 376 TL ceza kesiliyor. 1-2 yıl arası yoklama kaçağı olarak arananlara ise 890 TL, kolluk güçlerince yakalanıp askerlik şubelerine getirilenlere 3 bin 564 TL ceza uygulanıyor.

YORUM BIRAKIN
YORUMLAR  ( 0 Yorum )
Habere hiç yorum yapılmamış
BENZER HABERLER
FETÖ'cü Alaeddin Kaya: İntihar edebilirim
FETÖ çatı davasının dördüncü celsesi sona erdi. Sanıklardan Alaeddin Kaya'nın ifadesinde 'intihara yakınım' demesi dikkat çekti.
Havalimanında canlı bomba paniği
Antalya Havalimanı'nda 'üzerimde bomba var' diye bağıran şüpheli gözaltına alındı.
TSK'dan Dağlıca'da hava harekatı
TSK, Hakkari'nin Yüksekova ilçesi Dağlıca kırsalında, Silahlı Bayraktar İHA ile düzenlenen hava harekatında 5 teröristin etkisiz hale getirildiğini bildirdi.
Tarihi gramofonlar meraklılarını bekliyor
Savaştan kaçarak Gaziantep’e sığınan Suriyelilerin ülkelerinden getirerek antikacılara sattıkları tarihi gramofonlar, meraklılarını bekliyor.
TSK Çobanbey'e girdi
Fırat Kalkanı operasyonu 11. gününde TSK zırhlıları, Özgür Suriye Ordusu’nun (ÖSO) terör örgütü DAEŞ'le mücadelesine destek vermek amacıyla Suriye’nin Çobanbey ilçesine girdi.
'TSK'daki 'paralel yapı' ile ilgili bin ihbar geldi'
Milli Savunma Bakanı Yılmaz, TSK'daki 'paralel yapılanma' ile ilgili olarak bin kişinin üzerinde ihbar alındığını açıkladı.
AVUSTURYA'DAN SIĞINMACILARA ASKERİ SET
KERRUBİ AÇLIK GREVİNE BAŞLADI
ABD'DEN KUZEY KORE AÇIKLAMASI
BM GENEL SEKRETERİ'NDEN KUZEY KORE AÇIKLAMASI
İNGİLİZ BAKANDAN 'TÜRKİYE' AÇIKLAMASI
TİLLERSON'DAN KİM JONG UN AÇIKLAMASI
VENEZUELA HALKI ABD'NİN 'ASKERİ MÜDAHALE' İMASINA TEPKİ GÖSTERDİ
TRUMP'TAN IRKÇILIK AÇIKLAMASI
İSRAİLLİ DERNEKTEN AL JAZEERA'NIN KAPATILMASINA TEPKİ
ÇİN'DEN BMGK'NIN YENİ KUZEY KORE KARARINA TEPKİ
DUTERTE: İNSAN HAKLARI MI? CANI CEHENNEME!
MISIR'DA BOMBALI SALDIRI
EN ÇOK OKUNANLAR