Suriyeliler de dolara karşı harekete geçti!
Gaziantep'te, Suriyeli Girişimci İş Adamları Derneği (SİAD) banka hesaplarındaki toplam 1 milyon doları Türk Lirası'na çevirdi.
08 Aralik 2016 - 20:18:07
 

Ülkelerindeki iç savaştan kaçarak Türkiye’ye sığınan Suriyeli işadamı ve gazeteciler, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın çağrısı üzerine başlatılan dolar bozdurma kampanyasına destek verdi. 3 gün önce başlayan kampanya kapsamında yaklaşık 1 milyon dolar, Türk Lirası’na çevrildi. 

Suriyeli İşadamları Derneği (SİAD) tarafından başlatılan kampanya, SİAD Başkanı Khaled Babli, Türkiye-Suriye Gazeteciler Çalışma Grubu Başkanı Arif Kurt, Gaziantep Büyükşehir belediye Başkanı Fatma Şahin’in yer aldığı basın toplantısı ile kamuoyuna açıklandı. Türk ve Suriyeli gazeteciler ile Suriyeli iş adamlarının da yer aldığı toplantıda konuşan Suriyeli İşadamları Derneği (SİAD) Başkanı Khaled Babli, 3 günde yaklaşık 1 milyon doları Türk Lirası’na çevirdiklerini kaydetti.

"KAMPANYAYI DESTEKLEMEYE DEVAM EDECEĞİZ"

Kampanyayı desteklemeye devam edeceklerini anlatan Babli, “Bizim derneğinin üyelerinin üretiminin yaklaşık yüzde 90’ı yurt dışına ihraç olduğu için bedeli dolar olarak geliyor. Bu yurt dışından gelen dolar yada diğer dövizi bu kampanya kapsamında TL’ye çeviriyoruz. Türkiye’nin bugüne kadar Suriye’ye verdiği destek nedeniyle, Türk kardeşlerimizin yanında durabilmek amacıyla bu kampanyaya destek vermek istedik. 3 gün içerisinde yaklaşık 1 milyon doları Türk lirasına çevirerek, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın çağrısıyla başlayan kampanyaya katıldı. Doları Türk lirasına çevirmeye devam edeceğiz, tüm Türk, Suriyeli kardeşlerimize de bu konuda bizde çağrıda bulunmak istiyoruz” dedi.

SURİYELİ GAZETECİLER DE KAMPANYAYA KATILDI

Gaziantep Basın Cemiyeti Başkanı ve Türkiye-Suriye Gazeteciler Çalışma Grubu Başkanı Arif Kurt ise Suriyeli gazetecilerin de az da olsa döviz olan birikimini bozdurarak, kampanyaya destek verdiğini söyledi. Gazetecilerin hitap ettiği okuyucu kitlelerine kampanyayı özendiren haberler yaparak da destek vereceğini belirten Kurt, “Suriyeli gazeteci arkadaşlarımızın da küçük çaplı döviz düzeyinde birikimleri vardı. Onları Türk Lirası’na çevirerek, kampanyaya katıldılar. Ayrıca bütün arkadaşlarımız, kendi mecralarında okuyucu kitlelerine, kampanyayı anlatan haber ve köşe yazıları ile de destek vereceğini söylediler. Gösterdikleri duyarlılık nedeniyle Suriyeli meslektaşlarımıza teşekkür ediyoruz” ifadelerini kullandı.

SURİYELİLERE TEŞEKKÜR

Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin ise SİAD tarafından hazırlanan ve Türkçe, Arapça dillerde yazılan kampanyaya destek broşürünü de göstererek, Suriyeli iş adamı ve gazetecilere teşekkür etti.

FATMA ŞAHİN: ARAMIZDAKİ KARDEŞLİK BAĞININ NE KADAR SAĞLAM OLDUĞU GÖRÜLDÜ

Şahin, Türkiye'nin her yıl biraz daha büyüyerek bugünkü güçlü konumu geldiğini ifade ederek, "Bugün dünyada yoksulluğu en fazla azaltan ülke olurken, dünya'da en fazla yardım yapan 3'üncü ülke olduk. Suriye'deki durumu görünce bu kadar zor durumda olmalarına rağmen bizi destek olmaları çok mutlu etti. Bu destek aramızdaki kardeşlik bağının ne kadar sağlam olduğunu gösterdi" diye konuştu.

YORUM BIRAKIN
YORUMLAR  ( 0 Yorum )
Habere hiç yorum yapılmamış
BENZER HABERLER
Türkiye sınırını geçen 3 İran askeri gözaltında
İran'dan Türkiye topraklarına yasa dışı yollarla girdiği belirlenen 3 İran askeri yakalandı.
Van’da zırhlı araca roketatarlı saldırı!
Van’da PKK'lı teröristler devriye görevi yapan ekibin bulunduğu zırhlı araca roketatar ile saldırdı, 3 polis yaralandı.
Saldırganın evinde bulunan 197 bin doların sırrı çözüldü
Saldırganın kaldığı evde bulunan 197 bin doların, saldırı sonrası kaçması için IŞİD tarafından verildiği belirlendi.
103 işadamıyla ilgili kritik gelişme!
FETÖ soruşturması kapsamında Adana'da 103 işadamı hakkında 25 yıla kadar hapis istemiyle iddianame hazırlandı.
Emine Şenlikoğlu'ndan, Bu Tarz Benim yarışmasına sert eleştiri
Ülke TV’de yayınlanan Arafta Sorular programına katılan Emine Şenlikoğlu Bu Tarz Benim yarışmasını bombaladı. 02 Şubat 2015 14:53
Erdoğan ve Gül'ü bir araya getirecek nikah töreni
Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, 11’inci Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ü telefonla arayarak kızı Sümeyye Erdoğan’ın nikâh törenine bizzat davet etti.
AVUSTURYA'DAN SIĞINMACILARA ASKERİ SET
KERRUBİ AÇLIK GREVİNE BAŞLADI
ABD'DEN KUZEY KORE AÇIKLAMASI
BM GENEL SEKRETERİ'NDEN KUZEY KORE AÇIKLAMASI
İNGİLİZ BAKANDAN 'TÜRKİYE' AÇIKLAMASI
TİLLERSON'DAN KİM JONG UN AÇIKLAMASI
VENEZUELA HALKI ABD'NİN 'ASKERİ MÜDAHALE' İMASINA TEPKİ GÖSTERDİ
TRUMP'TAN IRKÇILIK AÇIKLAMASI
İSRAİLLİ DERNEKTEN AL JAZEERA'NIN KAPATILMASINA TEPKİ
ÇİN'DEN BMGK'NIN YENİ KUZEY KORE KARARINA TEPKİ
DUTERTE: İNSAN HAKLARI MI? CANI CEHENNEME!
MISIR'DA BOMBALI SALDIRI