'Hizbullah Suriye'de ABD silahlarını kullandı' iddiası
Amerika Birleşik Devletleri'nin Lübnan ordusuna verdiği silahların Hizbullah tarafından Suriye'de kullanıldığı iddia edildi.
21 Aralik 2016 - 18:51:29
 

Haaretz gazetesinin haberine göre, isminin açıklanmasını istemeyen üst düzey bir İsrailli askeri yetkili Tel Aviv'de düzenlenen bir toplantıda, ABD tarafından sağlanan silahların Hizbullah tarafından Suriye'de kullanıldığını ispatlayan delilleri Amerikan yönetimine sunduklarını söyledi.

İsrailli yetkili, sunulan delillerin "Hizbullah askerlerinin Suriye'de ABD yapımı silahları kullanırken çekilmiş fotoğraflarını da içerdiğini" belirtti. 

Lübnan ordusundaki Amerikan silahlarının Hizbullah'ın eline nasıl geçtiği sorusuna da değinen askeri yetkili, bunun "yakın zamanda yapılan ve Hizbullah'ın Lübnan hükümeti üzerindeki kontrolünü arttırdığı bir anlaşmanın parçası" olarak gerçekleştiğine inandığını söyledi.

İsrail'in gelişmiş bir Lübnan görmeyi arzuladığını ve bunun için de Lübnan'ın bir orduya ihtiyacı olduğunu savunan İsrailli askeri yetkili, Hizbullah'ın ise bu noktada önemli bir rol oynamasını istemediklerini kaydetti.

YORUM BIRAKIN
YORUMLAR  ( 0 Yorum )
Habere hiç yorum yapılmamış
BENZER HABERLER
Katar meydan okudu: Kıyamete kadar...
Katar Petroleum CEO'su Saad el-Kaabi, devam eden Katar kriziyle ilgili açıklama yaptı.
ABD ordusu Suriye'ye istihbarat verdi
'ABD ordusu, Obama'dan habersiz Esad yönetimine istihbarat verdi' ABD’li gazeteci Seymour Hersh, ABD Başkanı Obama’nın Suriye’de ‘ılımlı’ muhalifleri destekleme politikasının, ordu içinde ciddi bir muhalefetle karşı karşıya olduğunu yazdı. Hersh’e göre ABD ordusu Obama’dan habersiz olarak IŞİD’e karşı Suriye yönetimine istihbarat verdi.
Türkiye IŞİD'i vurdu
Beyaz Saray'dan önemli bir açıklama geldi. Açıklamada Türkiye'nin Suriye'de bulunan IŞİD militanlarına ait bir aracı vurduğu belirtildi.
Mafya babasının cenazesinde helikopterle gül yaprağı
İtalya'nın başkenti Roma'da bir mafya babası için düzenlenen görkemli cenaze töreni tartışma yarattı.
Arap Birliği Türkiye'yi kınadı, üye Katar 'kardeşim' dedi
Arap Birliği Genel Sekreteri Arabi, Türkiye'nin Kuzey Irak'ta gerçekleştirdiği hava operasyonlarına karşı çıktı. Yalnızca Katar, açıklamaya şerh koydu.
Bağdadi ile ilgili flaş iddia!
ABD merkezli CNN televizyonu, terör örgütü IŞİD'in liderleri için ‘resmi yetkili’ ifadesini kullanarak habercilik dilinde yeni bir çığır açtı.
AVUSTURYA'DAN SIĞINMACILARA ASKERİ SET
KERRUBİ AÇLIK GREVİNE BAŞLADI
ABD'DEN KUZEY KORE AÇIKLAMASI
BM GENEL SEKRETERİ'NDEN KUZEY KORE AÇIKLAMASI
İNGİLİZ BAKANDAN 'TÜRKİYE' AÇIKLAMASI
TİLLERSON'DAN KİM JONG UN AÇIKLAMASI
VENEZUELA HALKI ABD'NİN 'ASKERİ MÜDAHALE' İMASINA TEPKİ GÖSTERDİ
TRUMP'TAN IRKÇILIK AÇIKLAMASI
İSRAİLLİ DERNEKTEN AL JAZEERA'NIN KAPATILMASINA TEPKİ
ÇİN'DEN BMGK'NIN YENİ KUZEY KORE KARARINA TEPKİ
DUTERTE: İNSAN HAKLARI MI? CANI CEHENNEME!
MISIR'DA BOMBALI SALDIRI