'Hizbullah Suriye'de ABD silahlarını kullandı' iddiası
Amerika Birleşik Devletleri'nin Lübnan ordusuna verdiği silahların Hizbullah tarafından Suriye'de kullanıldığı iddia edildi.
21 Aralik 2016 - 18:51:29
 

Haaretz gazetesinin haberine göre, isminin açıklanmasını istemeyen üst düzey bir İsrailli askeri yetkili Tel Aviv'de düzenlenen bir toplantıda, ABD tarafından sağlanan silahların Hizbullah tarafından Suriye'de kullanıldığını ispatlayan delilleri Amerikan yönetimine sunduklarını söyledi.

İsrailli yetkili, sunulan delillerin "Hizbullah askerlerinin Suriye'de ABD yapımı silahları kullanırken çekilmiş fotoğraflarını da içerdiğini" belirtti. 

Lübnan ordusundaki Amerikan silahlarının Hizbullah'ın eline nasıl geçtiği sorusuna da değinen askeri yetkili, bunun "yakın zamanda yapılan ve Hizbullah'ın Lübnan hükümeti üzerindeki kontrolünü arttırdığı bir anlaşmanın parçası" olarak gerçekleştiğine inandığını söyledi.

İsrail'in gelişmiş bir Lübnan görmeyi arzuladığını ve bunun için de Lübnan'ın bir orduya ihtiyacı olduğunu savunan İsrailli askeri yetkili, Hizbullah'ın ise bu noktada önemli bir rol oynamasını istemediklerini kaydetti.

YORUM BIRAKIN
YORUMLAR  ( 0 Yorum )
Habere hiç yorum yapılmamış
BENZER HABERLER
3 Müslüman gencin katil zanlısı cinayetten yargılanacak
ABD’de 3 Müslüman genci öldürdüğü iddiasıyla tutuklanan Craig Hicks'e 3 defa birinci derece cinayet suçlamasıyla dava açıldı.
Terr destekçisi Alman vekil Erdoğan'a 'terörist' dedi
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Avrupa ülkelerine yönelik sözlerine tepki gösteren Alman Sol Partili Sahra Wagenknecht, “Bunu bir terörist söylüyor” dedi.
KKTC'de ezan mahkeme kararıyla yasaklandı
Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'nde (KKTC) ‘rahatsızlık verdiği' gerekçesiyle, sabah ezanlarının hoparlörden okunması, 3 camide mahkeme kararıyla yasaklandı.
İmam Hamaney'den ABD'ye tepki
İmam Hamaney bugün, İran dışişleri bakanlığı yetkililerini kabul ettiği toplantıda yine gündem yaratacak sözler söyledi.
'İsrail ve GKRY aynı sorunlarla karşı karşıya'
İsrail Cumhurbaşkanı Rivlin, İsrail ile Güney Kıbrıs Rum Yönetimi'nin, içeride ve dışarıda aynı sorunlarla karşı karşıya olduğunu söyledi.
Barzani: Kürdistan Hristiyanların da evidir
Kürdistan Bölgesi Başkanı Mesud Barzani, Kürdistan’ın, ülkede yaşayan Hristiyanlar’ın da evi olduğunu vurguladı.
AVUSTURYA'DAN SIĞINMACILARA ASKERİ SET
KERRUBİ AÇLIK GREVİNE BAŞLADI
ABD'DEN KUZEY KORE AÇIKLAMASI
BM GENEL SEKRETERİ'NDEN KUZEY KORE AÇIKLAMASI
İNGİLİZ BAKANDAN 'TÜRKİYE' AÇIKLAMASI
TİLLERSON'DAN KİM JONG UN AÇIKLAMASI
VENEZUELA HALKI ABD'NİN 'ASKERİ MÜDAHALE' İMASINA TEPKİ GÖSTERDİ
TRUMP'TAN IRKÇILIK AÇIKLAMASI
İSRAİLLİ DERNEKTEN AL JAZEERA'NIN KAPATILMASINA TEPKİ
ÇİN'DEN BMGK'NIN YENİ KUZEY KORE KARARINA TEPKİ
DUTERTE: İNSAN HAKLARI MI? CANI CEHENNEME!
MISIR'DA BOMBALI SALDIRI