'Hizbullah Suriye'de ABD silahlarını kullandı' iddiası
Amerika Birleşik Devletleri'nin Lübnan ordusuna verdiği silahların Hizbullah tarafından Suriye'de kullanıldığı iddia edildi.
21 Aralik 2016 - 18:51:29
 

Haaretz gazetesinin haberine göre, isminin açıklanmasını istemeyen üst düzey bir İsrailli askeri yetkili Tel Aviv'de düzenlenen bir toplantıda, ABD tarafından sağlanan silahların Hizbullah tarafından Suriye'de kullanıldığını ispatlayan delilleri Amerikan yönetimine sunduklarını söyledi.

İsrailli yetkili, sunulan delillerin "Hizbullah askerlerinin Suriye'de ABD yapımı silahları kullanırken çekilmiş fotoğraflarını da içerdiğini" belirtti. 

Lübnan ordusundaki Amerikan silahlarının Hizbullah'ın eline nasıl geçtiği sorusuna da değinen askeri yetkili, bunun "yakın zamanda yapılan ve Hizbullah'ın Lübnan hükümeti üzerindeki kontrolünü arttırdığı bir anlaşmanın parçası" olarak gerçekleştiğine inandığını söyledi.

İsrail'in gelişmiş bir Lübnan görmeyi arzuladığını ve bunun için de Lübnan'ın bir orduya ihtiyacı olduğunu savunan İsrailli askeri yetkili, Hizbullah'ın ise bu noktada önemli bir rol oynamasını istemediklerini kaydetti.

YORUM BIRAKIN
YORUMLAR  ( 0 Yorum )
Habere hiç yorum yapılmamış
BENZER HABERLER
Norveç'ten kadınlara askerlik zorunluluğu
Oy verme hakkının 100 yıl önce kazanan Norveçli kadınlar parlamentoda ezici oy çokluğu ile alınan karar uyarınca, zorunlu askerliğe tabi tutuldu.
İsrail Kassam Tugayları'na ait askeri sahaları bombaladı
İsrail savaş uçaklarının, Gazze'nin kuzeyinde Hamas'ın askeri kanadı İzzeddin el-Kassam Tugayları'na ait askeri sahalara saldırı düzenlediği bildirildi.
"Neonazi tanıkları yalan söylüyor"
Almanya'da 8'i Türk 10 kişiyi öldüren NSU terör örgütü davasında mağdurların avukatları, Alman hükümetini ve başsavcılığını sözlerini tutmamaları nedeniyle eleştirdi.
Budistler neden Müslümanları öldürüyor?
Myanmar ile Sri Lanka'da yaşanan katliamları ve soykırımı inceleyen Oxford Üniversitesi'nden Alan Strathern, Budist öğretisinin şiddet diline nasıl dönüştüğünü yazdı
Amerika'dan rapor: Emri Putin verdi
Rusya'nın ABD seçimlerine müdahalesini araştıran istihbarat raporunun gizliliği kaldırıldı ve kamuoyuyla paylaşıldı.
Suriye, bir kez daha Türkiye'yi BM'ye şikayet etti
Suriye Dışişleri Bakanlığı, İdlib’in Fua ve Kefraya kasabalarında silahlı gruplar tarafından işlenen suçlardan sorumlu tuttuğu Türkiye’yi Birleşmiş Milletler’e şikâyet etti.
İSRAİL ANA MUHALEFET LİDERİ: 'İSRAİL FAŞİST BİR DEVLETE DÖNÜŞÜYOR'
KATAR'DAN KÖRFEZ ÜLKELERİNİN TALEBİNE RET!
MUSUL'DA İNTİHAR SALDIRISI: 8 ÖLÜ 19 YARALI
ÇAVUŞOĞLU: PYD'YE SİLAH VERİLMESİ BÜYÜK BİR HATA
İSRAİL UÇAKLARI SURİYE ORDUSUNU VURDU!
ABD VE NATO'YA YUNANİSTAN'DAN İNCİRLİK TEKLİFİ
'FRANSA'YI NAZİLERİN ELİNDEN BİZ KURTARDIK'
ALMANYA'DAN TÜRKİYE'YE SÖZDE CAMİ MESAJI
İSRAİL'DEN SUUDİ ARABİSTAN'A: NETANYAHU'YU ÜLKENİZE DAVET EDİN
BAE: KATAR'IN TALEP LİSTEMİZİ SIZDIRMASI ÇOCUKÇA
BAYRAM İÇİN ÜLKESİNE GEÇEN SURİYELİ SAYISI 250 BİNİ GEÇTİ
HAMANEY: IKBY REFERANDUMUNA KARŞIYIZ
EN ÇOK OKUNANLAR