Deprecated: Function mysql_numrows() is deprecated in /home/sivildus/public_html/head_contente.php on line 51
Trump'ın bakan adayı: Putin için savaş suçlusu demeyeceğim
Trump'ın Dışişleri Bakanı adayı Tillerson, 'Vladimir Putin, Suriye'de savaş suçu işledi mi?' sorusunu cevapladı.
12 Ocak 2017 - 13:58:47
 

ABD Başkanlığı görevini 20 Ocak'ta devralacak Donald Trump'ın Dışişleri Bakanı adayı Rex Tillerson, ABD Senatosu Dış İlişkiler Komitesinde senatörlerin dış politikaya ilişkin sorularını yanıtladı.

"RUSYA, ABD İÇİN TEHLİKE ARZ EDİYOR"

ABD-Rusya ilişkileri konusunda görüşlerini paylaşan Tillerson, "Rusya ile ilişkilerimizde çok dikkatli olmalıyız. Rusya, ABD'nin çıkarları için tehlike arz ediyor; sebebini anlamak zor değil çünkü kendi çıkarlarını kolluyorlar. İki ülke açık ve dürüst bir şekilde konuşmalı."

UKRAYNA ve SURİYE 

"Rusya, Ukrayna'yı işgal etti ve Suriye'de rejim güçlerini destekleyerek savaş kurallarını ihlal etti. NATO müttefiklerimiz Rusya konusunda tedirgin olmakta haklı
" diye konuştu.

RUSYA ve SAVAŞ SUÇU SORUSU

Florida Senatörü Marco Rubio'nun, "Vladimir Putin, Suriye'de savaş suçu işledi mi?" sorusu üzerine çekimser davranan Tillerson, Rusya'nın Halep'i bombalamasının uluslararası normlara uymadığını ancak savaş suçu olarak tanımlanacak kadar bilgi bulunmadığını savundu. Tillerson, "Bu konuda bir sonuca varmadan önce çok daha fazla bilgiye ulaşmamız gerekiyor. Putin için savaş suçlusu demeyeceğim" dedi.

HASTANE BOMBALAMAK

"Rusya'nın Halep'te hastaneleri bombalamasını nasıl değerlendiriyorsunuz?" sorusuna Tillerson, "Bu kabul edilebilecek bir tutum değil" yanıtını verdi.

MÜSLÜMANLARA BAKIŞI

Tillerson, sadece Ortadoğu'da değil, dünyanın birçok yerinde farklı Müslümanlarla bir araya geldiğini belirtti. Dışişleri Bakanı adayı, "Bu harika dini tanıma imkanım oldu. Bu sebepten dolayı bir ayrım yapmamız gerekiyor. Aşırıcı bir İslam algısını reddeden Müslümanları desteklememiz gerekiyor" ifadelerini kullandı.

Fikirler anlamındaki savaşı kazanmaları gerektiğine işaret eden Tillerson, "Bu bağlamda bizim en büyük müttefikimiz bu dinin içerisindeki ılımlı Müslümanların sesi olacaktır" görüşünü dile getirdi.

Trump'ın seçim kampanyasında sıkça bahsettiği "Müslümanların ABD'ye girişine sınırlama getirecekleri" sözüne atıfta bulunularak, "Bu fikri destekliyor musunuz?" sorusu üzerine Tillerson, "Hayır. Herhangi bir grubun üstü kapalı bir şekilde tamamen reddedilmesine karşıyım fakat açık bir şekilde ortadaki güvenlik kontrolleri noktasında önümüzde ciddi bir sıkıntı var" değerlendirmesini yaptı.

"SAVAŞI MUHAREBE MEYDANI DIŞINDA KAZNAMAK"

Savaşın sadece muharebe meydanında kazanılmayacağını vurgulayan Tillerson, şimdi savaşı muharebe meydanı dışında kazanma zamanı olduğunu kaydetti.

YORUM BIRAKIN
YORUMLAR  ( 0 Yorum )
Habere hiç yorum yapılmamış
BENZER HABERLER
PKK flamasına 1000 Euro ceza
Almanya'nın Münih şehrinde düzenlenen bir gösteride PKK flaması açan milletvekili Nicole Gohlke, bin Euro para cezasına çarptırıldı.
Putin: Suriye'deki birlikler savaşa hazır
Vladimir Putin, Rus Silahlı Kuvvetleri’nin Suriye'deki operasyonlarının ordunun savaşa hazırlık düzeyine yükselttiğini belirtti.
ABD'de saldırı! Çok sayıda ölü ve yaralı var
ABD'nin California eyaletinde bulunan bir sosyal tesise düzenlenen silahlı saldırıda 14 kişi hayatını kaybetti, 14 kişi de yaralandı.
Belçika Parlamentosu'nda bomba paniği
Belçika'nın başkenti Brüksel'deki Federal Parlamento binası bomba ihbarı üzerine tahliye edildi.
Fransa'da olağanüstü hal ilan edildi
Fransa'nın başkanti Paris'te 6 ayrı saldırı düzenlendi. Saldırıda en az 60 kişinin öldüğü bildirildi. Ülkede bütün sınırlar kapatıldı. Ayrıca Fransa'da 2. Dünya Savaşı'nda sonra ilk defa ülke genelinde olağanüstü hal ilan edildi.
Liberman'dan Yalon'a başarısızlık suçlaması
İsrail Dışişleri Bakanı Avigdor Liberman, Savunma Bakanı Moşe Yalon'un görevinde başarısız olduğunu iddia etti.
AVUSTURYA'DAN SIĞINMACILARA ASKERİ SET
KERRUBİ AÇLIK GREVİNE BAŞLADI
ABD'DEN KUZEY KORE AÇIKLAMASI
BM GENEL SEKRETERİ'NDEN KUZEY KORE AÇIKLAMASI
İNGİLİZ BAKANDAN 'TÜRKİYE' AÇIKLAMASI
TİLLERSON'DAN KİM JONG UN AÇIKLAMASI
VENEZUELA HALKI ABD'NİN 'ASKERİ MÜDAHALE' İMASINA TEPKİ GÖSTERDİ
TRUMP'TAN IRKÇILIK AÇIKLAMASI
İSRAİLLİ DERNEKTEN AL JAZEERA'NIN KAPATILMASINA TEPKİ
ÇİN'DEN BMGK'NIN YENİ KUZEY KORE KARARINA TEPKİ
DUTERTE: İNSAN HAKLARI MI? CANI CEHENNEME!
MISIR'DA BOMBALI SALDIRI
EN ÇOK OKUNANLAR