Erdoğan: Yatırımlarınızı yapın bu işi geciktirmeyin
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Borsa İstanbul Kuruluş Yıl Dönümü Programı ve yeni hizmet binasının açılış töreninde önemli açıklamalarda bulundu.
14 Ocak 2017 - 21:21:02
 

Erdoğan, "Bizim iş adamlarına, girişimcilere ihtiyacımız var. Bu işi geciktirmeyin. Yatırımlarımızı yapın. Bu ülkede güven ve istikrar var. Risk alın. Risk almadıktan sonra bu iş yürümez." dedi

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Borsa İstanbul Kuruluş Yıl Dönümü Programı ve yeni hizmet binasının açılış töreninde önemli açıklamalarda bulundu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın konuşmasından satırbaşları;

Bugün açılışını yapmakta olduğumuz binalarla Borsa İstanbul yeni bir döneme başlıyor. 15 Temmuz darbe girişiminde hedef alınan yerlerden birinin Borsa İstanbul olması rastlantı değildir.Türkiye ekonomisinin derinliğinin olmadığı bir dönemde bu saldırılar hedeflerine ulaşabilirdi.

Son günlerde döviz kurunu silah olarak kullanarak üzerimize gelmeye başladılar. Alternatiflerini üretiyoruz, üreteceğiz. Biz mücadele ettikçe karşımızdakiler de saldırılarını artırıyorlar. Son dönemde bu saldırılar döviz kuru üzerinden gerçekleştiriliyor. Bizim bu saldırıyı bertaraf edecek gücümüz vardı. Ancak bizim bir hastalığımız var. Hızlı hareket edemiyoruz. Kurumlarımız yavaş hareket ediyor. Bu da son günlerde döviz spekülasyonlarında milletimizin moralini bozuyor. Döviz kurundaki suni şişkinliğin giderilmesiyle piyasalarda bekle-gör politikasının da sona ereceğini ümit ediyorum.

RİSK ALIN

Salt finans değil, bizim için reel ekonomi bizim için çok önemli. Salt finans sektörüyle uğraşanlar ülkeyi batırdılar. Bizim insanımız dimdik ayaktadır. Bir kahramanlık örneğiyle ülkesine sahip çıkmıştır. Omurga sağlam olduktan sonra ufak tefek yaralar bizi yolumuzdan ayrı koyamaz. Bizim iş adamlarına, girişimcilere ihtiyacımız var. Bu işi geciktirmeyin. Yatırımlarımızı yapın. Bu ülkede güven ve istikrar var. Risk alın. Risk almadıktan sonra bu iş yürümez. 

Milletimiz ve devletimiz bu dönemde fedakarlık yapanları hiçbir zaman unutmayacaktır. Buradan bir kez daha ülkesini seven herkese çağrı yapıyorum.Üretimimizi ve ticaretimizi artırmalıyız. 

İş dünyamızın da bu konuda sahaya inmelerini bekliyoruz. Döviz oyununu bunu yapanların başında patlatmalıyız. Finans kesimin reel sektöre daha fazla destek vermesi gerekiyor. Bu anlamda yeni firmalar devreye giriyor. Rusya ve Çin gibi, Afrika ülkeleriyle sağlam ilişkiler kurmalıyız. Önümüzdeki hafta Afrika'da 4 ülkeye ziyaret edeceğiz. Bunu yapmak zorundayız. Bu fırsatları en iyi şekilde kullanarak 2023 hedeflerine ulaşacağız. 

İÇ TÜZÜĞÜN DEĞİŞMESİ LAZIM

Yeni Türkiye'nin inşası ve yükselişi karşısında kimse duramayacaktır. Tüm siyasi partiler alanlarda yeni anayasayı konuşuyordu. Bugün parlamentoda bunun önünde durmak için her şeyi yapıyorlar. İç tüzüğün değişmesi lazım. Bu iç tüzükle parlamento yürümez. Dersini çalışarak gelen bir yapı, anlayış yok. Bunun dünyada nasıl yapıldığını bilmiyorlar. ABD, Fransa, Rusya'da bu yapı farklı olabilir. Duyduklarını parlamentoda konuşuyorlar. Bu anayasa değişikliği yapıyoruz. Bunu yaparken bir bal arısı gibi olmalıyız. Hepsinden bir şeyler alabilirsiniz. Böylece dünyaya yeni bir anlayış kazandırabiliriz. Bunun son kararını verecek millettir. Parlamento millete gidecek metni hazırlıyor sadece. Milli iradeyi hazmedemeyen bir anlayış var. Temenni ederim ki, bu akşam ikinci tura geçilir ve millete gidecek yol açılır. Bin yıllık vatanımız olan bu bölge dünyanın parlayan yıldızı olur. 

 

YORUM BIRAKIN
YORUMLAR  ( 0 Yorum )
Habere hiç yorum yapılmamış
BENZER HABERLER
Deniz Baykal'dan 'Suriyelilere vatandaşlık' yorumu
Eski CHP Genel Başkanı Deniz Baykal, Suriyeli mültecilere vatandaşlık verilmesi tartışmasıyla ilgili konuştu: ''Komşuda yangın var diye o yangında perişan olan insanları nüfusumuza kaydetmeye mecbur değiliz'' dedi.
Son seçim anketinde muhalefet yine şokta!
ORC’nin 2015 genel seçimleri için yaptığı son ankette AK Parti yüzde 50 oranına ulaşırken, HDP baraj altında kalıyor.
Kılıçdaroğlu ifade çağrılarını reddetti
Deniz Baykal kaseti soruşturması kapsamında savcının tanık olarak ifadeye çağırdığı CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun ifadeye gitmeyeceği belirtildi
AK Parti İlçe Başkanı'na silahlı saldırı: 1 ölü!
Ak Parti Van Muradiye ilçe Başkanı İbrahim Vanlı'nın aracına silahlı saldırı düzenlendi. Saldırıda ilçe başkanının yeğeni hayatını kaybetti.
Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan Bahçeli açıklaması
Cumhurbaşkanı Erdoğan, MHP lideri Bahçeli'nin açıklamalarına cevap vererek söylediklerinin yanlış anlaşıldığını belirtti.
Bahçeli: MHP teklifi inceleyip bir karara varacaktır
MHP grup toplantısında konuşan Devlet Bahçeli, Başkanlık sistemi için, "MHP teklifi inceleyip bir karara varacaktır." dedi.
AVUSTURYA'DAN SIĞINMACILARA ASKERİ SET
KERRUBİ AÇLIK GREVİNE BAŞLADI
ABD'DEN KUZEY KORE AÇIKLAMASI
BM GENEL SEKRETERİ'NDEN KUZEY KORE AÇIKLAMASI
İNGİLİZ BAKANDAN 'TÜRKİYE' AÇIKLAMASI
TİLLERSON'DAN KİM JONG UN AÇIKLAMASI
VENEZUELA HALKI ABD'NİN 'ASKERİ MÜDAHALE' İMASINA TEPKİ GÖSTERDİ
TRUMP'TAN IRKÇILIK AÇIKLAMASI
İSRAİLLİ DERNEKTEN AL JAZEERA'NIN KAPATILMASINA TEPKİ
ÇİN'DEN BMGK'NIN YENİ KUZEY KORE KARARINA TEPKİ
DUTERTE: İNSAN HAKLARI MI? CANI CEHENNEME!
MISIR'DA BOMBALI SALDIRI