Deprecated: Function mysql_numrows() is deprecated in /home/sivildus/public_html/head_contente.php on line 51
Trump’a Kudüs uyarısı
Paris’te 70 ülkenin katıldığı konferansta Filistin-İsrail sorunu ele alınırken, Fransa Dışişleri Bakanı Ayrault, Trump’ı ABD Büyükelçiliği’ni Tel Aviv’den Kudüs’e taşımaması yönünde uyardı. Ayrault, bunun ‘ciddi sonuçlar doğuracak bir provokasyon’ olduğunu söyledi.
16 Ocak 2017 - 11:42:20
 

Fransa'nın başkenti Paris'te düzenlenen zirvede Filistin-İsrail sorununa ilişkin iki devletli çözüm planı ele alındı. Filistin ve İsrail, konferansa katılımcı olarak değil sadece toplantının sonucunu dinlemek üzere davet edildi. İsrail'in temsilci yollamadığı konferansa 70 ülke katıldı, Türkiye'yi Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu temsil etti. Toplantının başında konuşan Fransa Dışişleri Bakanı Jean-Marc Ayrault, ‘uluslararası toplumun iki devletli çözümün, tek mümkün çözüm olduğunu güçlü şekilde vurgulamak istediğini' söyledi.

ggb

BARIŞIN ŞARTLARI OLUŞTURULMALI

Bunun ardından France 3 televizyonuna konuşan Ayrault, ABD Başkanı Donald Trump'ın Tel Aviv'deki Amerikan elçiliğini Kudüs'e taşıması önerisinin ciddi sonuçlar doğuracak bir provokasyon olduğunu ifade etti. Fransız bakan, “Bu tabii ki bir provokasyon. Sanırım bunu yapamayacaktır. Çok ciddi sonuçları olur. Bu konunun bir ABD Başkanı'nın gündemine girmesi ilk değil, ancak hiçbiri böyle bir karar almadı” dedi. Ayrault, “ABD Başkanı olduğunuzda bu konuda böyle inatçı ve tek taraflı bir tavır alamazsınız. Barış için şartları oluşturmanız gerekir” ifadelerini kullandı.

Toplantının ardından açıklanan bildiri, katılımcı ülkelerin Filistin sorununu çözümünde atılacak tek taraflı adımları tanımayacağı kaydedildi. Açıklamada, iki devletli çözüm önerisinin altı bir kez daha çizildi. Filistin Kurtuluş Örgütü, konferansın ‘İsrail'i Filistin topraklarındaki işgaline son vermeye çağırdığını' belirterek, selamladı. Tel Aviv yönetimi ise konferansı ‘İsrail'e karşı olmakla' suçladı.

YORUM BIRAKIN
YORUMLAR  ( 0 Yorum )
Habere hiç yorum yapılmamış
BENZER HABERLER
Şam'da hava saldırısı: 10 ölü, 35 yaralı
Suriye ordusuna ait savaş uçağının, başkent Şam'ın Doğu Guta bölgesinde yer alan Arbin beldesine düzenlediği saldırılarda 10 kişinin öldüğü, 35 kişinin yaralandığı bildirildi.
NATO'dan kritik AB ve ABD açıklaması!
NATO Genel Sekreteri Stoltenberg, The Guardian için kaleme aldığı makalede "AB ve ABD için yola yalnız devam etmek seçenek değil” ifadelerini kullandı.
Aşırı yağış 58 can aldı
Irak’ta dört gündür süren şiddetli yağışın neden olduğu sel felaketinde 58 kişi yaşamını yitirdi.
Çöplükte yatıyordu pizza imparatoru oldu
Diyarbakırlı Hakkı Akdeniz'in önce Kanada sonra ABD macerası örnek bir azmin hikayesi oldu. Günlerce sokakta, çöplükte aç yattıktan sonra girdiği pizza sektöründe 3 kez dünya şampiyonu olan Akdeniz, şimdi New York'in pizza imparatoru.
Muhaliflerden rejim güçlerine karşı yeni hamle
Suriye’nin kuzeyinde birçok grup, 2015'te ortak oluşturdukları ve İdlib'in rejim güçlerinden alınmasıyla sonuçlanan 'Fetih Ordusu' benzeri bir yapı kurmaya karar verdi.
Mısır'da halk yeniden ayaklandı!
Mısır'da İhvan grubunun çağrısı üzerine halk, dün sokaklara dökülerek darbeci Sisi yönetimini protesto ediyor.
AVUSTURYA'DAN SIĞINMACILARA ASKERİ SET
KERRUBİ AÇLIK GREVİNE BAŞLADI
ABD'DEN KUZEY KORE AÇIKLAMASI
BM GENEL SEKRETERİ'NDEN KUZEY KORE AÇIKLAMASI
İNGİLİZ BAKANDAN 'TÜRKİYE' AÇIKLAMASI
TİLLERSON'DAN KİM JONG UN AÇIKLAMASI
VENEZUELA HALKI ABD'NİN 'ASKERİ MÜDAHALE' İMASINA TEPKİ GÖSTERDİ
TRUMP'TAN IRKÇILIK AÇIKLAMASI
İSRAİLLİ DERNEKTEN AL JAZEERA'NIN KAPATILMASINA TEPKİ
ÇİN'DEN BMGK'NIN YENİ KUZEY KORE KARARINA TEPKİ
DUTERTE: İNSAN HAKLARI MI? CANI CEHENNEME!
MISIR'DA BOMBALI SALDIRI