Deprecated: Function mysql_numrows() is deprecated in /home/sivildus/public_html/head_contente.php on line 51
Trump’a Kudüs uyarısı
Paris’te 70 ülkenin katıldığı konferansta Filistin-İsrail sorunu ele alınırken, Fransa Dışişleri Bakanı Ayrault, Trump’ı ABD Büyükelçiliği’ni Tel Aviv’den Kudüs’e taşımaması yönünde uyardı. Ayrault, bunun ‘ciddi sonuçlar doğuracak bir provokasyon’ olduğunu söyledi.
16 Ocak 2017 - 11:42:20
 

Fransa'nın başkenti Paris'te düzenlenen zirvede Filistin-İsrail sorununa ilişkin iki devletli çözüm planı ele alındı. Filistin ve İsrail, konferansa katılımcı olarak değil sadece toplantının sonucunu dinlemek üzere davet edildi. İsrail'in temsilci yollamadığı konferansa 70 ülke katıldı, Türkiye'yi Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu temsil etti. Toplantının başında konuşan Fransa Dışişleri Bakanı Jean-Marc Ayrault, ‘uluslararası toplumun iki devletli çözümün, tek mümkün çözüm olduğunu güçlü şekilde vurgulamak istediğini' söyledi.

ggb

BARIŞIN ŞARTLARI OLUŞTURULMALI

Bunun ardından France 3 televizyonuna konuşan Ayrault, ABD Başkanı Donald Trump'ın Tel Aviv'deki Amerikan elçiliğini Kudüs'e taşıması önerisinin ciddi sonuçlar doğuracak bir provokasyon olduğunu ifade etti. Fransız bakan, “Bu tabii ki bir provokasyon. Sanırım bunu yapamayacaktır. Çok ciddi sonuçları olur. Bu konunun bir ABD Başkanı'nın gündemine girmesi ilk değil, ancak hiçbiri böyle bir karar almadı” dedi. Ayrault, “ABD Başkanı olduğunuzda bu konuda böyle inatçı ve tek taraflı bir tavır alamazsınız. Barış için şartları oluşturmanız gerekir” ifadelerini kullandı.

Toplantının ardından açıklanan bildiri, katılımcı ülkelerin Filistin sorununu çözümünde atılacak tek taraflı adımları tanımayacağı kaydedildi. Açıklamada, iki devletli çözüm önerisinin altı bir kez daha çizildi. Filistin Kurtuluş Örgütü, konferansın ‘İsrail'i Filistin topraklarındaki işgaline son vermeye çağırdığını' belirterek, selamladı. Tel Aviv yönetimi ise konferansı ‘İsrail'e karşı olmakla' suçladı.

YORUM BIRAKIN
YORUMLAR  ( 0 Yorum )
Habere hiç yorum yapılmamış
BENZER HABERLER
İngiltere ve Fransa Kıbrıs'taki üssü açabilir
İngiltere Başbakanı David Cameron ve Fransa Cumhurbaşkanı François Hollande, Paris saldırılarında en az 89 kişinin hayatını kaybettiği Bataclan konser salonuna giderek burada ölenler anısına çiçek bıraktı.
Fransız şirket 15 Müslüman yolcuyu uçağa kabul etmedi
Fransız havayolu şirketi Air France, Paris'ten ABD'ye gitmek için havaalanına gelen 15 müslüman yolcunun uçağa kabul edilmediğini açıkladı.
Obama'dan 'zenci' ırkçılığı açıklaması
ABD Başkanı Obama, ülkede ırkçılığın hala sorun olmaya devam ettiğini belirtirken, mesajında siyahilere hakaret olarak görülen "zenci" kelimesini kullanması dikkati çekti.
BM'ye Libya'da şok!
Libya'ya resmi ziyaret gerçekleştirecek olan BM Libya Özel Temsilcisi Kobler'i taşıyan uçağın, Libya'nın doğusundaki Tobruk Havalimanı'na inişine izin verilmediği bildirildi.
Obama ve İbadi görüştü
ABD Başkanı Barack Obama, Irak Başbakanı Haydar İbadi ile Irak'ın güvenlik ve siyasi durumunu ele alan telefon görüşmesi yaptı.
NATO'dan 'hava sahası ihlali' açıklaması
NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, Rus uçağının Türk hava sahasını ihlal ettiği olayın, 'kaza gibi görünmediğini' söyledi.
AVUSTURYA'DAN SIĞINMACILARA ASKERİ SET
KERRUBİ AÇLIK GREVİNE BAŞLADI
ABD'DEN KUZEY KORE AÇIKLAMASI
BM GENEL SEKRETERİ'NDEN KUZEY KORE AÇIKLAMASI
İNGİLİZ BAKANDAN 'TÜRKİYE' AÇIKLAMASI
TİLLERSON'DAN KİM JONG UN AÇIKLAMASI
VENEZUELA HALKI ABD'NİN 'ASKERİ MÜDAHALE' İMASINA TEPKİ GÖSTERDİ
TRUMP'TAN IRKÇILIK AÇIKLAMASI
İSRAİLLİ DERNEKTEN AL JAZEERA'NIN KAPATILMASINA TEPKİ
ÇİN'DEN BMGK'NIN YENİ KUZEY KORE KARARINA TEPKİ
DUTERTE: İNSAN HAKLARI MI? CANI CEHENNEME!
MISIR'DA BOMBALI SALDIRI
EN ÇOK OKUNANLAR