Deprecated: Function mysql_numrows() is deprecated in /home/sivildus/public_html/head_contente.php on line 51
May ve Erdoğan Külliye'de biraraya geldi!
İngiltere Başbakanı Theresa May'in Cumhurbaşkanı Erdoğan'ı ziyaretinin ardından iki lider kısa bir açıklama yaptı.
28 Ocak 2017 - 20:55:28
 

İngiltere Başbakanı Theresa May, Beştepe'deki Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'ne giderek Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile bir araya geldi.

Erdoğan'ın sözlerinden satırbaşları:

Bu görüşmemizde gerek siyasi gerek askeri gerek ticari gerek kültürel bütün bölgesel sorunları, terörle mücadele konusunu ele alma fırsatını bulduk. Türkiye-İngiltere zaten müşterek hareket edebilen iki ülke. İki NATO ülkesi olarak sürekli dayanışma halindeyiz. Bundan sonraki süreçte de neler yapabileceğimizi, savunma sanayinde ne gibi adımlar atabileceğimizi konuştuk. Bundan sonraki süreç, Türkiye ile İngiltere arasında çok daha farklı konuma gidecektir.

Şu anda 15.6 milyar dolar seviyesindeki ticaret hacmimizi 20 milyar dolara çıkarmayı hedef olarak belirledik. Aramızda stratejik ortaklık konusunu konuştuk. 2010 yılında attığımuız bu adımın gelişerek devam etmesini konuşarak.

Bir Türk firmasının İngiltere'de çok önemli bir ihaleyi kazanmak suretiyle orada botlar yapacak olması önemli bir gelişme. Türk firmalarının İngiltere piyasasına girmesi sevindirici. İngiltere'nin Türkiye'deki yatırımlara girmesi de bizi mutlu edecektir.

Suriye ve Irak iki ülke açısından büyük anlam ifade ediyor. Koalisyonla ilişkileri farklı bir konsepte oturtmak istiyoruz. Astana ve Cenevre süreçlerini aramızda konuştuk. Somali ve Kıbrıs meselelerini konuştuk. 3 garantör ülke, Türkiye, İngiltere ve Yunanistan Kıbrıs'ta neler yapabiliriz, bunları aramızda görüştük. Ben gerçekten, attığımız adımlardan haz duydum. Bundan sonraki süreçte de bu başarının devamına inanıyorum. Gerek istihbarat gerekse savunma teşkilatlarımızın birlikte çalışmasıyla bu sürecin devam edeceğine inanıyorum.

May'in açıklamalarından satırbaşları:

Türkiye, Birleşik Krallık'ın en köklü dostlarından biridir. 15 Temmuz'da demokrasinize sahip çıktınız. Hukukun üstünlüğü ve insan hakları önemli. Sayın Cumhurbaşkanı da bunu teyit ettiler.

Suriye'de barışın koşullarını oluşturmaya çalışıyoruz. Bir eğitim ve bilgi paylaşımı programıyla savunma alanındaki işbirliğimizi arttıracağız. Mevcut ilişkileri daha ileri taşıma niyetindeyiz. İki ülke arasındaki ticari ilişkilerin geliştirilmesi, iki ülkenin de çıkarına olacaktır.

Çok farklı konuları ele aldık. Tüm bunların altında yatan önemli nokta şu oldu. İki ülke ilişkilerini daha da ileri taşımalıdır.

YORUM BIRAKIN
YORUMLAR  ( 0 Yorum )
Habere hiç yorum yapılmamış
BENZER HABERLER
Tuncel: Kayyum bizim için yok hükmündedir tanımıyoruz
Sebahat Tuncel, Sur ve Silvan ilçe belediyelerine kayyum atanmasına tepki gösterdi.
Cumhurbaşkanlığı ödüllerinin sahipleri belli oldu
Cumhurbaşkanlığı Kültür ve Sanat Büyük Ödülleri’nin bu yılki sahipleri; Mustafa Kutlu, Prof. Dr. Kemal Haşim Karpat, Erol Parlak, Şener Şen, Feridun Özgören ve Süheyl Ünver oldu.
'Hayır'cılar rol değiştiriyor senaryo hep aynı
7 Haziran seçimleri sonrasında her türlü seçeneğe “hayır” diyen MHP’nin yerini bu sefer CHP aldı. Yeni anayasa için önce “kurucu meclis” isteyen CHP, ardından komisyonun ismi konusunda kriz çıkardı.
Çukurova Belediye Başkanı Hakkında Şok İddia!
CHP Adana Çukurova Belediye Başkanı Soner Çetin’in, yardımcısı Mustafa Selek için korkunç bir plan hazırladığı ortaya çıktı.
Türkiye'den AP'ye cevap: Elinden geleni ardına koymasın
Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu, Avrupa Parlamentosu Başkanı Schulz'un Türkiye'ye yönelik sözlerine yanıt verdi.
Bahçeli'den Rıza Sarraf açıklaması
Çözüm süreci için ''Buzluğa kaldırmak yetmez bir daha ağza alınmaması lazım'' diyen MHP Lideri Bahçeli, çözüm sürecinden pişman olmanın yetmeyeceğini bunun bir bedelinin olması gerektiğini belirtti. Bahçeli, Rıza Sarraf'ın ABD'de tutuklanmasıyla ilgili de konuştu.
AVUSTURYA'DAN SIĞINMACILARA ASKERİ SET
KERRUBİ AÇLIK GREVİNE BAŞLADI
ABD'DEN KUZEY KORE AÇIKLAMASI
BM GENEL SEKRETERİ'NDEN KUZEY KORE AÇIKLAMASI
İNGİLİZ BAKANDAN 'TÜRKİYE' AÇIKLAMASI
TİLLERSON'DAN KİM JONG UN AÇIKLAMASI
VENEZUELA HALKI ABD'NİN 'ASKERİ MÜDAHALE' İMASINA TEPKİ GÖSTERDİ
TRUMP'TAN IRKÇILIK AÇIKLAMASI
İSRAİLLİ DERNEKTEN AL JAZEERA'NIN KAPATILMASINA TEPKİ
ÇİN'DEN BMGK'NIN YENİ KUZEY KORE KARARINA TEPKİ
DUTERTE: İNSAN HAKLARI MI? CANI CEHENNEME!
MISIR'DA BOMBALI SALDIRI
EN ÇOK OKUNANLAR