Deprecated: Function mysql_numrows() is deprecated in /home/sivildus/public_html/head_contente.php on line 51
MOBESE kayıtlarını 'Paralel Yapı' mı sildi?
İstanbul'da sokakların ve iş yerlerinin yakıp yıkıldığı, İstanbul Dolmabahçe'de bulunan Başbakanlık Çalışma Ofisi'nin basılmak istendiği ve Kabataş'ta başörtülü bir kadının saldırıya uğradığı Gezi eylemlerinin ''organize bir eylem' olduğunu ortaya koyacak MOBESE kayıtlarının yok edilmesi olayının arkasında 'paralel devlet yapılanması' olduğu iddia edildi.
09 Mart 2015 - 11:26:06

İstanbul’daki asayiş ve güvenlik olaylarını kontrol altına almak için kurulan MOBESE sisteminin ''paralel devlet yapılanması''a yakın olduğu iddia edilen Kaynak Holding bünyesindeki Sürat Teknoloji A.Ş. tarafından yönetildiği tespit edildi.

SÜRAT TEKNOLOJİ

Gazeteci-Yazar Zihni Çakır, Gezi’deki terörize olaylarla ilgili MOBESE kameralarının hiç birinde bu eylemlerin örgütlü bir eylem olduğunu ifade edecek bir görüntüye rastlanmamasının arkasında paralel yapıyla direkt ilişkisi olan Kaynak Holding bünyesindeki Sürat Teknoloji firmasının olduğunu söyledi.

Çakır, Türkiye’de MOBESE Kayıt Sistemi, Ulusal Yargı Ağı ve PolNet gibi sistemlerin tamamının paralel yapıyla direkt ilişkisi olan Kaynak Holding bünyesindeki Sürat Teknoloji gibi firmalar tarafından yapıldığını, söz konusu sistemlerle ilgili kodların bu firmaların elinde olduğunu iddia etti.

Çakır, “Ben 17 Aralık sürecinin başladığı dönemde de Türkiye’de casusluk faaliyetleri içerisinde devletin gizli arşivlerine ulaşabilecek her noktada bunlara ait firmalarının etkili olduğunu söylemiştim” dedi.

Çakır, “İstanbul’daki Başbakanlık Çalışma Ofisi’nin basılmak istenmesi sırasında Beşiktaş’taki MOBESE kameralarının hiç birinde o eylemlerin örgütlü bir eylem olduğunu ifade edecek bir görüntüye rastlanmadı. Niye rastlanmadı? Çünkü bu görüntüleri depolayan, üzerlerinde oynayabilen firma Kaynak Holding bünyesindeki Sürat Teknoloji” ifadelerini kullandı.

EMNİYET’TE DEPOLANIYOR MU?

Çakır, MOBESE kayıtlarının büyük çoğunluğuna ulaşılamaması, kameraların bazılarının bozuk olması ve kayıtların olduğu hard disklerin profesyonelce tahrip edildiği yönündeki iddiaların gülünç olduğunu da hatırlatarak, “O MOBESE kameralarının hard diskleri yok edilse bile bu MOBESE kayıtları aynı zamanda İstanbul Emniyet Müdürlüğü’ndeki MOBESE İzleme Merkezi’ndeki datalara yükleniyor. Bu merkez bu görüntüleri depoluyor” diye konuştu. 

Emniyet’te aktarılan kayıtların kimler tarafından yok edildiğinin güvenlik kameralarından bulunabileceğinin de altını çizen Çakır, “Bu işin en somut kayıtları olan MOBESE kayıtlarının yok edilmesinde Paralel yapı emniyet ayağıyla bu işe direkt müdahil olmuştur. Bu işin örtbas edilmesi ve Hükümete yönelik bir darbe girişiminin olduğu gerçeğinin ortaya çıkmasının önüne geçmişlerdir” şeklinde konuştu.

GEZİ’NİN KOORDİNATÖRÜ

Zihni Çakır, “Gülen cemaati her ne kadar o eylemlere direkt olarak katılmamış olsa da, tıpkı 12 Eylül’de farklı görüşteki insanların aynı silahla birbirlerini öldürmesi eylemlerinin arkasındaki gizli el gibi Gezi eylemlerinin planlayıcısı ve koordinatörüdür”dedi. 

Çakır, “Cemaate mensup olan bazı gazetecilerin kamuoyunda Kabataş’ta başörtülü hanımefendiye yönelik yapılan saldırının yalan olduğu yönünde algı oluşturmaya çalışması, Kabataş olayının Gezi sürecinin kırılma noktası olmasından kaynaklanmaktadır. Çünkü toplum desteği o hanımefendiye yönelik alçak saldırı sonrasında kırılmıştır. Darbe teşebbüsünde esas bu saldırıyla kırılganlık olmaya başlamıştır. 1.5 dakika bile sürmeyen görüntüyle yarım saati aşkın görüntülerde zulüm edildiği ortada olan bir hanımefendiyi bugün hedefe koymak ancak paralel yapının haşhaşi zihniyetinin bir ürünüdür. Bu başka bir şey olamaz” diye konuştu.

MOBESE GÖRÜNTÜLERİNİ NEDEN EMNİYET’TEN İSTEMİYORSUNUZ?

Konuyla ilgili Twitter hesabı üzerinden açıklama yapan Sürat Teknoloji A.Ş.’nin avukatı Hürol Karadaş, İstanbul Emniyeti’ni işaret ederek, “Bu nasıl bir hedef saptırmadır? Mobeseyi yönetenin emniyet olduğunu bildiğiniz halde görüntüleri istemiyorsunuz. Yok mu yoksa? Cesaretiniz mi yok işinize mi gelmiyor” ifadelerini kullandı. Karadaş’ın, emniyette kaybolan söz konusu görüntülerle ilgili “Yok mu yoksa?” ifadelerini kullanması akıllarda soru işaretleri bıraktı.

İstanbul’daki asayiş ve güvenlik olaylarını kontrol altına almak için kurulan MOBESE sisteminin, paralel devlet yapılanmasına yakın olduğu iddia edilen Kaynak Holding bünyesindeki Sürat Teknoloji A.Ş. tarafından yönetildiği tespit edildi. Gazeteci-Yazar Zihni Çakır, Gezi’deki terörize olaylarla ilgili MOBESE kameralarının hiç birinde bu eylemlerin örgütlü bir eylem olduğunu ifade edecek bir görüntüye rastlanmamasının arkasında paralel yapıyla direkt ilişkisi olan Kaynak Holding bünyesindeki Sürat Teknoloji firmasının olduğunu söyledi.Yeni Akit
YORUM BIRAKIN
YORUMLAR  ( 0 Yorum )
Habere hiç yorum yapılmamış
BENZER HABERLER
Hastanenin çatısı çöktü 2 işçi öldü
Balıkesir Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi'nin ek bina inşaatında çatı çöktü.
Ünlü tarihçi Halil İnalcık hayatını kaybetti
Dünyaca ünlü tarihçi Halil İnalcık, 100 yaşında hayatını kaybetti.
Bilal Erdoğan: Bizim gidecek başka yerimiz yok
ÖNDER İmam Hatipliler Derneği tarafından çıkarılan "Sade Soda" dergisi Türkiye Yazarlar Birliği (TYB) İstanbul Şubesi'nde düzenlenen etkinlikte tanıtıldı. Düzenlenen etkinliğe TÜRGEV Yönetim Kurulu Üyesi Bilal Erdoğan da katıldı.
Hakkari'de önce patlama ardından silah sesleri
HDP Hakkari Milletvekili Nihat Akdoğan, twitter hesabından bölgede çatışma çıktığını ve Hakkari'nin Biçer Mahallesi'nde akşam saatlerinde önce patlama sesleri da silah sesleri duyulduğunu yazdı.
Adana'da çocuk istismarcısına beraat
Adana'da bakıcının sorusu korkunç bir gerçeği ortaya çıkardı. 6 yaşındaki E.A'ya bakıcısı 'Ne oynayalım' diye sordu, E.A, 'Babamla hep oynuyoruz, ayıp' cevabını verdi.
Cumhuriyet yazarı çocuk cesetleriyle dalga geçti!
İdlib'te kimyasal gaz kullanılarak aralarında bebeklerin de bulunduğu 100 kişiyi öldürüldü. Cumhuriyet yazarı Ceyda Karan yaşanan trajediyle dalga geçti.
AVUSTURYA'DAN SIĞINMACILARA ASKERİ SET
KERRUBİ AÇLIK GREVİNE BAŞLADI
ABD'DEN KUZEY KORE AÇIKLAMASI
BM GENEL SEKRETERİ'NDEN KUZEY KORE AÇIKLAMASI
İNGİLİZ BAKANDAN 'TÜRKİYE' AÇIKLAMASI
TİLLERSON'DAN KİM JONG UN AÇIKLAMASI
VENEZUELA HALKI ABD'NİN 'ASKERİ MÜDAHALE' İMASINA TEPKİ GÖSTERDİ
TRUMP'TAN IRKÇILIK AÇIKLAMASI
İSRAİLLİ DERNEKTEN AL JAZEERA'NIN KAPATILMASINA TEPKİ
ÇİN'DEN BMGK'NIN YENİ KUZEY KORE KARARINA TEPKİ
DUTERTE: İNSAN HAKLARI MI? CANI CEHENNEME!
MISIR'DA BOMBALI SALDIRI
EN ÇOK OKUNANLAR