Deprecated: Function mysql_numrows() is deprecated in /home/sivildus/public_html/head_contente.php on line 51
Irak tarihi mirasları için yardım çağrısında bulundu
IŞİD’in Irak’ın tarihi mirasına saldırıları devam ediyor. Bu kez de antik şehir Horsabad’da yıkıma başlayan IŞİD’i durdurmak için Iraklı yetkililerden uluslararası yardım çağrısı geldi.
10 Mart 2015 - 00:49:19

Irak Turizm ve Tarihi Eserler Bakanı Adil Şerşab yalnızca ABD liderliğinde bir koalisyonun bu yıkımı durdurabileceğini belirterek, “'Hava sahamız kendi kontrolümüzde değil, onların elinde. Uluslararası koalisyonu hava saldırılarını başlatmaları ve terörü hedef almaları için yardıma çağırıyorum”‘ şeklinde konuştu. Bakanlık daha önce sosyal medyada yayınladığı bir mesajda da geciken uluslararası yardımın Hatra'da bir başka yıkım için teröristleri cesaretlendirdiğini ifade etmişti.

Öte yandan IŞİD'in Irak'taki kültürel mirası yok etmeye yönelik saldırılarına karşı bir yardım çağrısı da BM Genel Sekreteri Ban Ki Moon'dan geldi. Ban, dün New York'ta yaptığı açıklamada uluslararası toplumu IŞİD'in Irak'ta yaptığı tarihi kültür mirası kıyımına karşı harekete geçmeye çağırdı. Ban ayrıca yapılan bu yıkımın bir savaş suçu olduğuna dikkat çekti.

IŞİD, antik kent Nimrud'un ardından UNESCO'nun 'Dünya Kültür Mirası' listesinde yer alan 2 bin yıllık antik Kuzey Irak şehri Hatra'da da büyük bir yıkıma yol açmıştı. Sanat tarihi uzmanları ve arkeologlar bu yıkımın telafisi mümkün olmayan büyüklükte olduğunu kaydetmişti. 

K: İHA

YORUM BIRAKIN
YORUMLAR  ( 0 Yorum )
Habere hiç yorum yapılmamış
BENZER HABERLER
Tahliye konvoyu yolda!
İlk etapta bölgeden çıkarılan 200 kadar sivil yaralı, batıda muhaliflerin kontrolü altındaki noktaya ulaştı.
Almanya'da 'Yahudi' alarmı
Son yıllarda Almanya'da yaşayan yabancılara dönük artan saldırılar ve yükselen ırkçı eğilimler karşısında Almanya aldığı polisiye önlemlerle bu tehditlerle baş etmeye çalışıyor.
New York metrosu bilinmeyen bakterilerle dolu
New York metrosunu kullanan milyonlarca yolcunun DNA izleri üzerinde yapılan analizde tanımlanmamış çok sayıda bakteri bulundu. Numunelerde süper bakterilerin yanı sıra şarbon izine bile rastlandı.
ABD'den Rusya'ya yeni yaptırım
ABD Senatosu 2016 Amerikan başkanlık seçimlerine karıştığı iddiaları ile Rusya’ya yaptırım uygulanmasını öngören kanun tasarısına onay verdi.
Rusya Akdeniz'e 49 yıl yerleştiğini açıkladı
Rusya Federasyon Konseyi Savunma Komitesi Başkanı Viktor Ozerov, RİA Novosti'ye yaptığı açıklamada, Tartus limanında inşa ettikleri askeri üssün 1,5-2 yıl sonra faaliyete geçeceğini söyledi.
Rusya'nın ambargosu halkını vurdu
Avrupa İmar ve Kalkınma Bankası (AİKB), Türkiye'den gıda ürünleri ithalatına getirilen yasağın Rus gıda piyasasını olumsuz etkileyeceğini, bazı ürünlerde fiyatlardaki artışın yüzde 25'i bulabileceğini açıkladı.
AVUSTURYA'DAN SIĞINMACILARA ASKERİ SET
KERRUBİ AÇLIK GREVİNE BAŞLADI
ABD'DEN KUZEY KORE AÇIKLAMASI
BM GENEL SEKRETERİ'NDEN KUZEY KORE AÇIKLAMASI
İNGİLİZ BAKANDAN 'TÜRKİYE' AÇIKLAMASI
TİLLERSON'DAN KİM JONG UN AÇIKLAMASI
VENEZUELA HALKI ABD'NİN 'ASKERİ MÜDAHALE' İMASINA TEPKİ GÖSTERDİ
TRUMP'TAN IRKÇILIK AÇIKLAMASI
İSRAİLLİ DERNEKTEN AL JAZEERA'NIN KAPATILMASINA TEPKİ
ÇİN'DEN BMGK'NIN YENİ KUZEY KORE KARARINA TEPKİ
DUTERTE: İNSAN HAKLARI MI? CANI CEHENNEME!
MISIR'DA BOMBALI SALDIRI