Deprecated: Function mysql_numrows() is deprecated in /home/sivildus/public_html/head_contente.php on line 51
Irak tarihi mirasları için yardım çağrısında bulundu
IŞİD’in Irak’ın tarihi mirasına saldırıları devam ediyor. Bu kez de antik şehir Horsabad’da yıkıma başlayan IŞİD’i durdurmak için Iraklı yetkililerden uluslararası yardım çağrısı geldi.
10 Mart 2015 - 00:49:19

Irak Turizm ve Tarihi Eserler Bakanı Adil Şerşab yalnızca ABD liderliğinde bir koalisyonun bu yıkımı durdurabileceğini belirterek, “'Hava sahamız kendi kontrolümüzde değil, onların elinde. Uluslararası koalisyonu hava saldırılarını başlatmaları ve terörü hedef almaları için yardıma çağırıyorum”‘ şeklinde konuştu. Bakanlık daha önce sosyal medyada yayınladığı bir mesajda da geciken uluslararası yardımın Hatra'da bir başka yıkım için teröristleri cesaretlendirdiğini ifade etmişti.

Öte yandan IŞİD'in Irak'taki kültürel mirası yok etmeye yönelik saldırılarına karşı bir yardım çağrısı da BM Genel Sekreteri Ban Ki Moon'dan geldi. Ban, dün New York'ta yaptığı açıklamada uluslararası toplumu IŞİD'in Irak'ta yaptığı tarihi kültür mirası kıyımına karşı harekete geçmeye çağırdı. Ban ayrıca yapılan bu yıkımın bir savaş suçu olduğuna dikkat çekti.

IŞİD, antik kent Nimrud'un ardından UNESCO'nun 'Dünya Kültür Mirası' listesinde yer alan 2 bin yıllık antik Kuzey Irak şehri Hatra'da da büyük bir yıkıma yol açmıştı. Sanat tarihi uzmanları ve arkeologlar bu yıkımın telafisi mümkün olmayan büyüklükte olduğunu kaydetmişti. 

K: İHA

YORUM BIRAKIN
YORUMLAR  ( 0 Yorum )
Habere hiç yorum yapılmamış
BENZER HABERLER
İran çocukları cepheye sürüyor
İran ordusu, İranlı çocukları Suriye’ye savaşmaya gitmeye ve orada ‘şehit’ olmaya teşvik eden bir propaganda kampanyası başlattı.
ABD: DAEŞ’i püskürtmeye kararlı gruplara destek vereceğiz
ABD'nin Ankara Büyükelçisi Bass, DAEŞ'e yönelik operasyonlarda PKK'nın Suriye kolu olan PYD'nin yer almaması gerektiğini söyledi.
İngiliz sağcı partiden tepki çeken Türkiye videosu
İngiltere'nin sağcı Birleşik Krallık Bağımsızlık Partisi (UKIP), Türkiye'nin AB üyeliğiyle ilgili yayınladığı videoda ‘temelsiz korku tellallığı' yaptığı gerekçesiyle eleştiri oklarına hedef oldu.
ABD'den Kışanak ve Anlı aıklaması
Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi eş başkanları Gültan Kışanak ve Fırat Anlı'nın gözaltına alınmasıyla ilgili ABD'den açıklama geldi.
Almanya’dan Can Dündar’a geçici pasaport
Cumhuriyet gazetesinin eski Genel Yayın Yönetmeni Can Dündar’a, Almanya tarafından geçici pasaport verildiği öğrenildi.
Putin'den gerilimi tırmandıracak sözler
Düşürülen Rus uçağının ardından Türkiye ile ilişkileri germe politikası izleyen Rusya lideri Putin, aynı stratejiye devam ediyor. Putin bugün yaptığı açıklamada da gerçekleri görmezden gelerek Türkiye'yi suçlamayı sürdürdü. Putin "Türkiye bizimle iletişim kurmak yerine yerine NATO'nun arkasına saklandı" dedi.
AVUSTURYA'DAN SIĞINMACILARA ASKERİ SET
KERRUBİ AÇLIK GREVİNE BAŞLADI
ABD'DEN KUZEY KORE AÇIKLAMASI
BM GENEL SEKRETERİ'NDEN KUZEY KORE AÇIKLAMASI
İNGİLİZ BAKANDAN 'TÜRKİYE' AÇIKLAMASI
TİLLERSON'DAN KİM JONG UN AÇIKLAMASI
VENEZUELA HALKI ABD'NİN 'ASKERİ MÜDAHALE' İMASINA TEPKİ GÖSTERDİ
TRUMP'TAN IRKÇILIK AÇIKLAMASI
İSRAİLLİ DERNEKTEN AL JAZEERA'NIN KAPATILMASINA TEPKİ
ÇİN'DEN BMGK'NIN YENİ KUZEY KORE KARARINA TEPKİ
DUTERTE: İNSAN HAKLARI MI? CANI CEHENNEME!
MISIR'DA BOMBALI SALDIRI
EN ÇOK OKUNANLAR