Kurtulmuş'dan ABD'ye Adil Öksüz yanıtı: Yeniden açıklama yapılması lazım
Başbakan Yardımcısı Kurtulmuş, ABD Büyükelçiliği'nin Adil Öksüz açıklamasını “Tatmin edici olmadığı gibi, dalga geçer gibi yapılan bir açıklama. Çok ciddi şekilde yeniden bir açıklama yapılması lazım. Adil Öksüz'le yapılan telefon görüşmesinin mahiyeti nedir?” sözleriyle eleştirdi.
31 Mart 2017 - 12:05:26
 

Başbakan Yardımcısı Numan Kurtulmuş, AK Parti Genel Merkezi'nden canlı yayınlanan TRT Haber'de gazetecilerin gündeme ilişkin sorularını yanıtladı. ABD Büyükelçiliği'nin Adil Öksüz'ün telefonla aramalarına ilişkin yaptığı açıklama hakkında, "Tatmin edici olmadığı gibi dalga geçer gibi yapılan bir açıklama. Yani şimdiye kadar Amerika Birleşik Devletleri vizesini iptal ettiği hangi insana telefon ederek 'Senin vizeni iptal ettik' demiş, Türkiye ya da başka bir ülkede? Bu hiçbir şekilde inandırıcı, tatmin edici değil. Çok ciddi şekilde yeniden bir açıklama yapılması lazım. Adil Öksüz'le yapılan telefon görüşmesinin mahiyeti nedir?" ifadelerini kullandı.

Gülen örgütünün 'hava kuvvetleri imamı' olduğu iddia edilen firari Adil Öksüz'ün 21 Temmuz 2016'da ABD'nin İstanbul Başkonsolosluğu'ndan aranmasıyla ilgili, ABD'nin Ankara Büyükelçiliği'nden yapılan "Vizesinin iptal edildiğini bildirmek için aradık" açıklamasına Başbakan Binali Yıldırım da Çarşamba günü tepki göstermişti. Yıldırım, "15 Temmuz'un fâillerinden birinin vizesini hemen iptal ettik gibi bir resmi açıklama bu. Yersen!" demişti.

Adalet Bakanı Bekir Bozdağ da ABD'nin Ankara Büyükelçiliği'nin açıklamasını “tatmin edici” bulmadığını söylemişti. "Bence birileri Adil Öksüz'ü Türkiye'de saklıyor" ifadesini kullanmıştı.

ABD DIŞİŞLERİ BAKANI NE DEMİŞTİ?

Perşembe günü bir gazeteci, Ankara'da mevkidaşı Mevlüt Çavuşoğlu ile görüşen ABD Dışişleri Bakanı Tillerson'a Adil Öksüz'ün ABD Başkonsolosluğu tarafından telefonla aranmasını sordu. "Bu rutin midir? Herkese böyle bir uygulama yapılıyor mu? Sayın Çavuşoğlu, bu konuda aldığınız cevap sizi tatmin etti mi?" sorusuna Tillerson, önündeki notlarda yazan bir cümleyi okuyarak yanıt verdi:

“Türkiye'deki konsolosluğun amaç ve görevlerinden biri, vize durumunda değişiklik olduğunda kişilere haber verilmesidir. Kendisine ulaşılması normal bir prosedür.”

Bakan Çavuşoğlu ise "Adil Öksüz'ün arandığı kesin. Neden ulaşıldığını bilmiyoruz. Biz aldığımız cevaba inanmak isteriz ama detaylarını da somut olarak da görmek isteriz" dedi.

YORUM BIRAKIN
YORUMLAR  ( 0 Yorum )
Habere hiç yorum yapılmamış
BENZER HABERLER
Başbakanlıktan önemli açıklama
Ahmet Davutoğlu'nun, yurtdışındaki imajını iyileştirmek için uluslararası halkla ilişkiler (PR) firması Burson-Marsteller'in Brüksel ofisi ile anlaştığı iddiasına Başbakanlık'tan yanıt geldi.
Erdoğan: Suriye'nin kuzeyine bir şehir kuralım
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Yeşilay'ın Zümrüdüanka ödül töreninde konuşuyor.
Bakan Işık'tan PKK açıklaması
Milli Savunma Bakanı Fikri Işık, terörle mücadele kapsamında yapılan operasyonlarda 24 Temmuz 2015'ten bugüne kadar yaklaşık 10 bin teröristin etkisiz hale getirildiğini belirtti.
Demirtaş'tan şok iddia! Başka saldırılar olabilir
HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş 32 kişinin hayatını kaybettiği saldırının gerçekleştiği Suruç'a geldi.
Demirtaş'tan MHP'ye sert cevap!
Halkların Demokratik Partisi (HDP) Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, MHP'den 'HDP ile yan yana gelmeyiz' açıklamalarına yönelik, sert cevap verdi.
Erdoğan’dan şehitler köprüsünde önemli açıklamalar!
Cumhurbaşkanı Erdoğan, 'Gerekirse bir ölecek ama bin dirileceğiz. Ölümü ölümle korkutarak yolumuza devam edeceğiz.' dedi.
AVUSTURYA'DAN SIĞINMACILARA ASKERİ SET
KERRUBİ AÇLIK GREVİNE BAŞLADI
ABD'DEN KUZEY KORE AÇIKLAMASI
BM GENEL SEKRETERİ'NDEN KUZEY KORE AÇIKLAMASI
İNGİLİZ BAKANDAN 'TÜRKİYE' AÇIKLAMASI
TİLLERSON'DAN KİM JONG UN AÇIKLAMASI
VENEZUELA HALKI ABD'NİN 'ASKERİ MÜDAHALE' İMASINA TEPKİ GÖSTERDİ
TRUMP'TAN IRKÇILIK AÇIKLAMASI
İSRAİLLİ DERNEKTEN AL JAZEERA'NIN KAPATILMASINA TEPKİ
ÇİN'DEN BMGK'NIN YENİ KUZEY KORE KARARINA TEPKİ
DUTERTE: İNSAN HAKLARI MI? CANI CEHENNEME!
MISIR'DA BOMBALI SALDIRI