Deprecated: Function mysql_numrows() is deprecated in /home/sivildus/public_html/head_contente.php on line 51
Irak Kürt Bölgesel Yönetimi bağımsızlık referandumuna hazırlanıyor
KDP'li Mirani, 'Referandum bu yıl yapılacaktır. Bunun için de hazırlıklara başladık. İki komisyon kurulacak' dedi.
12 Nisan 2017 - 12:32:18

Irak Kürt Bölgesel Yönetimi (IKBY) Başkanı Mesut Barzani liderliğindeki Kürdistan Demokrat Partisi (KDP) ve eski Irak Cumhurbaşkanı Celal Talabani genel sekreterliğindeki Kürdistan Yurtseverler Birliği (KYB), "bağımsızlık referandumu" konusunu görüşmek için ikinci kez toplandı.

Barzani başkanlığında KYB'nin Erbil'deki merkezinde düzenlenen toplantıya, IKBY Başbakanı Neçirvan Barzani, KDP Politibüro Sorumlusu Fazıl Mirani, KDP Politbüro Üyesi Roj Nuri Şaweys, KYB Genel Sekreter Yardımcısı Kosret Resul ve KYB Politbüro Sorumlusu Mela Bahtiyar katıldı.

Mirani ve Bahtiyar, toplantı sonrasında ortak basın toplantısı düzenledi.

Görüşmede referandum konusunun ayrıntılı şekilde ele alındığını belirten KDP'li Mirani, gündemde KDP-KYB yakınlaşması, Goran (Değişim) Hareketi'nin yeniden görüşmeler kapsamına alınması, siyasi krizin çözülmesi ve Bağdat'la diyalog maddelerinin de yer aldığını söyledi.

Bölgedeki siyasi kriz nedeniyle parlamentonun işlevsiz kalmasını görmezden gelmediklerinin altını çizen Mirani, "Bağımsızlık referandumu, parlamentonun faaliyete geçmesinden çok daha önemli bir meseledir" değerlendirmesini yaptı.

Mirani gazetecilerin sorusu üzerine, "Referandum bu yıl yapılacaktır. Bunun için de hazırlıklara başladık. İki komisyon kurulacak. Birinci komisyon, siyasi görüşmeler gerçekleştirip halkla bir araya gelecek. İkincisi ise IKBY hükümetiyle alâkalı olup referandumun nasıl yapılacağı üzerinde çalışacak" dedi.

GORAN HAREKETİ'NİN KONUMU

KYB'li Bahtiyar ise IKBY'de muhalefetin başını çeken Goran Hareketi'nin referandum görüşmelerine katılmasına önem verdiklerini belirterek şunları söyledi: 

"Birinci komisyon 7 siyasi partiden oluşacak. Goran Hareketi de temasa geçeceğimiz ilk parti olacak. KYB olarak mesajımızı ve referandum için yapılan tüm görüşme detaylarını kendilerine aktaracağız. Bizim için Goran'ın mevcut tarihi mesajı dinlemesi ve taleplerini dile getirmesi çok önemlidir."

Goran Hareketi, KDP ve KYB'nin oluşturduğu ortak heyetle bir araya gelmeyi reddederken referandum sürecine karşı olmadığını açıklamıştı. KDP ve KYB yöneticileri, referandumla ilgili 2 Nisan'da Erbil'de gerçekleştirdikleri ilk toplantıda ortak komisyon kurulması kararı almıştı.
YORUM BIRAKIN
YORUMLAR  ( 0 Yorum )
Habere hiç yorum yapılmamış
BENZER HABERLER
Azez’de çocuk katliamı
Azez’i işgal ederek etnik temizlik yapmak isteyen PYD’yi, Türkiye top atışlarıyla durdurunca Rusya devreye girdi. Azez’deki bir hastane ve okulun da hedef alındığı hava saldırısında 6’sı çocuk onlarca kişi hayatını kaybetti.
ABD jetlerine Rusya engeli
IŞİD hedeflerini vurmak için kalkan ABD jetleri Rus uçakları tarafından engellendi.
Rusya'nın hain Türkiye temennisi
Adil Rusya Partisi Grup Başkanvekili Mihail Yemelyanov, Rusya tarafından uygulanan ekonomik yaptırımların etkisinin Türkiye'de altı ay sonra hissedileceğini savundu. Yemelyanov, bunun "Türk hükümetine düşünmesi için tanınan bir süre" olduğunu söyledi.
İngiltere sandıkta “ekonomik istikrar” dedi
İngiltere’de seçmen iradesini ülkeyi kısa zamanda gelişmiş ekonomiler içerisinde en hızlı büyümeye ulaştıran Muhafazakar Parti’nin liderliğinin devam etmesinden yana kullandı.
Obama 86 yıllık geleneği yıktı
ABD’de gelecek yıl Kasım ayında yapılacak başkanlık seçimi için kolları sıvamadan önce ailesiyle birlikte New York’a giden Başkan Barack Obama, kalacakları odalara böcek yerleştirilmesi olasılığına karşı, 86 yıllık geleneği yıktı.
IŞİD'den Başika Kampı'na saldırı girişimi
IŞİD, Kuzey Irak'ta Türk askerinin olduğu Başika Kampı'na saldırı girişiminde bulundu. Saldırıya, fırtına obüsleriyle anında karşılık verildi.
AVUSTURYA'DAN SIĞINMACILARA ASKERİ SET
KERRUBİ AÇLIK GREVİNE BAŞLADI
ABD'DEN KUZEY KORE AÇIKLAMASI
BM GENEL SEKRETERİ'NDEN KUZEY KORE AÇIKLAMASI
İNGİLİZ BAKANDAN 'TÜRKİYE' AÇIKLAMASI
TİLLERSON'DAN KİM JONG UN AÇIKLAMASI
VENEZUELA HALKI ABD'NİN 'ASKERİ MÜDAHALE' İMASINA TEPKİ GÖSTERDİ
TRUMP'TAN IRKÇILIK AÇIKLAMASI
İSRAİLLİ DERNEKTEN AL JAZEERA'NIN KAPATILMASINA TEPKİ
ÇİN'DEN BMGK'NIN YENİ KUZEY KORE KARARINA TEPKİ
DUTERTE: İNSAN HAKLARI MI? CANI CEHENNEME!
MISIR'DA BOMBALI SALDIRI